Zagłosuj na Top Atrakcje 2021! To już ostatni tydzień!
Brama Wolińska w Goleniowie, Anja

Brama Wolińska w Goleniowie

(4 głosów: 5)

Brama Wolińska stanowi jedyną ocalałą z czterech bram wjazdowych do miasta Goleniowa znajdującego się niedaleko Szczecina. Została zbudowana w XIV wieku w stylu gotyckim. Budowla reprezentuje typ bramy szczytowej i jest najlepiej zachowanym w niezmienionej formie obiektem tego typu na całym Pomorzu Zachodnim.Fasada około 30-metrowej budowli od strony zewnętrznej jest surowa, a od miejskiej bardziej ozdobna, z pionowymi lizenami czyli wypukłościami, które podkreślają jej smukłość. W szczytach widoczne są blendy - ślepe okna.

Brama Wolińska w Goleniowie, Anja
Brama Wolińska w Goleniowie, Anja

Mur przylegający do bramy zakończony jest z jednej strony wieżyczką, na której od wewnętrznej strony widnieje pierwszy herb miasta (przedstawiający rzekę, łódź, drzewo oraz Gryfa). Jak podaje Prof. T. Białecki w pracy "Herby miast Pomorza Zachodniego": "W herbie pierwotnym - Gryf to symbol książąt szczecińskich, założycieli miasta, łódź może symbolizować handel morski (Hanza), a drzewo okoliczne lasy Puszczy Goleniowskiej". Natomiast z drugiej, zewnętrznej strony wieżyczki znajduje się nowy herb, używany do dzisiaj, z dwoma księżycami i czterema gwiazdami na niebieskim tle.Przez wieki oprócz funkcji obronnych Brama Wolińska w Goleniowie pełniła rolę bramy celnej miasta. Obecnie w Bramie Wolińskiej funkcjonuje Goleniowski Dom Kultury, a dawny przejazd bramny został zabudowany i zaadoptowany na Centrum Informacji Turystycznej.

Brama Wolińska w Goleniowie, Anja
Brama Wolińska w Goleniowie, Anja
Brama Wolińska w Goleniowie, Anja

Brama Wolińska
ul. Grunwaldzka, GoleniówBrama Wolińska w Goleniowie, Anja
Brama Wolińska w Goleniowie, Anja
Brama Wolińska w Goleniowie, Anja

Goleniów noclegi

Goleniów to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
53°33'55N, 14°49'40E
13 marzec 2017
28 styczeń 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację