Hala Stoły w Tatrach nazywana też Polaną Stoły czy Polaną na Stołach, to spadzista łąka o powierzchni niespełna 8 ha położona na wysokości od 1280 do 1428 m n.p.m. Niegdyś wchodziła w skład pasterskiej Hali Stoły, której nazwa jest niekiedy używana do określania samej polany. Możemy odnaleźć tam kilka dobrze zachowanych chat pasterskich, które w latach 70. XX wieku zostały wyremontowane przez uczniów Techniku Budownictwa Regionalnego w Zakopanem. Były również odrestaurowane w latach 90.Nazwa polany ma dwie domniemane genezy - pierwsza od jej płaskiego ukształtowania (choć mocno pochylonego), druga od sztolni, które znajdowały się w okolicy polany. Szlak niebieski, którym dojdziemy na Halę, rozpoczyna się w Dolinie Kościeliskiej. Od tego momentu czeka nas 2-kilometrowy odcinek prowadzący w znacznym stopniu przez las, który szacunkowa można pokonać w 1,5 h, pokonując 451 m. przewyższenia w górę. Z Hali rozpościera się wspaniały widok na zachodnie zbocza Giewontu i Ciemniaka. Ciekawie prezentuje się także z bliska Kominiarski Wierch. Niegdyś można było powędrować dalej, aż na Kominiarski Wierch, a szlak ten wyznaczył w 1892 roku Mieczysław Karłowicz i był to pierwszy szlak turystyczny. Obecnie Można dojść tylko do Hali i trzeba zawrócić. Kawałek dalej już bez oznakowania można wejść na najwyższy punkt Hali - Suchy Wierch.Tatry noclegi

Tatry to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Magdalena Krajtroter 71326 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1121217 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020