Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne

Zespół archeologów Uniwersytetu Wrocławskiego dokonał w 2008 roku sensacyjnego odkrycia w Jurajskiej Jaskini Stajnia. Otóż odkryte zostały tu szczątki pierwszego polskiego neandertalczyka nazwanego Bobolusem Jurajskim.Jaskinia Stajnia znajduje się w dolnej części Grzędy Mirowsko-Bobolickiej - niedaleko zamku w Bobolicach. Tablica przed wejściem do tej Jaskini przedstawia informację, że polscy archeolodzy znaleźli tutaj pierwsze w Polsce szczątki neandertalczyków. Dokładniej trzy zęby trzonowe - najstarsze ludzkie szczątki kiedykolwiek odkryte na terenie naszego kraju.

Bobolus Jurajski
Bobolus Jurajski

Dowiedziono, bo analiza szczątków kości na to wskazuje, że ich właścicielami byli mężczyźni. Nazwa Bobolus nadana została przez dzieci właściciela terenu na którym znajduje się jaskinia - Jarosława Laseckiego. Wiek znalezionych tu zębów szacuje się na 49 do 52 tys. lat. W celu weryfikacji autentyczności znaleziska przeprowadzono m.in. analizę grubości szkliwa, które w zębach nneandertalczyków było dużo cieńsze niż u homo sapiens. To jeden z dowodów na to, że są to zęby neandertalskie. Jeden z zębów należał do kilkuletniego dziecka, z dobrze zachowaną koroną, zaś pozostałe pochodzą od dorosłego mężczyzny.

W jaskini odkryto również bogate ślady osadnictwa neandertalskiego. Niezwykłe ilości narzędzi krzemiennych, a  także wyroby z poroża renifera, m.in. rogowy młotek.Przed wejściem do Jaskini Stajnia w Bobolicach znajduje się niewielkie, dzikie miejsce na biwak, a wokół sporo ścianek wspinaczkowych. Sama Jaskinia jest niewielka, ale zasłynęła po odkryciu w niej szczątków neandertalczyka. I to nie tylko na skalę krajową, ale i ogólnoświatową. Znajduje się na trasie pomiędzy zamkiem Bobolice a zamkiem w Mirowie.

Bobolus Jurajski - Jaskinia Stajnia
BoboliceBobolice noclegi

Bobolice to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Danuta Krajtroter 37207 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1136672 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020