Zamek w Krasiczynie - podkarpacka perła renesansu

Krasiczyn
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.6

Zamek w Krasiczynie to wspaniały kompleks, będący niezwykle cennym zabytkiem o znaczeniu światowym. Historia zamku i miejscowości nierozerwalnie łączy się od XVI wieku, kiedy to Krasiccy wybudowali tu piękną rezydencję często nazywaną Perłą Renesansu. Krasiczyński zamek to jeden ze wspanialszych skarbów architektury renesansowo - manierystycznej nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Głównymi budowniczymi byli Stanisław i Marcin Krasicki.

Nic więc dziwnego, że z wszystkich miejsc, jakie odwiedziliśmy podczas wycieczki na Podkarpaciu, najbardziej zauroczyła nas właśnie ta warownia. Zwiedzanie zamku w Krasiczynie

Mieliśmy szczęście zwiedzać go bardzo dokładnie. Choć nie szczyci się wspaniałymi wnętrzami, to właśnie takie zamki lubię, z tajemnicą i surowe.

Z zewnątrz zamek w Krasiczynie przez kilkadziesiąt ostatnich lat był odnawiany, w efekcie czego prezentuje się wspaniale. Dziedziniec mnie zachwycił. Może każdy wie, że zamek otaczają 4 baszty, ale pewnie nie każdy wie, dlaczego każda jest inna. Każda bowiem powstała dla kogo innego. Dziś dla turystów podczas zwiedzania niedostępna jest tylko jedna baszta - królewska. Mieszczą się w niej hotel i biura. Baszty wybudował wspomniany już Marcin Krasicki.

Krasiczyn
Krasiczyn

Baszty na zamku w Krasiczynie

Budowla powstała na przełomie XVI i XVII wieku. Jej powstawanie rozpoczął Stanisław Krasicki, ale znaczącej rozbudowy rezydencji dokonał Marcin Krasicki. W jej narożach wówczas stanęły cztery baszty, których nazwy: Boska, Papieska, Królewska i Szlachecka symbolizują wartości wyznawane przez Krasickich.

Baszta Boska

Tutaj zachwyca odrestaurowana niemałym kosztem kaplica porównywana z kaplicą Zygmuntowską na Wawelu. Wspaniała jest ta kaplica, misternie zdobiona, ze złoconym ołtarzem. Mieści się tutaj sarkofag Zosi Sapieżanki - córki Leona Sapiehy, która przeżyła zaledwie 16 wiosen. Ponoć jej duch pojawia się na zamku. To biała dama. Przecież każdy szanujący się zamek musi taką mieć. Z rodziny tej pochodził kardynał Adam Stefan Sapieha, który wyświęcił na księdza naszego Papieża Polaka - Jana Pawła II. Co ciekawe, a zarazem tragiczne, Książę Leon - dziadek kardynała Adama Sapiehy, miał 9-cioro dzieci. Tylko Adam Stanisław dożył dorosłości (ojciec kardynała). Pozostałe dzieci zmarły w wieku od 1 do 20 lat, większość poniżej 8 roku życia. Ponoć było tak dlatego, że małżeństwo to było związane rodzinnie. A nie od dziś wiadomo, że wówczas geny są słabsze i bardziej podatne na choroby.

Właśnie pod kaplicą, w piwnicach zamkowych mieści się krypta Sapiehów. Tak faktycznie ciała zgromadzone są w kilku zaledwie trumnach, z czym znów wiąże się tragiczna opowieść. Podczas II wojny światowej Rosjanie, a właściwie skośnoocy dzicy ze wschodu zniszczyli dotychczasowe groby Sapiehów. Jakby tego było mało, rozczłonkowali ich ciała i porzucili pośrodku krypty.

Nie był to ich jedyny rozbój w tym miejscu. W cudnym zamku, gdzie na podłogach leżały perskie dywany, było ogrzewanie, wspaniałe meble i łoża, zniszczyli posadzki, nawlekli słomy i na niej spali. Widać luksus ich przerósł.

Baszta Szlachecka

Później zwiedzaliśmy Basztę Szlachecką (Rycerską), łącznie z wejściem na jej szczyt. Baszta Papieska

W Baszcie Papieskiej, której attyka odwzorowuje koronę papieża Klemensa XVIII, zobaczyć można salę Kardynała i trofea myśliwskie Leona Sapiehy. Jeździł on polować do... Afryki! Kryła ona dawniej komnaty dla dostojników kościelnych. W podziemiach tej baszty urządzono lochy.

Krasiczyn
Krasiczyn
Krasiczyn zamek
Krasiczyn zamek

Dziedziniec zamku w Krasiczynie

Najpiękniejszy jest dziedziniec zamkowy, który urzeka swą urodą. Centralne ściany rezydencji zdobi efektowna, ażurowa attyka, natomiast zamkowy dziedziniec otaczają arkadowe podcienia. Ściany pokryte są dekoracjami sgraffitowymi. Pomiędzy Basztą Boską i Papieską wznosi się wysoka Wieża Zegarowa. Zarówno wieża, jak i inne fragmenty zamku są udostępnione dla turystów, a ponadto w części królewskiej mieści się luksusowy Hotel Zamkowy oraz Restauracja.

Krasiczyn widok z baszty szlacheckiej
Krasiczyn widok z baszty szlacheckiej
Krasiczyn
Krasiczyn

Cały kompleks krasiczyńskiego zamku otacza piękny, zabytkowy park, powstały w dzisiejszej formie za czasów Sapiehów.

Zobacz nasz ranking: Najpiękniejsze zamki w Polsce z Zamkiem w Krasiczynie

Krasiczyn
Krasiczyn
Krasiczyn park zamkowy
Krasiczyn park zamkowy

Informacje praktyczne

Park: codziennie 6.00-22.00
Zamek: IV-X codziennie 9.00-16.00 (wejście o pełnych godzinach po wykupieniu minimum 5 biletów
XI-III zwiedzanie wyłącznie po wcześniejszej rezerwacji z minimum jednodniowym wyprzedzeniem
Trasa zwiedzania obejmuje: dziedziniec zamkowy, kryptę w Baszcie Boskiej, gabinet myśliwski, kaplicę zamkową pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, sale ekspozycyjne
Czas zwiedzania około 50 minut
Zwiedzanie zamku wyłącznie z przewodnikiem
Aktualne godziny zwiedzania i cennik biletów znajdziesz na stronie: https://www.krasiczyn.com.pl/Zamek w Krasiczynie
ul. Zamkowa, Krasiczyn
tel. 16/ 671-83-12

Noclegi w Krasiczynie

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Krasiczyn
Krasiczyn
Krasiczyn
Krasiczyn
Krasiczyn
Krasiczyn
Krasiczyn kaplica zamkowa
Krasiczyn krypty
Krasiczyn zamek krypty
Krasiczyn zamek
Krasiczyn
Krasiczyn
Krasiczyn
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.6 głosów: 98)
Twoja ocena
Robert Joachim
Nigdy nie myślałem, że na Podkarpaciu jest tyle atrakcji, wcześniej widziałem tylko to https://trivabook.pl/atrakcje-podkarpacia ale to była tylko namiastka tego co Wy opisujecie.
DominikPL
Super zamek!
Anna Piernikarczyk

wspaniała budowla, polecam zwiedzać jej surowe wnętrza i poznać ciekawe tajemnice tego miejsca

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024