Cerkiew w Bałuciance, mokunka

Cerkiew w Bałuciance

(5 głosów: 5)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Cerkiew Zaśnięcia Bogurodzicy w Bałuciance, niewielkiej wsi położonej między podkarpackimi uzdrowiskami - Rymanowem i Iwoniczem, znajduje się niedaleko potoku również o nazwie Bałucianka. Sama wieś była w XIX wieku własnością rodu Potockich.

Cerkiew w Bałuciance to dawna cerkiew greckokatolicka, prawdopodobnie z XVII wieku. Cerkiew, jak i okoliczni mieszkańcy była bardzo uboga, co odnotowano w dokumentach parafialnych. Różne były koleje jej losu. W roku 1820, a następnie w 1899 cerkiew remontowano, bowiem chyliła się ku upadkowi, a jej drewno zmurszało. Niestety podczas remontów zmienił się bardzo jej pierwotny wygląd. Zlikwidowano charakterystyczną izbicę wieży, a dach pokryto blachą w miejsce gontu.Po II wojnie światowej przemianowano ją na kościół pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Później, po wybudowaniu we wsi nowego kościoła, stara cerkiew została opuszczona i niszczała. Remont generalny, dosłownie rozsypującego się zabytku architektury drewnianej rozpoczęto w 2009 roku. Obecnie cerkiew w Bałuciance przywrócono do dawnego wyglądu sprzed wieków. Obecnie można podziwiać świątynię tylko z zewnątrz, ale są plany rewitalizacji zabytkowego wnętrza.

Cerkiew Zaśnięcia Bogurodzicy
Bałucianka

Rymanów noclegi

Rymanów to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Jeżeli przydał Ci się nasz opis, to podziel się nim z Twoimi znajomymi.
Może zainspirujesz ich do ruszenia w Polskę.
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

W pobliżu koniecznie zobacz!

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 66 000 obserwujących, na Instagramie 16 500, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 3 500 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022