Niewątpliwe piękno i urok krajobrazów okolic Chodzieży spowodowała, że region ten już w XIX wieku zyskał przydomek Szwajcarii Chodzieskiej. Pisarz i prozaik Tadeusz Siejak w XX wieku pisał o tym miejscu, że jest Edenem. Chodzieska Szwajcaria obejmuje urokliwy obszar pomiędzy Chodzieżą, Margoninem i Szamocinem.
Prócz cudnych krajobrazów, cennych lasów, malowniczych jezior, bardzo bogaty jest tutejszy świat flory i fauny. Od wieków miejsce to uwodziło liczne znakomitości, które przybywały tu zdrowieć, podziwiać czy polować. Zróżnicowana rzeźba terenu Chodzieskiej Szwajcarii jest dziełem zlodowacenia północnopolskiego sprzed około 15 tys. lat, które pozostawiło na tych terenach liczne jeziora, jak Jezioro Chodzieskie, J. Margonińskie czy Laskowskie, moreny, sandry i głazy narzutowe.
Najwyższy punkt Szwajcarii Chodzieskiej to Gontyniec (192 m n.p.m.) - najwyższy szczyt północnej Wielkopolski, dookoła natomiast pomiędzy jeziorami i lasami kwiecą się łąki, wśród wijącej się Noteci.
Chodzież to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.