Cerkiew w Woli Wielkiej to typowy klasyczny typ osiemnastowiecznej drewnianej architektury sakralnej Kościoła Wschodniego. Jest to bardzo dobrze zachowany kompleks, który powstał tuż po lokacji wsi czyli w połowie XVIII wieku. Na zespół cerkiewny składa się: drewniany budynek cerkwi Opieki Przenajświętszej Bogurodzicy, dzwonnica i cmentarz, a wszystko zostało otoczone murem.
Fundacja cerkwi należy do ówczesnego wójta wsi: Wasyla Szczirego oraz gromady wiejskiej. W 1844 roku przeprowadzono remont świątyni, podczas którego dobudowano zakrystię, a wewnątrz stworzono chór, w 1893 roku została wykonana polichromia wnętrza przez Joana Manastyrskiego. Podczas tego remontu powstała kopuła z latarnią. Zabytkiem opiekują się mieszkańcy przy pomocy Fundacji Pro Academia Narolense (która czuwa również nad pracami prowadzonymi przy pałacu w Narolu i została założona przez właścicieli pałacu).
Cerkiew położona jest w centrum wsi, pośród zabudowy. Na jej terenie zachowały się liczne nagrobki wykonane w warsztatach bruśnieńskich. Cerkiew wzniesiona została z drewna o konstrukcji zrębowej, założona na planie trójdzielnym, złożona z prezbiterium, nawy i babińca. W zwartej bryle elementem dominującym jest nawa, wyższa i większa od pozostałych członów, podwyższona dodatkowo ośmiobocznym tamburem, przykrytym ośmiopołaciową kopułą zwieńczoną latarnią. Prezbiterium i babiniec, znacznie niższe od nawy są przykryte dachami dwuspadowymi. Dachem dwuspadowym nakryte jest również pomieszczenie najniższe - zakrystia. W nadprożu portalu głównego wyryty napis w języku łacińskim: „DOMUS DEI AEDIFICATA A😁: 1755 D: 28 Apr.” Wewnątrz zachowane nieliczne elementy wystroju cerkwi z XIX i początku XX wieku, m.in. fragment ikonostasu z początku XIX wieku, zakupionego w 1902 roku w Łówczy, ołtarzyk z I połowy XIX wieku. Część wyposażenia cerkiewnego zachowała się także w zbiorach muzeów w Łańcucie i Lubaczowie. Obok cerkwi znajduje się wolnostojąca, drewniana dzwonnica konstrukcji słupowo ramowej, wzniesiona na planie kwadratu, dwukondygnacyjna. Cerkiew od 1994 roku jest nieczynna kultowo, w 2001 roku zespół został wpisany na listę zabytków oraz włączony do podkarpackiego Szlaku Architektury Drewnianej.
Opis częściowo z opracowania Ryszarda Kwoleka, OT NID w Rzeszowie
Cerkiew Opieki Przenajświętszej Bogurodzicy - kaplica Wniebowzięcia NMP
Wola Wielka
Roztocze noclegi
Roztocze to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!