Przed kilku laty w trakcie remontu Ratusza na Rynku w Tarnowie, odkryto pod jego ścianą północną ciekawą lecz zagadkową budowlę. Okazało się, że to cylindryczna studnia kamienna zagłębiona w ziemię do 3 metrów, o średnicy około 2 metrów.Uznano jednak, że bardziej prawdopodobną interpretacją jest uznanie tego obiektu za miejskie więzienie tzw. "dół złoczyńców". Istnieje przypuszczenie, że jest to fragment dawnego lochu miejskiego. W trakcie badań archeologicznych wnętrza "dołu złoczyńców" wydobyto wiele przedmiotów, głównie fragmentów naczyń glinianych, które zostały zrekonstruowane.

Dól Złoczyńców w Tarnowie

Zwiedzanie dołu na Rynku

Obecnie "Dół Złoczyńców" stanowi ciekawą atrakcję turystyczną. Dziurę nakryto zbrojoną przeźroczystą szybą, dzięki czemu można bez problemu zobaczyć jej wnętrze. Zaglądając tam widać głębie owej podziemnej budowli zagadkowego przeznaczenia.

Dół Złoczyńców
Rynek, Tarnów

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 220537 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1114302 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 20 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 000 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020