Bobolus Jurajski

Zdjęcia (2)

Zespół archeologów Uniwersytetu Wrocławskiego dokonał w 2008 roku sensacyjnego odkrycia w Jurajskiej Jaskini Stajnia. Otóż odkryte zostały tu szczątki pierwszego polskiego neandertalczyka nazwanego Bobolusem Jurajskim.Jaskinia Stajnia znajduje się w dolnej części Grzędy Mirowsko-Bobolickiej - niedaleko zamku w Bobolicach. Tablica przed wejściem do tej Jaskini przedstawia informację, że polscy archeolodzy znaleźli tutaj pierwsze w Polsce szczątki neandertalczyków. Dokładniej trzy zęby trzonowe - najstarsze ludzkie szczątki kiedykolwiek odkryte na terenie naszego kraju.

Dowiedziono, bo analiza szczątków kości na to wskazuje, że ich właścicielami byli mężczyźni. Nazwa Bobolus nadana została przez dzieci właściciela terenu na którym znajduje się jaskinia - Jarosława Laseckiego. Wiek znalezionych tu zębów szacuje się na 49 do 52 tys. lat. W celu weryfikacji autentyczności znaleziska przeprowadzono m.in. analizę grubości szkliwa, które w zębach nneandertalczyków było dużo cieńsze niż u homo sapiens. To jeden z dowodów na to, że są to zęby neandertalskie. Jeden z zębów należał do kilkuletniego dziecka, z dobrze zachowaną koroną, zaś pozostałe pochodzą od dorosłego mężczyzny.W jaskini odkryto również bogate ślady osadnictwa neandertalskiego. Niezwykłe ilości narzędzi krzemiennych, a  także wyroby z poroża renifera, m.in. rogowy młotek.

Przed wejściem do Jaskini Stajnia w Bobolicach znajduje się niewielkie, dzikie miejsce na biwak, a wokół sporo ścianek wspinaczkowych. Sama Jaskinia jest niewielka, ale zasłynęła po odkryciu w niej szczątków neandertalczyka. I to nie tylko na skalę krajową, ale i ogólnoświatową. Znajduje się na trasie pomiędzy zamkiem Bobolice a zamkiem w Mirowie.

Bobolus Jurajski - Jaskinia Stajnia
Bobolice

Zaznacz dom w profilu by obliczyć odległość

Noclegi w okolicy

Powiązane miejsca

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Newsletter Wypisz się z newslettera
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje
Copyright 2005-2020
Znajdziesz nas na: