Zobacz nasz projekt Opolskie - małe ale kwitnie
Bobolus Jurajski, Danuta

Bobolus Jurajski

(3.8 głosów: 24)
Oceń i napisz opinię

Zespół archeologów Uniwersytetu Wrocławskiego dokonał w 2008 roku sensacyjnego odkrycia w Jurajskiej Jaskini Stajnia. Otóż odkryte zostały tu szczątki pierwszego polskiego neandertalczyka nazwanego Bobolusem Jurajskim. Jaskinia Stajnia znajduje się w dolnej części Grzędy Mirowsko-Bobolickiej - niedaleko zamku w Bobolicach. Tablica przed wejściem do tej Jaskini przedstawia informację, że polscy archeolodzy znaleźli tutaj pierwsze w Polsce szczątki neandertalczyków. Dokładniej trzy zęby trzonowe - najstarsze ludzkie szczątki kiedykolwiek odkryte na terenie naszego kraju. Dowiedziono, bo analiza szczątków kości na to wskazuje, że ich właścicielami byli mężczyźni. Nazwa Bobolus nadana została przez dzieci właściciela terenu na którym znajduje się jaskinia - Jarosława Laseckiego. Wiek znalezionych tu zębów szacuje się na 49 do 52 tys. lat. W celu weryfikacji autentyczności znaleziska przeprowadzono m.in. analizę grubości szkliwa, które w zębach neandertalczyków było dużo cieńsze niż u homo sapiens. To jeden z dowodów na to, że są to zęby neandertalskie. Jeden z zębów należał do kilkuletniego dziecka, z dobrze zachowaną koroną, zaś pozostałe pochodzą od dorosłego mężczyzny.W jaskini odkryto również bogate ślady osadnictwa neandertalskiego. Niezwykłe ilości narzędzi krzemiennych, a  także wyroby z poroża renifera, m.in. rogowy młotek. Przed wejściem do Jaskini Stajnia w Bobolicach znajduje się niewielkie, dzikie miejsce na biwak, a wokół sporo ścianek wspinaczkowych. Sama Jaskinia jest niewielka, ale zasłynęła po odkryciu w niej szczątków neandertalczyka. I to nie tylko na skalę krajową, ale i ogólnoświatową. Znajduje się na trasie pomiędzy zamkiem Bobolice a zamkiem w Mirowie. Obecnie szlak ten jest dostępny tylko za biletami, które można kupić pod ruinami zamku w Mirowie.

Adres

Bobolus Jurajski - Jaskinia Stajnia
Bobolice

GPS: 50°36'58N, 19°29'5E

Bobolice noclegi

Bobolice to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
50°36'58N, 19°29'5E
02 grudzień 2014
04 maj 2021
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 200 Obserwujących.
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację