Cmentarz żydowski w Kazimierzu Dolnym, Magdalena

Cmentarz żydowski w Kazimierzu Dolnym

(4.2 głosów: 22)
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Nowy cmentarz żydowski w Kazimierzu Dolnym powstał w związku z nakazem likwidowania nekropolii na terenie zabudowanym w 1792 roku, wydanym przez Komisję Policji Obojga Narodów. Kirkut powstał jednak dopiero w 1851 roku na zboczu wąwozu na Czerniawach.Ostatni pochówek miał tu miejsce w 1942 roku. Podczas II wojny światowej cmentarz został zdewastowany, a macewami brukowano ulice. Mimo to zachowało się kilkanaście nagrobków. W czasie okupacji było to miejsce egzekucji ludności chrześcijańskiej i żydowskiej.

Po roku 1970 władze próbowały sprzedać teren pod działki budowlane, ponieważ w czasie PRL-u starano się zacierać ślady kultury przedwojennej. Nie znalazły one jednak nabywców. Pierwsza połowa lat 80-tych XX wieku przyniosła w końcu lepsze czasy i z inicjatywy Towarzystwa Opieki nad Zabytkami w Kazimierzu, Muzeum Nadwiślańskiego i Urzędu Konserwatora Zabytków, zrekonstruowano część cmentarza. Udało się również zebrać wiele płyt z ulic miasta.W wyniku tego w 1894 roku z ponad 600 macew wzniesiony został pomnik-lapidarium w formie ściany płaczu. Pękniecie w pomniku prowadzi do starszej części cmentarza z około 25 nagrobkami, a pękniecie ma symbolizować tragiczne losy ludzi tamtych czasów. Pomnik zaprojektował inż. Tadeusz Augustynek. Na zachowanych macewach możemy zobaczyć bogatą dekorację głównie symboliczną: świece szabasowe, dłonie wrzucające pieniądze do puszki oznaczające dobroczynność, lwy czy zbiór ksiąg w otwartej szafie czyli uczoność w piśmie.

Kirkut
ul. Czerniawy, Kazimierz DolnyGodziny otwarcia i informacje praktyczne

  • poniedziałek: Czynne całą dobę
  • wtorek: Czynne całą dobę
  • środa: Czynne całą dobę
  • czwartek: Czynne całą dobę
  • piątek: Czynne całą dobę
  • sobota: Czynne całą dobę
  • niedziela: Czynne całą dobę

Kazimierz Dolny noclegi

Kazimierz Dolny to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
51°18'49N, 21°57'9E
05 październik 2015
28 styczeń 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację