Dworzec cesarski -letni

Dworzec Letni w Poznaniu

Dworzec Cesarski

W okolicach dworca głównego PKP w Poznaniu znajduje się zabytkowy Dworzec Letni, zwany też Dworcem Cesarskim. Dlaczego cesarski ? A no dlatego, że obiekt ten powstał na początku XX wieku jako prywatny luksusowy dworzec kolejowy wzniesiony specjalnie dla cesarza Wilhelma II i jego rodziny wizytującej Poznań. Stąd blisko było do Zamku Cesarskiego. Dziś Dworzec Letni stanowi jeden z budynków stacji Poznań Główny, a peron dworca letniego obecnie oznaczony jest jako 4b.Paderewski na Dworcu Letnim

Co ciekawe, Dworzec Letni w Poznaniu jest miejscem historycznym i symbolicznym dla Wielkopolski. To tutaj 26 grudnia 1918 roku Wielkopolanie witali wybitną osobistość - pianistę Ignacego Jana Paderewskiego. Wzrost patriotycznych nastrojów wówczas spowodował w dniu następnym wybuch powstania wielkopolskiego, które jako jedyne w dziejach Polski zakończyło się sukcesem. Od 1994 roku, każdego 26 grudnia na Dworcu Letnim odbywa się inscenizacja przyjazdu Ignacego Paderewskiego z wykorzystaniem parowozu i stylowych wagonów z epoki.

Dworzec Letni w Poznaniu
Dworzec Letni w Poznaniu

Adres

Dworzec Letni
ul. Dworcowa 1, Poznań

Poznań noclegi

Poznań to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
52°24'18N, 16°54'45E
05 styczeń 2020
28 styczeń 2020

Wasze opinie

Szulej
29 lipiec 2016 14:51

Spoko. I tyle można powiedzieć :) 

Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 37 000 polubień, a na Instagramie 2 800 Obserwujących.
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację