Na Placu Konstytucji 3 Maja w Lesku, w ozdobnym metalowym ogrodzeniu z początku XX wieku, stoi figura Matki Boskiej. Postawiono ją w tym miejscu w 1848 roku.Stanowi ona wotum dziękczynne za uratowanie miasta i mieszkańców miasta podczas rabacji chłopskiej. Ufundowali ją ówcześni właściciele zamku - hrabia Edmund Krasicki i jego żona Maria Aniela z Brzozowskich.To właśnie ich herby rodowe (Rogala i Strzemię) widnieją na postumencie pod figurą. Przy figurze często odbywały się nabożeństwa i uroczystości religijno-patriotyczne. Podobno figura stoi w miejscu dawnego, drewnianego Ratusza, który przetrwał do XVIII wieku.

Figura Matki Bożej
Pl. Konstytucji 3 Maja, Lesko

Lesko noclegi

Lesko to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z gory dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1116756 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 20 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 000 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020