W Chmielniku leżącym między Kielcami i Buskiem Zdrojem, przy synagodze, stoi Dom Cienia - wyjątkowy pomnik-symbol, przypominajacy zagładę Żydów. Niegdyś znajdował się tu cmentarz żydowski, który funkcjonował w latach 1630-1820. Podczas II wojny światowej kirkut został całkowicie zniszczony przez hitlerowców, a macewami brukowano chodniki i drogi.Dziś, obok synagogi, stoi monolityczna konstrukcja z czarnego materiału, o kształcie sześcianu, do której wchodzi się przez szczeliny, wpuszczające do wewnątrz nikłe światło. Na zewnętrznych ścianach tej budowli wyryto imiona i nazwiska mieszkańców Chmielnika, którzy stracili życie w hitlerowskiej zagładzie.

Monument znajduje się właśnie na terenie dawnego, starego żydowskiego cmentarza, po którym dziś nie ma już śladu.

Dom Cienia
ul. Wspólna, ChmielnikBooking.com
4elza Krajtroter 13900 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1148112 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021