Jezioro Jaczno, Joanna

Jezioro Jaczno

(5 głosów: 3)

Jezioro Jaczno usytuowane jest w pobliżu wsi Smolniki, w północnej części Suwalskiego Parku Krajobrazowego. Bywa nazywane perłą Pojezierza Suwalskiego. Jest jeziorem wytopiskowym, posiadającym urozmaiconą linię brzegową z licznymi zatokami i półwyspami.Unikatowy malachitowy kolor wody, który można zaobserwować latem, jezioro zawdzięcza zakwitowi glonów z rodzaju Chlorella. Jaczno jest kilka tysięcy lat młodsze niż okoliczne jeziora, gdyż później nastąpiło tu topnienie lodowca.

Warto zwrócić uwagę na występujące w otoczeniu jeziora torfowiska źródliskowe (tzw. „torfowiska wiszące&rdquo😉. Na rzece Jacznówce wypływającej z jeziora Jaczno, a wpadającej następnie do jeziora Kamenduł, zlokalizowano młyn wodny w miejscowości Jaczno.Jezioro Jaczno i otaczający je krajobraz można podziwiać wędrując ścieżką poznawczą „Wokół jeziora Jaczno”.

Booking.com
Jeziora i plaże
Normalna
jeziora
54°16'48N, 22°52'27E
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021