Kamień Św. Wojciecha to jeden z największych w Europie głazów narzutowych, znajdujący się we wsi Budziejewko, niedaleko kościoła, 12 km od Wągrowca. Głaz jest pozostałością lądolodu, który zalegał na obszarze dzisiejszej Wielkopolski.
Kamień ten od wieków budzi zainteresowanie mieszkańców okolic i turystów. W roku 1840, na życzenie okolicznych chłopów, został wpisany do księgi wieczystej w Sądzie Powiatowym w Wągrowcu i od tego momentu jest obiektem chronionym po wieczne czasy. Głaz w Budziejewku to najstarszy obiekt przyrodniczy w Wielkopolsce.
Legenda o głazie
Z kamieniem tym wiąże się także legenda, która wyjaśnia jego nazwę. Na tym właśnie kamieniu miał przemawiać Św. Wojciech, którego kazania kruszyły sumienia nawet najbardziej zatwardziałych grzeszników, nawet na kamieniu dostrzeżono odciśnięte ślady jego stóp. Po śmierci Św. Wojciecha chciano przetransportować kamień do Gniezna, gdzie Święty spoczął, ale transport kolosa była tak trudny, że zaniechano tego pomysłu i tym sposobem kamień pozostał w Budziejewku po dziś dzień.
Godziny otwarcia i informacje praktyczne
- poniedziałek: Czynne całą dobę
- wtorek: Czynne całą dobę
- środa: Czynne całą dobę
- czwartek: Czynne całą dobę
- piątek: Czynne całą dobę
- sobota: Czynne całą dobę
- niedziela: Czynne całą dobę
Wągrowiec noclegi
Wągrowiec to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!