Cmentarz żydowski w Kazimierzu Dolnym, Magdalena

Cmentarz żydowski w Kazimierzu Dolnym

(4.2 głosów: 23)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Nowy cmentarz żydowski w Kazimierzu Dolnym powstał w związku z nakazem likwidowania nekropolii na terenie zabudowanym w 1792 roku, wydanym przez Komisję Policji Obojga Narodów. Kirkut powstał jednak dopiero w 1851 roku na zboczu wąwozu na Czerniawach.

Ostatni pochówek miał tu miejsce w 1942 roku. Podczas II wojny światowej cmentarz został zdewastowany, a macewami brukowano ulice. Mimo to zachowało się kilkanaście nagrobków. W czasie okupacji było to miejsce egzekucji ludności chrześcijańskiej i żydowskiej.Po roku 1970 władze próbowały sprzedać teren pod działki budowlane, ponieważ w czasie PRL-u starano się zacierać ślady kultury przedwojennej. Nie znalazły one jednak nabywców. Pierwsza połowa lat 80-tych XX wieku przyniosła w końcu lepsze czasy i z inicjatywy Towarzystwa Opieki nad Zabytkami w Kazimierzu, Muzeum Nadwiślańskiego i Urzędu Konserwatora Zabytków, zrekonstruowano część cmentarza. Udało się również zebrać wiele płyt z ulic miasta.

W wyniku tego w 1894 roku z ponad 600 macew wzniesiony został pomnik-lapidarium w formie ściany płaczu. Pękniecie w pomniku prowadzi do starszej części cmentarza z około 25 nagrobkami, a pękniecie ma symbolizować tragiczne losy ludzi tamtych czasów. Pomnik zaprojektował inż. Tadeusz Augustynek. Na zachowanych macewach możemy zobaczyć bogatą dekorację głównie symboliczną: świece szabasowe, dłonie wrzucające pieniądze do puszki oznaczające dobroczynność, lwy czy zbiór ksiąg w otwartej szafie czyli uczoność w piśmie.

Kirkut
ul. Czerniawy, Kazimierz Dolny

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

  • poniedziałek: Czynne całą dobę
  • wtorek: Czynne całą dobę
  • środa: Czynne całą dobę
  • czwartek: Czynne całą dobę
  • piątek: Czynne całą dobę
  • sobota: Czynne całą dobę
  • niedziela: Czynne całą dobę

Kazimierz Dolny noclegi

Kazimierz Dolny to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Kazimierz Dolny
Normalna
cmentarze kirkuty cmentarze żydowskie
Jeżeli przydał Ci się nasz opis, to podziel się nim z Twoimi znajomymi.
Może zainspirujesz ich do ruszenia w Polskę.
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

W pobliżu koniecznie zobacz!

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 60 000 obserwujących, na Instagramie 16 000, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 2 100 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022