Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne

Obok dawnego kościoła ewangelickiego w Olsztynku stoi przyklejony do murów miejskich niewielki, nadgryziony zębem czasu zabytkowy dom, który był miejscem narodzin Krzysztofa Celestyna Mrongowiusza. Z okazji 100 rocznicy jego śmierci, w 1955 roku na ścianie wmurowano pamiątkową tablicę.

Ten jednopiętrowy dom należał pierwotnie do parafii ewangelickiej, a powstał w II połowie XVI wieku. Został przekształcony z łupinowej baszty murów, do których dobudowano tylną ścianę a całość przykryto dachem. Rok przed wielkim pożarem Olsztynka domek odnowiono, co uwieczniono napisem na belce: "Renovatum Anno 1684". Cała Starówka Olsztynka wówczas spłonęła, ale dom przy murach ocalał.

W latach 70-tych XX wieku przeprowadzono tu generalny remont a budynek przeznaczono na cele muzealne. Na parterze mieści się muzeum poświęcone Mrongowiuszowi, a na piętrze powstała ekspozycja obrazująca obóz jeniecki Stalag I B Hohenstein.

Dom Mrongowiusza
Rynek, Olsztynek

Olsztynek noclegi

Olsztynek to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1136465 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020