Cmentarz żydowski w Kazimierzu Dolnym

Cmentarz żydowski w Kazimierzu Dolnym
51°18'49" N, 21°57'9" E
Godziny otwarcia i informacje praktyczne
  • poniedziałek: Czynne całą dobę
  • wtorek: Czynne całą dobę
  • środa: Czynne całą dobę
  • czwartek: Czynne całą dobę
  • piątek: Czynne całą dobę
  • sobota: Czynne całą dobę
  • niedziela: Czynne całą dobę

Nowy cmentarz żydowski w Kazimierzu Dolnym powstał w związku z nakazem likwidowania nekropolii na terenie zabudowanym w 1792 roku, wydanym przez Komisję Policji Obojga Narodów. Kirkut powstał jednak dopiero w 1851 roku na zboczu wąwozu na Czerniawach.Ostatni pochówek miał tu miejsce w 1942 roku. Podczas II wojny światowej cmentarz został zdewastowany, a macewami brukowano ulice. Mimo to zachowało się kilkanaście nagrobków. W czasie okupacji było to miejsce egzekucji ludności chrześcijańskiej i żydowskiej.

Po roku 1970 władze próbowały sprzedać teren pod działki budowlane, ponieważ w czasie PRL-u starano się zacierać ślady kultury przedwojennej. Nie znalazły one jednak nabywców. Pierwsza połowa lat 80-tych XX wieku przyniosła w końcu lepsze czasy i z inicjatywy Towarzystwa Opieki nad Zabytkami w Kazimierzu, Muzeum Nadwiślańskiego i Urzędu Konserwatora Zabytków, zrekonstruowano część cmentarza. Udało się również zebrać wiele płyt z ulic miasta.

W wyniku tego w 1894 roku z ponad 600 macew wzniesiony został pomnik-lapidarium w formie ściany płaczu. Pękniecie w pomniku prowadzi do starszej części cmentarza z około 25 nagrobkami, a pękniecie ma symbolizować tragiczne losy ludzi tamtych czasów. Pomnik zaprojektował inż. Tadeusz Augustynek. Na zachowanych macewach możemy zobaczyć bogatą dekorację głównie symboliczną: świece szabasowe, dłonie wrzucające pieniądze do puszki oznaczające dobroczynność, lwy czy zbiór ksiąg w otwartej szafie czyli uczoność w piśmie.Kirkut
ul. Czerniawy, Kazimierz Dolny

Kazimierz Dolny noclegi

Kazimierz Dolny to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Magdalena Krajtroter 71330 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1145377 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

Zajazd Przystocze

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021