Grobowiec Keglów w Durowie, Wągrowiec

Grobowiec Keglów w Durowie

(5 głosów: 2)

W Durowie nieco na północ od Wągrowca w Wielkopolsce, w ustronnym miejscu zachował się grobowiec Keglów.Dojście do grobowca

Miejsce, w którym stoi grobowiec, jest nieco tajemnicze i położone dziś w głębi lasu. W przeszłości do grobowca podążało się ścieżką od strony dworu, a obok zarośniętego dzisiaj szuwarami stawu znajdował się niewielki mostek. Dziś zagajnik zamienił się w rozległy las.

Na portalu osadzonym na doryckich kolumnach odczytać można parafrazę z wiersza Adama Asnyka: "Ale nie depczcie przeszłości ołtarzy, choć sami macie doskonalsze wznieść". Do dziś na żeliwnych tablicach na cokole grobowca można odczytać imiona dawnych właścicieli Durowa.Rodzina Kegel

Rodzina Kegel pochodziła z Pomorza Szwedzkiego, ale po przybyciu na ziemie polskie szybko uległa polonizacji. W XVIII wieku do najzacniejszych mieszkańców Wągrowca należał Konstanty Kegel, który kilkakrotnie sprawował godność burmistrza tego miasta. Był doskonale wykształcony, a z czasem też zdobył znaczny majątek.

W kolejnym pokoleniu Józef Kegel, dzięki korzystnemu małżeństwu, wszedł w posiadanie majątku w podwągrowieckim Durowie. W tej to miejscowości zbudował dworek - rodzinną siedzibę Keglów. W pobliżu dworku powstał wkrótce również grobowiec, w którym chowano członków rodziny.Grobowiec Keglów
okolice ul. Kościuszki, Durowo, Wągrowiec

Wągrowiec noclegi

Wągrowiec to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Wągrowiec
Pomniki i rzeźby
Mniej istotna
grobowce
52°49'49N, 17°12'37E
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021