Grodzisko Gąszczyk w Siedlcu, Magdalena

Grodzisko Gąszczyk w Siedlcu

(5 głosów: 2)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Grodzisko Gąszczyk w Siedlcu położone jest na wzgórzu jurajskim, które znajduje się nad przełomowym odcinkiem rzeki Warty, tuż przy granicy Częstochowy. Grodzisko położone jest na planie nierównego owalu i otoczone wałem kamienno-ziemnym. Przy jego budowie zostało wykorzystane naturalne ukształtowanie terenu. Część grodziska wznosi się nad stromym zboczem. W dole znajduje się starorzecze Warty, do którego da się zejść bocznymi ścieżkami.

W latach 2010-2012 na terenie grodziska prowadzili badania wykopaliskowe pracownicy Działu archeologii Muzeum Częstochowskiego. Badania te potwierdziły występowanie w tym miejscu osady związanej z kulturą łużycką, datowaną na 800-550 lat p.n.e. oraz funkcjonowanie grodziska wczesnośredniowiecznego z II połowy IX lub X wieku.Odkryto tutaj wczesnośredniowieczne obiekty mówiące o tym jak żyli osadnicy, cennym znaleziskiem były fragmenty prażnicy, którą udało się prawie w całości zrekonstruować. Znaleziono również fragmenty kości zwierzęcych oraz ozdobę metalową – szpilę z brązu i 600 fragmentów naczyń ceramicznych.

Adres

Grodzisko
dojście ze szlaku Pielgrzymkowego (Czerwony Szlak Jurajski)
Naprzeciw Sanktuarium Ojca Pio, Siedlec

GPS: 50°49'25N, 19°14'1E

Częstochowa noclegi

Częstochowa to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

W pobliżu koniecznie zobacz!

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 66 000 obserwujących, na Instagramie 16 500, a nasz kanał YouTube subskrybowało już 4 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022