Dworzec Główny w Sosnowcu

Zdjęcia (1)

Budynek dworca kolejowego w Sosnowcu powstał w 1859 roku, jako jedna ze stacji Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej. Znajduje się przy ul. 3 Maja, jest piętrowy, wzniesiony w stylu neoklasycystycznym według projektu włoskiego architekta Henryka Marconiego i został wpisany do rejestru zabytków województwa śląskiego.Jego plan wzorowany był na projekcie gmachu Dworca Wiedeńskiego w Warszawie. Ogromny, jak na owe czasy, spełniał wiele funkcji i należał do najbardziej reprezentacyjnych obiektów przy trasie potężnej kolei, w jego zabudowaniach znajdowały się m.in. pokoje gościnne i restauracja. 

Dworzec Główny w Sosnowcu był na przestrzeni lat wielokrotnie przebudowywany, początkowo nie miał dzisiejszej hali głównej, jej rolę spełniała wówczas obecna lewa hala boczna z zegarem. Z czasem wburzono też część budynku od strony północno-wschodniej, gdzie w latach 60. XX wieku znajdowała się sala gimnastyczna.W latach 1998-2000 doszło do kolejnej przebudowy, dokonano modernizacji budynku, zmieniono jego wystrój, odnowiono zabytkową elewację i co dosyć istotne - poprowadzono podziemny pasaż łączący centrum miasta z tzw. Starym Sosnowcem.

21 czerwca 2005 roku dworzec stał się jednym z obiektów na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego, skupiających turystykę industrialną, niestety w listopadzie 2012 roku został z tej listy skreślony, głównie z powodu braku atrakcji.

Dworzec kolejowy w Sosnowcu, stojący tu przez blisko 150 lat, był niemym świadkiem wielu wydarzeń o randze historycznej.

Dworzec Główny
ul. 3 Maja 16, Sosnowiec

  

 

 

Zaznacz dom w profilu by obliczyć odległość

Powiązane miejsca

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Newsletter Wypisz się z newslettera
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje
Copyright 2005-2019
Znajdziesz nas na: