Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne

Kamień Św. Wojciecha w Budziejewku

Kamień Św. Wojciecha w Budziejewku
52°43'36" N, 17°19'17" E
Godziny otwarcia i informacje praktyczne
  • poniedziałek: Czynne całą dobę
  • wtorek: Czynne całą dobę
  • środa: Czynne całą dobę
  • czwartek: Czynne całą dobę
  • piątek: Czynne całą dobę
  • sobota: Czynne całą dobę
  • niedziela: Czynne całą dobę

Kamień Św. Wojciecha to jeden z największych w Europie głazów narzutowych, znajdujący się we wsi Budziejewko, niedaleko kościoła, 12 km od Wągrowca. Głaz jest pozostałością lądolodu, który zalegał na obszarze dzisiejszej Wielkopolski.Kamień ten od wieków budzi zainteresowanie mieszkańców okolic i turystów. W roku 1840, na życzenie okolicznych chłopów, został wpisany do księgi wieczystej w Sądzie Powiatowym w Wągrowcu i od tego momentu jest obiektem chronionym po wieczne czasy. Głaz w Budziejewku to najstarszy obiekt przyrodniczy w Wielkopolsce.Legenda o głazie

Z kamieniem tym wiąże się także legenda, która wyjaśnia jego nazwę. Na tym właśnie kamieniu miał przemawiać Św. Wojciech, którego kazania kruszyły sumienia nawet najbardziej zatwardziałych grzeszników, nawet na kamieniu dostrzeżono odciśnięte ślady jego stóp. Po śmierci Św. Wojciecha chciano przetransportować kamień do Gniezna, gdzie Święty spoczął, ale transport kolosa była tak trudny, że zaniechano tego pomysłu i tym sposobem kamień pozostał w Budziejewku po dziś dzień.

Wągrowiec noclegi

Wągrowiec to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Wągrowiec Krajtroter 5210 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1134088 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020