Cerkiew Zaśnięcia Bogurodzicy w Bałuciance, niewielkiej wsi położonej między podkarpackimi uzdrowiskami - Rymanowem i Iwoniczem, znajduje się niedaleko potoku również o nazwie Bałucianka. Sama wieś była w XIX wieku własnością rodu Potockich.Cerkiew w Bałuciance to dawna cerkiew greckokatolicka, prawdopodobnie z XVII wieku. Cerkiew, jak i okoliczni mieszkańcy była bardzo uboga, co odnotowano w dokumentach parafialnych. Różne były koleje jej losu. W roku 1820, a następnie w 1899 cerkiew remontowano, bowiem chyliła się ku upadkowi, a jej drewno zmurszało. Niestety podczas remontów zmienił się bardzo jej pierwotny wygląd. Zlikwidowano charakterystyczną izbicę wieży, a dach pokryto blachą w miejsce gontu.Po II wojnie światowej przemianowano ją na kościół pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Później, po wybudowaniu we wsi nowego kościoła, stara cerkiew została opuszczona i niszczała. Remont generalny, dosłownie rozsypującego się zabytku architektury drewnianej rozpoczęto w 2009 roku. Obecnie cerkiew w Bałuciance przywrócono do dawnego wyglądu sprzed wieków. Obecnie można podziwiać świątynię tylko z zewnątrz, ale są plany rewitalizacji zabytkowego wnętrza.

Cerkiew Zaśnięcia Bogurodzicy
Bałucianka

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 220537 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1114302 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 20 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 000 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020