Browar Kmicic
​​​​​​ul. Ogrodowa 18/22, Częstochowa

50°48'32" N, 19°7'35" E

Zabytkowy Browar Kmicic to jedna z najstarszych fabryk Częstochowy znajdująca się nieopodal katedry, swym stażem przewyższająca nawet takie jednostki jak Huta Częstochowa, Zapałczarnia czy Zakłady Włókiennicze. Początki browaru sięgają roku 1840, gdy niemiecki kolonista Lamprecht rozpoczął jego budowę w Częstochowie. Drugi jego właściciel, warszawski przemysłowiec Karol Szwede odkupił browar w roku 1899, po czym rozbudował go o słodownię, rampę i antałkownię, a około 1930 - wieżę ciśnień. W tych czasach firma zatrudniała około 700 pracowników i produkowała 20 000 hektolitrów piwa rocznie.W roku 1939 roku browar przeszedł pod zarząd niemiecki, a w 1945 państwowy. W ciągu wielu lat miały miejsce jeszcze różne zmiany administracyjne, browar między innymi stał się częścią Browarów górnośląskich w Zabrzu aby ostatecznie w 2004 wstrzymać produkcję. Planowano zbudować tam strzeżone osiedle, były nawet plany powstania Muzeum Techniki, przemysłu i Rzemiosła Ziemi Częstochowskiej.

Częstochowa noclegi

Częstochowa to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Magdalena Krajtroter 71330 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1145375 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021