Rozwój Zgierza jako miasta przemysłowego nastąpił w latach 20. XIX wieku. Wtedy to nastąpił napływ osadników i do Zgierza przybyło ponad 300 sukienników, którzy wybudowali domy pełniące zarówno funkcję mieszkania, jak i warsztatu pracy. Większość tych domów było drewnianych, nieliczne murowane. Szybko Zgierz stał się najważniejszych ośrodkiem produkcji sukienniczej w regionie.
Dziś warsztaty zostały wyparte przez nowoczesną technologię, ale dawne domki tkackie pozostały jako ślad historii. Są dziś perełkami dawnej architektury, spotykanej w skansenach.
W Zgierzu zachowało się ich dość dużo i są w różnej kondycji technicznej. Miasto od kilku lat prowadzi rewitalizację tych obiektów, przywracając im dawny blask. Przy ul. Rembowskiego powstał Park Kulturowy Miasta Tkaczy, który przenosi nas do XIX wieku, z brukiem i gazowymi latarniami.
Murowanym domem tkackim jest natomiast w Zgierzu Dom pod Lwami, w kórym obecnie siedzibę ma Muzeum Miasta Zgierza.
Domki Tkackie - Park Kulturowy Miasta Tkaczy
ul. Rembowskiego, Zgierz
Zgierz to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.