Cysterskie obiekty w Wągrowcu, Wągrowiec

Cysterskie obiekty w Wągrowcu

(4.5 głosów: 2)
Oceń i napisz opinię

Wągrowiec to bardzo ciekawe miasto leżące w północnej Wielkopolsce, na terenie Pałuk - najstarszego obszaru osadnictwa w Polsce. Miasto leży na Szlaku Cysterskim utworzonym w 1990 roku i przebiegającym przez obszar niemal całej Europy. Inne polskie miasta leżące na Szlaku Cysterskim to m.in. Henryków, Kamieniec Ząbkowicki, Krzeszów, Rudy, Jędrzejów czy Oliwa.Klasztor i kościół

W Wągrowcu, w dolinie rzek Wełny i Nielby już w XIV wieku cystersi założyli klasztor i kościół z pięknym wirydarzem i ołatrzem. Pierwotnie klasztor posiadał bogate wyposażenie, ale niestety nie przetrwało ono w całości do naszych czasów, szczególnie za sprawą II wojny światowej. Wystrój kościoła jest barokowy, z późnogotycka rzeźba Madonny z Dzieciątkiem z około 1510 roku jest jednym z niewielu zachowanych elementów pierwotnego, gotyckiego wyposażenia kościoła. Zachowały się natomiast oryginalne architektoniczne detale - głowice filarów, wsporniki oraz fragmenty gzymsów dekorowane roślinnymi motywami. Ołtarz główny wybudowany został w 1799 roku, a po zniszczeniach wojennych został zrekonstruowany w 1960 roku. Wyposażenia kościoła dopełnia stalla przywieziona w 1970 roku z katedry gnieźnieńskiej.

Opatówka

Kolejnym ciekawym cysterskim obiektem w Wagrowcu jest Opatówka - dzisiaj siedziba Muzeum Regionalnego. Dawniej, jak nazwa wskazuje, Opatówka była siedzibą opata cystersów wągrowieckich. Do najcenniejszych ekspozycji należy tu pierwsze wydanie Biblii w tłumaczeniu ks. Jakub Wujka z roku 1599.Najstarszy kościół drewniany w Polsce

6 km na północ od Wągrowca, w Tarnowie Pałuckim zobaczyć można drewniany kościół Św. Mikołaja. Od średniowiecza kościółej ten był pod patronatem cystersów pochodzących z Łekna oraz Wągrowca. Powstał w XIV wieku i od tamtej pory nie był zbytnio zmieniany, to najstarszy drewniany kościół w naszym kraju, niemal w całości pokryty polichromią.

Wągrowiec noclegi

Wągrowiec to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Wągrowiec Pałuki
Szlaki turystyczne
Normalna
52°48'17N, 17°11'30E
04 marzec 2015
28 styczeń 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 200 Obserwujących.
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację