Bolesławieckie Święto Ceramiki

Bolesławieckie Święto Ceramiki
51°15'46" N, 15°33'53" E
Godziny otwarcia
Zamknięte

Bolesławieckie Święto Ceramiki to najsłynniejsza bolesławiecka plenerowa impreza cykliczna, organizowana w sierpniu każdego roku. Po raz pierwszy odbyła sie w roku 1994 i miała charakter targów ceramicznych.W roku 1999 poszerzono formułe tego wydarzenia. Od tego czasu podczas święta odbywają się plenery twórcze, happeningi, warsztaty ceramiczne (lepienie, toczenie  na kole garncarskim, wypalanie, malowanie), występy wokalno-taneczne, giełda staroci oraz kiermasz ceramiczny. Na czas święta klucze do miasta przejmuje Bolesławieckie Bractwo Ceramiczne.Święto rozpoczyna "Parada Ceramiczna" - pochód, w którym biorą udział przedstawiciele władz, mieszkańcy, pracownicy zakładów ceramicznych w barwnych strojach nawiązujących do tradycji garncarskich miasta, m.in. Zdobinki z Zakładów Ceramicznych "Bolesławiec" oraz Pawie Oczka ze Spółdzielni Rękodzieła Artystycznego "Ceramika Artystyczna", którzy uczestniczą w konkursie na najbardziej efektowne przebranie. Od 2007 roku nieodłącznym elementem Święta Ceramiki jest Parada Glinoludów - Gliniada.

Bolesławieckie Święto Ceramiki ma na celu przede wszystkim promocję miasta jako ośrodka od wieków związanego z ceramiką. To także forma podziękowania dla osób, zakładów, manufaktur, które dbają, by kontynuować te tradycje. W imprezie uczestniczą co roku zarówno mieszkańcy regionu, jak i licznie przybyli turyści oraz wystawcy z wielu krajów Europy, USA i Kanady.

Święto Ceramiki
Rynek, Bolesławiec
www.swietoceramiki.pl 

pitik@bok.boleslawiec.pl Krajtroter 2000 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1114039 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

Pałac Pakoszów

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 20 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 000 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020