Grodzisko Gąszczyk w Siedlcu, Magdalena

Grodzisko Gąszczyk w Siedlcu

(5 głosów: 2)

Grodzisko Gąszczyk w Siedlcu położone jest na wzgórzu jurajskim, które znajduje się nad przełomowym odcinkiem rzeki Warty, tuż przy granicy Częstochowy. Grodzisko położone jest na planie nierównego owalu i otoczone wałem kamienno-ziemnym. Przy jego budowie zostało wykorzystane naturalne ukształtowanie terenu. Część grodziska wznosi się nad stromym zboczem. W dole znajduje się starorzecze Warty, do którego da się zejść bocznymi ścieżkami.W latach 2010-2012 na terenie grodziska prowadzili badania wykopaliskowe pracownicy Działu archeologii Muzeum Częstochowskiego. Badania te potwierdziły występowanie w tym miejscu osady związanej z kulturą łużycką, datowaną na 800-550 lat p.n.e. oraz funkcjonowanie grodziska wczesnośredniowiecznego z II połowy IX lub X wieku.

Odkryto tutaj wczesnośredniowieczne obiekty mówiące o tym jak żyli osadnicy, cennym znaleziskiem były fragmenty prażnicy, którą udało się prawie w całości zrekonstruować. Znaleziono również fragmenty kości zwierzęcych oraz ozdobę metalową – szpilę z brązu i 600 fragmentów naczyń ceramicznych.Adres

Grodzisko
dojście ze szlaku Pielgrzymkowego (Czerwony Szlak Jurajski)
Naprzeciw Sanktuarium Ojca Pio, Siedlec

GPS: 50°49'25N, 19°14'1E

Częstochowa noclegi

Częstochowa to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
50°49'25N, 19°14'1E
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021