Groty Mechowskie we wsi Mechowo koło Pucka to oryginalny, piękny pomnik przyrody nieożywionej, bardzo ciekawy geologicznie. To jedyna w Polsce i Europie osobliwość geologiczna na terenach nizinnych.
Groty Mechowskie powstały na skutek wypłukiwania piasku ze skał osadowych scementowanych przez związki wapnia. Wejście, a właściwie kilka wejść do groty tworzą filary przypominające olbrzymie stalagnaty o fantazyjnych, wręcz baśniowych kształtach, zwane też skalną balustradą. Podtrzymują one strop groty, zwanej małą jaskinią. To najkrótsza podziemna trasa turystyczna w Polsce!
Grota jest niziutka, zwiedzanie zawiłych korytarzy groty nie jest proste i łatwe. Korytarze są zawiłe, strop często nagle się obniża.
Ta interesująca osobliwość przyrody, leżąca niedaleko Pucka została odkryta w 1818 roku. Przez kilkadziesiąt lat nie budziła większego zainteresowania, dopiero w 1908 roku władze pruskie uznały ją za pomnik przyrody i właściwie oznaczyły.
Po zawaleniu części korytarzy groty zostały one ze względów bezpieczeństwa wyłączone ze zwiedzania, ale zabezpieczono je i znów są dostępne nie tylko dla grotołazów i osób zajmujących się badaniami geologicznymi, ale również dla turystów. Groty Mechowskie to przecudny zabytek przyrody nieożywionej.
Groty Mechowskie
Mechowo 34 A, Puck
tel. 58/ 673-90-02
http://gmina.puck.pl/groty-mechowska
Godziny zwiedzania: czw-nd 11.00-15.00
Bilety: normalny 2 zł
Puck to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
to chyba jakiś żart. oddajcie 2zł !