Dworzec Letni
ul. Dworcowa 1, Poznań

52°24'18" N, 16°54'45" E

Dworzec Cesarski

W okolicach dworca głównego PKP w Poznaniu znajduje się zabytkowy Dworzec Letni, zwany też Dworcem Cesarskim. Dlaczego cesarski ? A no dlatego, że obiekt ten powstał na początku XX wieku jako prywatny luksusowy dworzec kolejowy wzniesiony specjalnie dla cesarza Wilhelma II i jego rodziny wizytującej Poznań. Stąd blisko było do Zamku Cesarskiego. Dziś Dworzec Letni stanowi jeden z budynków stacji Poznań Główny, a peron dworca letniego obecnie oznaczony jest jako 4b.Paderewski na Dworcu Letnim

Co ciekawe, Dworzec Letni w Poznaniu jest miejscem historycznym i symbolicznym dla Wielkopolski. To tutaj 26 grudnia 1918 roku Wielkopolanie witali wybitną osobistość - pianistę Ignacego Jana Paderewskiego. Wzrost patriotycznych nastrojów wówczas spowodował w dniu następnym wybuch powstania wielkopolskiego, które jako jedyne w dziejach Polski zakończyło się sukcesem. Od 1994 roku, każdego 26 grudnia na Dworcu Letnim odbywa się inscenizacja przyjazdu Ignacego Paderewskiego z wykorzystaniem parowozu i stylowych wagonów z epoki.

Dworzec cesarski -letni

Dworzec cesarski -letni Dworzec cesarski -letni Dworzec cesarski -letni Dworzec cesarski -letni
Avatar użytkownika
Barsolis Karol Turysta Kulturowy Krajtroter 122711 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1114302 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

Wasze opinie

Avatar użytkownika
Szulej Zapaleniec 657 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2016-07-29 na

Spoko. I tyle można powiedzieć :) 

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 20 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 000 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020