Bolesławieckie Święto Ceramiki to najsłynniejsza bolesławiecka plenerowa impreza cykliczna, organizowana w sierpniu każdego roku. Po raz pierwszy odbyła sie w roku 1994 i miała charakter targów ceramicznych.
W roku 1999 poszerzono formułe tego wydarzenia. Od tego czasu podczas święta odbywają się plenery twórcze, happeningi, warsztaty ceramiczne (lepienie, toczenie na kole garncarskim, wypalanie, malowanie), występy wokalno-taneczne, giełda staroci oraz kiermasz ceramiczny. Na czas święta klucze do miasta przejmuje Bolesławieckie Bractwo Ceramiczne.
Święto rozpoczyna "Parada Ceramiczna" - pochód, w którym biorą udział przedstawiciele władz, mieszkańcy, pracownicy zakładów ceramicznych w barwnych strojach nawiązujących do tradycji garncarskich miasta, m.in. Zdobinki z Zakładów Ceramicznych "Bolesławiec" oraz Pawie Oczka ze Spółdzielni Rękodzieła Artystycznego "Ceramika Artystyczna", którzy uczestniczą w konkursie na najbardziej efektowne przebranie. Od 2007 roku nieodłącznym elementem Święta Ceramiki jest Parada Glinoludów - Gliniada.
Bolesławieckie Święto Ceramiki ma na celu przede wszystkim promocję miasta jako ośrodka od wieków związanego z ceramiką. To także forma podziękowania dla osób, zakładów, manufaktur, które dbają, by kontynuować te tradycje. W imprezie uczestniczą co roku zarówno mieszkańcy regionu, jak i licznie przybyli turyści oraz wystawcy z wielu krajów Europy, USA i Kanady.
Święto Ceramiki
Rynek, Bolesławiec
www.swietoceramiki.pl
Godziny otwarcia i informacje praktyczne
- poniedziałek: Zamknięte
- wtorek: 10:00–16:00
- środa: 10:00–16:00
- czwartek: 10:00–16:00
- piątek: 10:00–16:00
- sobota: 10:00–16:00
- niedziela: 11:00–16:00
Bolesławiec miasto ceramiki noclegi
Bolesławiec miasto ceramiki to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!