Dworzec Główny w Sosnowcu

Dworzec Główny w Sosnowcu

Budynek dworca kolejowego w Sosnowcu powstał w 1859 roku, jako jedna ze stacji Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej. Znajduje się przy ul. 3 Maja, jest piętrowy, wzniesiony w stylu neoklasycystycznym według projektu włoskiego architekta Henryka Marconiego i został wpisany do rejestru zabytków województwa śląskiego.Jego plan wzorowany był na projekcie gmachu Dworca Wiedeńskiego w Warszawie. Ogromny, jak na owe czasy, spełniał wiele funkcji i należał do najbardziej reprezentacyjnych obiektów przy trasie potężnej kolei, w jego zabudowaniach znajdowały się m.in. pokoje gościnne i restauracja. 

Dworzec Główny w Sosnowcu był na przestrzeni lat wielokrotnie przebudowywany, początkowo nie miał dzisiejszej hali głównej, jej rolę spełniała wówczas obecna lewa hala boczna z zegarem. Z czasem wburzono też część budynku od strony północno-wschodniej, gdzie w latach 60. XX wieku znajdowała się sala gimnastyczna.W latach 1998-2000 doszło do kolejnej przebudowy, dokonano modernizacji budynku, zmieniono jego wystrój, odnowiono zabytkową elewację i co dosyć istotne - poprowadzono podziemny pasaż łączący centrum miasta z tzw. Starym Sosnowcem.

21 czerwca 2005 roku dworzec stał się jednym z obiektów na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego, skupiających turystykę industrialną, niestety w listopadzie 2012 roku został z tej listy skreślony, głównie z powodu braku atrakcji.

Dworzec kolejowy w Sosnowcu, stojący tu przez blisko 150 lat, był niemym świadkiem wielu wydarzeń o randze historycznej.Dworzec Główny
ul. 3 Maja 16, Sosnowiec

 

 

 

 

Sosnowiec noclegi

Sosnowiec to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 200 Obserwujących.
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację