Nowy cmentarz żydowski w Kazimierzu Dolnym powstał w związku z nakazem likwidowania nekropolii na terenie zabudowanym w 1792 roku, wydanym przez Komisję Policji Obojga Narodów. Kirkut powstał jednak dopiero w 1851 roku na zboczu wąwozu na Czerniawach.
Ostatni pochówek miał tu miejsce w 1942 roku. Podczas II wojny światowej cmentarz został zdewastowany, a macewami brukowano ulice. Mimo to zachowało się kilkanaście nagrobków. W czasie okupacji było to miejsce egzekucji ludności chrześcijańskiej i żydowskiej.
Po roku 1970 władze próbowały sprzedać teren pod działki budowlane, ponieważ w czasie PRL-u starano się zacierać ślady kultury przedwojennej. Nie znalazły one jednak nabywców. Pierwsza połowa lat 80-tych XX wieku przyniosła w końcu lepsze czasy i z inicjatywy Towarzystwa Opieki nad Zabytkami w Kazimierzu, Muzeum Nadwiślańskiego i Urzędu Konserwatora Zabytków, zrekonstruowano część cmentarza. Udało się również zebrać wiele płyt z ulic miasta.
W wyniku tego w 1894 roku z ponad 600 macew wzniesiony został pomnik-lapidarium w formie ściany płaczu. Pękniecie w pomniku prowadzi do starszej części cmentarza z około 25 nagrobkami, a pękniecie ma symbolizować tragiczne losy ludzi tamtych czasów. Pomnik zaprojektował inż. Tadeusz Augustynek. Na zachowanych macewach możemy zobaczyć bogatą dekorację głównie symboliczną: świece szabasowe, dłonie wrzucające pieniądze do puszki oznaczające dobroczynność, lwy czy zbiór ksiąg w otwartej szafie czyli uczoność w piśmie.
Kirkut
ul. Czerniawy, Kazimierz Dolny
Godziny otwarcia i informacje praktyczne
- poniedziałek: Czynne całą dobę
- wtorek: Czynne całą dobę
- środa: Czynne całą dobę
- czwartek: Czynne całą dobę
- piątek: Czynne całą dobę
- sobota: Czynne całą dobę
- niedziela: Czynne całą dobę
Kazimierz Dolny noclegi
Kazimierz Dolny to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!