Cysterskie obiekty w Wągrowcu, Wągrowiec

Cysterskie obiekty w Wągrowcu

(4.5 głosów: 2)

Wągrowiec to bardzo ciekawe miasto leżące w północnej Wielkopolsce, na terenie Pałuk - najstarszego obszaru osadnictwa w Polsce. Miasto leży na Szlaku Cysterskim utworzonym w 1990 roku i przebiegającym przez obszar niemal całej Europy. Inne polskie miasta leżące na Szlaku Cysterskim to m.in. Henryków, Kamieniec Ząbkowicki, Krzeszów, Rudy, Jędrzejów czy Oliwa.Klasztor i kościół

W Wągrowcu, w dolinie rzek Wełny i Nielby już w XIV wieku cystersi założyli klasztor i kościół z pięknym wirydarzem i ołatrzem. Pierwotnie klasztor posiadał bogate wyposażenie, ale niestety nie przetrwało ono w całości do naszych czasów, szczególnie za sprawą II wojny światowej. Wystrój kościoła jest barokowy, z późnogotycka rzeźba Madonny z Dzieciątkiem z około 1510 roku jest jednym z niewielu zachowanych elementów pierwotnego, gotyckiego wyposażenia kościoła. Zachowały się natomiast oryginalne architektoniczne detale - głowice filarów, wsporniki oraz fragmenty gzymsów dekorowane roślinnymi motywami. Ołtarz główny wybudowany został w 1799 roku, a po zniszczeniach wojennych został zrekonstruowany w 1960 roku. Wyposażenia kościoła dopełnia stalla przywieziona w 1970 roku z katedry gnieźnieńskiej.

Opatówka

Kolejnym ciekawym cysterskim obiektem w Wagrowcu jest Opatówka - dzisiaj siedziba Muzeum Regionalnego. Dawniej, jak nazwa wskazuje, Opatówka była siedzibą opata cystersów wągrowieckich. Do najcenniejszych ekspozycji należy tu pierwsze wydanie Biblii w tłumaczeniu ks. Jakub Wujka z roku 1599.Najstarszy kościół drewniany w Polsce

6 km na północ od Wągrowca, w Tarnowie Pałuckim zobaczyć można drewniany kościół Św. Mikołaja. Od średniowiecza kościółej ten był pod patronatem cystersów pochodzących z Łekna oraz Wągrowca. Powstał w XIV wieku i od tamtej pory nie był zbytnio zmieniany, to najstarszy drewniany kościół w naszym kraju, niemal w całości pokryty polichromią.

Wągrowiec noclegi

Wągrowiec to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Wągrowiec Pałuki
Szlaki turystyczne
Normalna
52°48'17N, 17°11'30E
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021