Brama Wolińska w Goleniowie, Anja

Brama Wolińska w Goleniowie

(4 głosów: 5)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Brama Wolińska stanowi jedyną ocalałą z czterech bram wjazdowych do miasta Goleniowa znajdującego się niedaleko Szczecina. Została zbudowana w XIV wieku w stylu gotyckim. Budowla reprezentuje typ bramy szczytowej i jest najlepiej zachowanym w niezmienionej formie obiektem tego typu na całym Pomorzu Zachodnim.

Fasada około 30-metrowej budowli od strony zewnętrznej jest surowa, a od miejskiej bardziej ozdobna, z pionowymi lizenami czyli wypukłościami, które podkreślają jej smukłość. W szczytach widoczne są blendy - ślepe okna.

Brama Wolińska w Goleniowie, Anja
Brama Wolińska w Goleniowie, Anja


Mur przylegający do bramy zakończony jest z jednej strony wieżyczką, na której od wewnętrznej strony widnieje pierwszy herb miasta (przedstawiający rzekę, łódź, drzewo oraz Gryfa). Jak podaje Prof. T. Białecki w pracy "Herby miast Pomorza Zachodniego": "W herbie pierwotnym - Gryf to symbol książąt szczecińskich, założycieli miasta, łódź może symbolizować handel morski (Hanza), a drzewo okoliczne lasy Puszczy Goleniowskiej". Natomiast z drugiej, zewnętrznej strony wieżyczki znajduje się nowy herb, używany do dzisiaj, z dwoma księżycami i czterema gwiazdami na niebieskim tle.

Przez wieki oprócz funkcji obronnych Brama Wolińska w Goleniowie pełniła rolę bramy celnej miasta. Obecnie w Bramie Wolińskiej funkcjonuje Goleniowski Dom Kultury, a dawny przejazd bramny został zabudowany i zaadoptowany na Centrum Informacji Turystycznej.

Brama Wolińska w Goleniowie, Anja
Brama Wolińska w Goleniowie, Anja


Brama Wolińska
ul. Grunwaldzka, Goleniów

Brama Wolińska w Goleniowie na mapie

Poniżej znajdziesz mapę Goleniowa wraz z zaznaczoną atrakcją. Zaznaczone są również inne atrakcje, które możesz zobaczyć w pobliżu. Im większa i ciemniejsza jest pinezka, tym ważniejsza to atrakcja. Po kliknięciu w pinezkę pojawi się nazwa i zdjęcie atrakcji wraz z linkiem do jej szczegółów.

Goleniów noclegi

Goleniów to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Brama Wolińska w Goleniowie, Anja
Brama Wolińska w Goleniowie, Anja
Brama Wolińska w Goleniowie, Anja
Brama Wolińska w Goleniowie, Anja
Brama Wolińska w Goleniowie, Anja
Brama Wolińska w Goleniowie, Anja
53°33'55N, 14°49'40E
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 50 000 obserwujących, na Instagramie 4 300, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 400 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022