Dom Cienia w Chmielniku, 4elza

Dom Cienia w Chmielniku

(5 głosów: 1)

W Chmielniku leżącym między Kielcami i Buskiem Zdrojem, przy synagodze, stoi Dom Cienia - wyjątkowy pomnik-symbol, przypominajacy zagładę Żydów. Niegdyś znajdował się tu cmentarz żydowski, który funkcjonował w latach 1630-1820. Podczas II wojny światowej kirkut został całkowicie zniszczony przez hitlerowców, a macewami brukowano chodniki i drogi.Dziś, obok synagogi, stoi monolityczna konstrukcja z czarnego materiału, o kształcie sześcianu, do której wchodzi się przez szczeliny, wpuszczające do wewnątrz nikłe światło. Na zewnętrznych ścianach tej budowli wyryto imiona i nazwiska mieszkańców Chmielnika, którzy stracili życie w hitlerowskiej zagładzie.

Monument znajduje się właśnie na terenie dawnego, starego żydowskiego cmentarza, po którym dziś nie ma już śladu.Dom Cienia
ul. Wspólna, Chmielnik

Booking.com
Cmentarze
Normalna
pomniki
50°37'8N, 20°45'4E
04 listopad 2016
28 styczeń 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację