Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne

Cerkiew w Woli Wielkiej to typowy klasyczny typ osiemnastowiecznej drewnianej architektury sakralnej Kościoła Wschodniego. Jest to bardzo dobrze zachowany kompleks, który powstał tuż po lokacji wsi czyli w połowie XVIII wieku. Na zespół cerkiewny składa się: drewniany budynek cerkwi Opieki Przenajświętszej Bogurodzicy, dzwonnica i cmentarz, a wszystko zostało otoczone murem.Fundacja cerkwi należy do ówczesnego wójta wsi: Wasyla Szczirego oraz gromady wiejskiej. W 1844 roku przeprowadzono remont świątyni, podczas którego dobudowano zakrystię, a wewnątrz stworzono chór, w 1893 roku została wykonana polichromia wnętrza przez Joana Manastyrskiego. Podczas tego remontu powstała kopuła z latarnią. Zabytkiem opiekują się mieszkańcy przy pomocy Fundacji Pro Academia Narolense (która czuwa również nad pracami prowadzonymi przy pałacu w Narolu i została założona przez właścicieli pałacu).

Cerkiew położona jest w centrum wsi, pośród zabudowy. Na jej terenie zachowały się liczne nagrobki wykonane w warsztatach bruśnieńskich. Cerkiew wzniesiona została z drewna o konstrukcji zrębowej, założona na planie trójdzielnym, złożona z prezbiterium, nawy i babińca. W zwartej bryle elementem dominującym jest nawa, wyższa i większa od pozostałych członów, podwyższona dodatkowo ośmiobocznym tamburem, przykrytym ośmiopołaciową kopułą zwieńczoną latarnią. Prezbiterium i babiniec, znacznie niższe od nawy są przykryte dachami dwuspadowymi. Dachem dwuspadowym nakryte jest również pomieszczenie najniższe - zakrystia. W nadprożu portalu głównego wyryty napis w języku łacińskim: „DOMUS DEI AEDIFICATA A😁: 1755 D: 28 Apr.” Wewnątrz zachowane nieliczne elementy wystroju cerkwi z XIX i początku XX wieku, m.in. fragment ikonostasu z początku XIX wieku, zakupionego w 1902 roku w Łówczy, ołtarzyk z I połowy XIX wieku. Część wyposażenia cerkiewnego zachowała się także w zbiorach muzeów w Łańcucie i Lubaczowie. Obok cerkwi znajduje się wolnostojąca, drewniana dzwonnica konstrukcji słupowo ramowej, wzniesiona na planie kwadratu, dwukondygnacyjna. Cerkiew od 1994 roku jest nieczynna kultowo, w 2001 roku zespół został wpisany na listę zabytków oraz włączony do podkarpackiego Szlaku Architektury Drewnianej.
Opis częściowo z opracowania Ryszarda Kwoleka, OT NID w Rzeszowie

Cerkiew Opieki Przenajświętszej Bogurodzicy - kaplica Wniebowzięcia NMP
Wola WielkaRoztocze noclegi

Roztocze to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Magdalena Krajtroter 71330 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1136465 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020