Groty Mechowskie, Zbyszek Mat

Groty Mechowskie we wsi Mechowo koło Pucka to oryginalny, piękny pomnik przyrody nieożywionej, bardzo ciekawy geologicznie. To jedyna w Polsce i Europie osobliwość geologiczna na terenach nizinnych.Groty Mechowskie powstały na skutek wypłukiwania piasku ze skał osadowych scementowanych przez związki wapnia. Wejście, a właściwie kilka wejść do groty tworzą filary przypominające olbrzymie stalagnaty o fantazyjnych, wręcz baśniowych kształtach, zwane też skalną balustradą. Podtrzymują one strop groty, zwanej małą jaskinią. To najkrótsza podziemna trasa turystyczna w Polsce!

Groty Mechowskie

Grota jest niziutka, zwiedzanie zawiłych korytarzy groty nie jest proste i łatwe. Korytarze są zawiłe, strop często nagle się obniża.

Ta interesująca osobliwość przyrody, leżąca niedaleko Pucka została odkryta w 1818 roku. Przez kilkadziesiąt lat nie budziła większego zainteresowania, dopiero w 1908 roku władze pruskie uznały ją za pomnik przyrody i właściwie oznaczyły.

Po zawaleniu części korytarzy groty zostały one ze względów bezpieczeństwa wyłączone ze zwiedzania, ale zabezpieczono je i znów są dostępne nie tylko dla grotołazów i osób zajmujących się badaniami geologicznymi, ale również dla turystów. Groty Mechowskie to przecudny zabytek przyrody nieożywionej.

Groty Mechowskie
Mechowo 34 A, Puck
tel. 58/ 673-90-02
http://gmina.puck.pl/groty-mechowska
Godziny zwiedzania: czw-nd 11.00-15.00
Bilety: normalny 2 zł

Groty Mechowskie

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

54°42'48" N, 18°17'6" E
Pomorskie
2015-01-26
2020-01-28 13:46

Noclegi w okolicy

Wasze opinie

Krajtroter ocenił to miejsce 2016-04-17 na

to chyba jakiś żart. oddajcie 2zł !