Grodzisko
dojście ze szlaku Pielgrzymkowego (Czerwony Szlak Jurajski)
Naprzeciw Sanktuarium Ojca Pio, Siedlec

50°49'25" N, 19°14'1" E

Grodzisko Gąszczyk w Siedlcu położone jest na wzgórzu jurajskim, które znajduje się nad przełomowym odcinkiem rzeki Warty, tuż przy granicy Częstochowy. Grodzisko położone jest na planie nierównego owalu i otoczone wałem kamienno-ziemnym. Przy jego budowie zostało wykorzystane naturalne ukształtowanie terenu. Część grodziska wznosi się nad stromym zboczem. W dole znajduje się starorzecze Warty, do którego da się zejść bocznymi ścieżkami.W latach 2010-2012 na terenie grodziska prowadzili badania wykopaliskowe pracownicy Działu archeologii Muzeum Częstochowskiego. Badania te potwierdziły występowanie w tym miejscu osady związanej z kulturą łużycką, datowaną na 800-550 lat p.n.e. oraz funkcjonowanie grodziska wczesnośredniowiecznego z II połowy IX lub X wieku.Odkryto tutaj wczesnośredniowieczne obiekty mówiące o tym jak żyli osadnicy, cennym znaleziskiem były fragmenty prażnicy, którą udało się prawie w całości zrekonstruować. Znaleziono również fragmenty kości zwierzęcych oraz ozdobę metalową – szpilę z brązu i 600 fragmentów naczyń ceramicznych.

Częstochowa noclegi

Częstochowa to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Magdalena Krajtroter 71526 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1118662 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020