Rozwój Zgierza jako miasta przemysłowego nastąpił w latach 20. XIX wieku. Wtedy to nastąpił napływ osadników i do Zgierza przybyło ponad 300 sukienników, którzy wybudowali domy pełniące zarówno funkcję mieszkania, jak i warsztatu pracy. Większość tych domów było drewnianych, nieliczne murowane. Szybko Zgierz stał się najważniejszych ośrodkiem produkcji sukienniczej w regionie.Dziś warsztaty zostały wyparte przez nowoczesną technologię, ale dawne domki tkackie pozostały jako ślad historii. Są dziś perełkami dawnej architektury, spotykanej w skansenach.W Zgierzu zachowało się ich dość dużo i są w różnej kondycji technicznej. Miasto od kilku lat prowadzi rewitalizację tych obiektów, przywracając im dawny blask. Przy ul. Rembowskiego powstał Park Kulturowy Miasta Tkaczy, który przenosi nas do XIX wieku, z brukiem i gazowymi latarniami.

Murowanym domem tkackim jest natomiast w Zgierzu Dom pod Lwami, w kórym obecnie siedzibę ma Muzeum Miasta Zgierza.

Domki Tkackie - Park Kulturowy Miasta Tkaczy
ul. Rembowskiego, ZgierzAvatar użytkownika
linek Krajtroter 3212 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1115009 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 20 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 000 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020