Dom Jakuba Bohme w Zgorzelcu, Karpiu

Dom Jakuba Bohme w Zgorzelcu

(5 głosów: 2)

Jakub Böhme był wybitnym mieszkańcem Zgorzelca. Przy ul. Daszyńskiego 12, znajduje się dom rodzinny J. Böhme, w którym mieszkał w latach 1599-1610. Na ścianie wmurowano tablicę pamiątkową z napisem „In diesem hause wohnte Jakub Böhme von 1590 bis 1610”.J. Böhme urodził się w 1575 roku w Starym Zawidowie. Chodził do miejscowej szkoły, a później uczył się zawodu szewca. W 1599 roku zdecydował się zamieszkać w Zgorzelcu. Fakt ten potwierdza wystawiony Jakubowi Böhme przez B. Scultetusa dokument potwierdzający nadanie temu pierwszemu prawa mieszczanina. Niebawem poślubił Katarzynę Kuntschmann i nabył dom przy dawnej ulicy Kruczej (obecnie ul. Daszyńskiego 12). W roku 1600 przeżywa wielkie oświecenie duchowe, które zmienia jego sposób myślenia i życia. Powtórnie stało się to w 1610 roku. Zainspirowany tym wspaniałym doznaniem pisze w 1612 roku rękopis zatytułowany „Jutrzenka o poranku”. W roku 1619 powstało dzieło „Opis trzech zasad boskiej istoty”, a następnie kolejne: „Czterdzieści pytań dotyczących dusz” i „O wcieleniu Jezusa Chrystusa”. Dzieła mistrza były źle przyjmowane przez duchownych, którzy uważali J. Böhme za heretyka. J. Böhme zmarł w listopadzie 1624 roku.

Przemyślenia filozoficzne J. Böhme wywarły ogromny wpływ na późniejszych mistyków m.in. na Adama Mickiewicza i Izaaka Newtona. Pamięć o nim kultywuje Polskie Stowarzyszenie "Euroopera". Stowarzyszenie otworzyło w jego rodzinnym domu na ul. Daszyńskiego 12 izbę pamięci poświęconą wielkiemu filozofowi. Odwiedzając ten dom można poczuć się gościem J. Böhme, obejrzeć zbiory zdjęć, przedmiotów i pogłębić wiedzę na temat życia i twórczości mistrza.Dom Jakuba Bohme
ul. Daszyńskiego, Zgorzelec
tel. 75/ 775-46-16
Zwiedzanie: wt-czw 12.00-14.00, pt-nd 12.00-17.00

Booking.com
Muzea i skanseny
Normalna
zabytki
51°9'24N, 14°59'46E
13 wrzesień 2016
28 styczeń 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację