Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne

Budynek dworca kolejowego w Sosnowcu powstał w 1859 roku, jako jedna ze stacji Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej. Znajduje się przy ul. 3 Maja, jest piętrowy, wzniesiony w stylu neoklasycystycznym według projektu włoskiego architekta Henryka Marconiego i został wpisany do rejestru zabytków województwa śląskiego.Jego plan wzorowany był na projekcie gmachu Dworca Wiedeńskiego w Warszawie. Ogromny, jak na owe czasy, spełniał wiele funkcji i należał do najbardziej reprezentacyjnych obiektów przy trasie potężnej kolei, w jego zabudowaniach znajdowały się m.in. pokoje gościnne i restauracja. Dworzec Główny w Sosnowcu był na przestrzeni lat wielokrotnie przebudowywany, początkowo nie miał dzisiejszej hali głównej, jej rolę spełniała wówczas obecna lewa hala boczna z zegarem. Z czasem wburzono też część budynku od strony północno-wschodniej, gdzie w latach 60. XX wieku znajdowała się sala gimnastyczna.

W latach 1998-2000 doszło do kolejnej przebudowy, dokonano modernizacji budynku, zmieniono jego wystrój, odnowiono zabytkową elewację i co dosyć istotne - poprowadzono podziemny pasaż łączący centrum miasta z tzw. Starym Sosnowcem.

21 czerwca 2005 roku dworzec stał się jednym z obiektów na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego, skupiających turystykę industrialną, niestety w listopadzie 2012 roku został z tej listy skreślony, głównie z powodu braku atrakcji.Dworzec kolejowy w Sosnowcu, stojący tu przez blisko 150 lat, był niemym świadkiem wielu wydarzeń o randze historycznej.

Dworzec Główny
ul. 3 Maja 16, Sosnowiec

 

 

 

 

Sosnowiec noclegi

Sosnowiec to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
4elza Krajtroter 13900 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1134075 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020