Cerkiew w Woli Wielkiej, Magdalena

Cerkiew w Woli Wielkiej

(4.7 głosów: 3)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Cerkiew w Woli Wielkiej to typowy klasyczny typ osiemnastowiecznej drewnianej architektury sakralnej Kościoła Wschodniego. Jest to bardzo dobrze zachowany kompleks, który powstał tuż po lokacji wsi czyli w połowie XVIII wieku. Na zespół cerkiewny składa się: drewniany budynek cerkwi Opieki Przenajświętszej Bogurodzicy, dzwonnica i cmentarz, a wszystko zostało otoczone murem.

Fundacja cerkwi należy do ówczesnego wójta wsi: Wasyla Szczirego oraz gromady wiejskiej. W 1844 roku przeprowadzono remont świątyni, podczas którego dobudowano zakrystię, a wewnątrz stworzono chór, w 1893 roku została wykonana polichromia wnętrza przez Joana Manastyrskiego. Podczas tego remontu powstała kopuła z latarnią. Zabytkiem opiekują się mieszkańcy przy pomocy Fundacji Pro Academia Narolense (która czuwa również nad pracami prowadzonymi przy pałacu w Narolu i została założona przez właścicieli pałacu).Cerkiew położona jest w centrum wsi, pośród zabudowy. Na jej terenie zachowały się liczne nagrobki wykonane w warsztatach bruśnieńskich. Cerkiew wzniesiona została z drewna o konstrukcji zrębowej, założona na planie trójdzielnym, złożona z prezbiterium, nawy i babińca. W zwartej bryle elementem dominującym jest nawa, wyższa i większa od pozostałych członów, podwyższona dodatkowo ośmiobocznym tamburem, przykrytym ośmiopołaciową kopułą zwieńczoną latarnią. Prezbiterium i babiniec, znacznie niższe od nawy są przykryte dachami dwuspadowymi. Dachem dwuspadowym nakryte jest również pomieszczenie najniższe - zakrystia. W nadprożu portalu głównego wyryty napis w języku łacińskim: „DOMUS DEI AEDIFICATA A😁: 1755 D: 28 Apr.” Wewnątrz zachowane nieliczne elementy wystroju cerkwi z XIX i początku XX wieku, m.in. fragment ikonostasu z początku XIX wieku, zakupionego w 1902 roku w Łówczy, ołtarzyk z I połowy XIX wieku. Część wyposażenia cerkiewnego zachowała się także w zbiorach muzeów w Łańcucie i Lubaczowie. Obok cerkwi znajduje się wolnostojąca, drewniana dzwonnica konstrukcji słupowo ramowej, wzniesiona na planie kwadratu, dwukondygnacyjna. Cerkiew od 1994 roku jest nieczynna kultowo, w 2001 roku zespół został wpisany na listę zabytków oraz włączony do podkarpackiego Szlaku Architektury Drewnianej.
Opis częściowo z opracowania Ryszarda Kwoleka, OT NID w Rzeszowie

Cerkiew Opieki Przenajświętszej Bogurodzicy - kaplica Wniebowzięcia NMP
Wola Wielka

Roztocze noclegi

Roztocze to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Jeżeli przydał Ci się nasz opis, to podziel się nim z Twoimi znajomymi.
Może zainspirujesz ich do ruszenia w Polskę.
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

W pobliżu koniecznie zobacz!

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 60 000 obserwujących, na Instagramie 16 000, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 2 100 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022