Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne

Wągrowiec to bardzo ciekawe miasto leżące w północnej Wielkopolsce, na terenie Pałuk - najstarszego obszaru osadnictwa w Polsce. Miasto leży na Szlaku Cysterskim utworzonym w 1990 roku i przebiegającym przez obszar niemal całej Europy. Inne polskie miasta leżące na Szlaku Cysterskim to m.in. Henryków, Kamieniec Ząbkowicki, Krzeszów, Rudy, Jędrzejów czy Oliwa.Klasztor i kościół

W Wągrowcu, w dolinie rzek Wełny i Nielby już w XIV wieku cystersi założyli klasztor i kościół z pięknym wirydarzem i ołatrzem. Pierwotnie klasztor posiadał bogate wyposażenie, ale niestety nie przetrwało ono w całości do naszych czasów, szczególnie za sprawą II wojny światowej. Wystrój kościoła jest barokowy, z późnogotycka rzeźba Madonny z Dzieciątkiem z około 1510 roku jest jednym z niewielu zachowanych elementów pierwotnego, gotyckiego wyposażenia kościoła. Zachowały się natomiast oryginalne architektoniczne detale - głowice filarów, wsporniki oraz fragmenty gzymsów dekorowane roślinnymi motywami. Ołtarz główny wybudowany został w 1799 roku, a po zniszczeniach wojennych został zrekonstruowany w 1960 roku. Wyposażenia kościoła dopełnia stalla przywieziona w 1970 roku z katedry gnieźnieńskiej.

Opatówka

Kolejnym ciekawym cysterskim obiektem w Wagrowcu jest Opatówka - dzisiaj siedziba Muzeum Regionalnego. Dawniej, jak nazwa wskazuje, Opatówka była siedzibą opata cystersów wągrowieckich. Do najcenniejszych ekspozycji należy tu pierwsze wydanie Biblii w tłumaczeniu ks. Jakub Wujka z roku 1599.

Najstarszy kościół drewniany w Polsce

6 km na północ od Wągrowca, w Tarnowie Pałuckim zobaczyć można drewniany kościół Św. Mikołaja. Od średniowiecza kościółej ten był pod patronatem cystersów pochodzących z Łekna oraz Wągrowca. Powstał w XIV wieku i od tamtej pory nie był zbytnio zmieniany, to najstarszy drewniany kościół w naszym kraju, niemal w całości pokryty polichromią.Wągrowiec noclegi

Wągrowiec to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Wągrowiec Krajtroter 5210 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1136672 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020