Olkusz
Pałace i dworki
dworki
Normalna
Małopolskie
2015-10-08
2020-01-28 13:46
50°16'39" N, 19°33'40" E
Godziny otwarcia
Zamknięte

Dworek Machnickich w Olkuszu to piękna budowla - typowy przykład architektury klasycystycznej. Wybudowany został w XIX wieku, choć ma znacznie dłuższa historię, bowiem w piwnicach zachowało się kolebkowe sklepienie, co świadczy to o tym, że dworek zbudowany został na fundamentach starej budowli.Warto dodać, że jeszcze w latach 70-tych XX wieku dworek był własnościa prywatną. W tym czasie Ewa Machnicka-Bejgier sprzedala dworek miastu. Wraz z przyległym do dworku solidnym budynkiem dawnego szpitala Św. Marcina stanowi dziś siedzibę Centrum Kultury , Muzeum Wikliny oraz Muzeum Afrykanistycznego w Olkuszu.Dworek Machnickich
ul. Szpitalna 34, Olkusz

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 220537 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1115009 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 20 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 000 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020