Cerkiew w Bałuciance, mokunka

Cerkiew w Bałuciance

(5 głosów: 5)
Oceń i napisz opinię

Cerkiew Zaśnięcia Bogurodzicy w Bałuciance, niewielkiej wsi położonej między podkarpackimi uzdrowiskami - Rymanowem i Iwoniczem, znajduje się niedaleko potoku również o nazwie Bałucianka. Sama wieś była w XIX wieku własnością rodu Potockich.Cerkiew w Bałuciance to dawna cerkiew greckokatolicka, prawdopodobnie z XVII wieku. Cerkiew, jak i okoliczni mieszkańcy była bardzo uboga, co odnotowano w dokumentach parafialnych. Różne były koleje jej losu. W roku 1820, a następnie w 1899 cerkiew remontowano, bowiem chyliła się ku upadkowi, a jej drewno zmurszało. Niestety podczas remontów zmienił się bardzo jej pierwotny wygląd. Zlikwidowano charakterystyczną izbicę wieży, a dach pokryto blachą w miejsce gontu.

Po II wojnie światowej przemianowano ją na kościół pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Później, po wybudowaniu we wsi nowego kościoła, stara cerkiew została opuszczona i niszczała. Remont generalny, dosłownie rozsypującego się zabytku architektury drewnianej rozpoczęto w 2009 roku. Obecnie cerkiew w Bałuciance przywrócono do dawnego wyglądu sprzed wieków. Obecnie można podziwiać świątynię tylko z zewnątrz, ale są plany rewitalizacji zabytkowego wnętrza.Cerkiew Zaśnięcia Bogurodzicy
Bałucianka

Rymanów noclegi

Rymanów to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Rymanów
Kościoły i obiekty sakralne
Normalna
cerkwie drewniane
49°31'55N, 21°48'7E
28 październik 2017
28 styczeń 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 200 Obserwujących.
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację