Dworzec Główny w Sosnowcu, 4elza

Dworzec Główny w Sosnowcu

(4.3 głosów: 20)

Budynek dworca kolejowego w Sosnowcu powstał w 1859 roku, jako jedna ze stacji Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej. Znajduje się przy ul. 3 Maja, jest piętrowy, wzniesiony w stylu neoklasycystycznym według projektu włoskiego architekta Henryka Marconiego i został wpisany do rejestru zabytków województwa śląskiego.Jego plan wzorowany był na projekcie gmachu Dworca Wiedeńskiego w Warszawie. Ogromny, jak na owe czasy, spełniał wiele funkcji i należał do najbardziej reprezentacyjnych obiektów przy trasie potężnej kolei, w jego zabudowaniach znajdowały się m.in. pokoje gościnne i restauracja. 

Dworzec Główny w Sosnowcu był na przestrzeni lat wielokrotnie przebudowywany, początkowo nie miał dzisiejszej hali głównej, jej rolę spełniała wówczas obecna lewa hala boczna z zegarem. Z czasem wburzono też część budynku od strony północno-wschodniej, gdzie w latach 60. XX wieku znajdowała się sala gimnastyczna.W latach 1998-2000 doszło do kolejnej przebudowy, dokonano modernizacji budynku, zmieniono jego wystrój, odnowiono zabytkową elewację i co dosyć istotne - poprowadzono podziemny pasaż łączący centrum miasta z tzw. Starym Sosnowcem.

21 czerwca 2005 roku dworzec stał się jednym z obiektów na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego, skupiających turystykę industrialną, niestety w listopadzie 2012 roku został z tej listy skreślony, głównie z powodu braku atrakcji.Dworzec kolejowy w Sosnowcu, stojący tu przez blisko 150 lat, był niemym świadkiem wielu wydarzeń o randze historycznej.

Dworzec Główny
ul. 3 Maja 16, Sosnowiec

 

 

 

 

Sosnowiec noclegi

Sosnowiec to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Sosnowiec
Inne budowle
Normalna
dworce kolejowe
50°16'43N, 19°7'35E
04 listopad 2016
28 styczeń 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację