Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
Jeziora i plaże
jeziora
Normalna
Podlaskie
2016-10-31
2020-01-28 13:46
54°16'48" N, 22°52'27" E

Jezioro Jaczno usytuowane jest w pobliżu wsi Smolniki, w północnej części Suwalskiego Parku Krajobrazowego. Bywa nazywane perłą Pojezierza Suwalskiego. Jest jeziorem wytopiskowym, posiadającym urozmaiconą linię brzegową z licznymi zatokami i półwyspami.Unikatowy malachitowy kolor wody, który można zaobserwować latem, jezioro zawdzięcza zakwitowi glonów z rodzaju Chlorella. Jaczno jest kilka tysięcy lat młodsze niż okoliczne jeziora, gdyż później nastąpiło tu topnienie lodowca.Warto zwrócić uwagę na występujące w otoczeniu jeziora torfowiska źródliskowe (tzw. „torfowiska wiszące&rdquo😉. Na rzece Jacznówce wypływającej z jeziora Jaczno, a wpadającej następnie do jeziora Kamenduł, zlokalizowano młyn wodny w miejscowości Jaczno.

Jezioro Jaczno i otaczający je krajobraz można podziwiać wędrując ścieżką poznawczą „Wokół jeziora Jaczno”.

Booking.com
Avatar użytkownika
Joanna Krajtroter 70829 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1128304 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020