Dom Jakuba Bohme w Zgorzelcu, Karpiu

Dom Jakuba Bohme w Zgorzelcu

(5 głosów: 2)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Jakub Böhme był wybitnym mieszkańcem Zgorzelca. Przy ul. Daszyńskiego 12, znajduje się dom rodzinny J. Böhme, w którym mieszkał w latach 1599-1610. Na ścianie wmurowano tablicę pamiątkową z napisem „In diesem hause wohnte Jakub Böhme von 1590 bis 1610”.

J. Böhme urodził się w 1575 roku w Starym Zawidowie. Chodził do miejscowej szkoły, a później uczył się zawodu szewca. W 1599 roku zdecydował się zamieszkać w Zgorzelcu. Fakt ten potwierdza wystawiony Jakubowi Böhme przez B. Scultetusa dokument potwierdzający nadanie temu pierwszemu prawa mieszczanina. Niebawem poślubił Katarzynę Kuntschmann i nabył dom przy dawnej ulicy Kruczej (obecnie ul. Daszyńskiego 12). W roku 1600 przeżywa wielkie oświecenie duchowe, które zmienia jego sposób myślenia i życia. Powtórnie stało się to w 1610 roku. Zainspirowany tym wspaniałym doznaniem pisze w 1612 roku rękopis zatytułowany „Jutrzenka o poranku”. W roku 1619 powstało dzieło „Opis trzech zasad boskiej istoty”, a następnie kolejne: „Czterdzieści pytań dotyczących dusz” i „O wcieleniu Jezusa Chrystusa”. Dzieła mistrza były źle przyjmowane przez duchownych, którzy uważali J. Böhme za heretyka. J. Böhme zmarł w listopadzie 1624 roku.Przemyślenia filozoficzne J. Böhme wywarły ogromny wpływ na późniejszych mistyków m.in. na Adama Mickiewicza i Izaaka Newtona. Pamięć o nim kultywuje Polskie Stowarzyszenie "Euroopera". Stowarzyszenie otworzyło w jego rodzinnym domu na ul. Daszyńskiego 12 izbę pamięci poświęconą wielkiemu filozofowi. Odwiedzając ten dom można poczuć się gościem J. Böhme, obejrzeć zbiory zdjęć, przedmiotów i pogłębić wiedzę na temat życia i twórczości mistrza.

Dom Jakuba Bohme
ul. Daszyńskiego, Zgorzelec
tel. 75/ 775-46-16
Zwiedzanie: wt-czw 12.00-14.00, pt-nd 12.00-17.00

Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Jeżeli przydał Ci się nasz opis, to podziel się nim z Twoimi znajomymi.
Może zainspirujesz ich do ruszenia w Polskę.
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Mapa Przewodnik Pdf

W pobliżu koniecznie zobacz!

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 66 000 obserwujących, na Instagramie 16 500, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 3 500 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022