Zamek w Krasiczynie - podkarpacka perła renesansu
Zamek w Krasiczynie to wspaniały kompleks, będący niezwykle cennym zabytkiem o znaczeniu światowym. Historia zamku i miejscowości nierozerwalnie łączy się od XVI wieku, kiedy to Krasiccy wybudowali tu piękną rezydencję często nazywaną Perłą Renesansu. Krasiczyński zamek to jeden ze wspanialszych skarbów architektury renesansowo - manierystycznej nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Głównymi budowniczymi byli Stanisław i Marcin Krasicki.
Nic więc dziwnego, że z wszystkich miejsc, jakie odwiedziliśmy podczas wycieczki na Podkarpaciu, najbardziej zauroczyła nas właśnie ta warownia.
Zwiedzanie zamku w Krasiczynie
Mieliśmy szczęście zwiedzać go bardzo dokładnie. Choć nie szczyci się wspaniałymi wnętrzami, to właśnie takie zamki lubię, z tajemnicą i surowe.
Z zewnątrz zamek w Krasiczynie przez kilkadziesiąt ostatnich lat był odnawiany, w efekcie czego prezentuje się wspaniale. Dziedziniec mnie zachwycił. Może każdy wie, że zamek otaczają 4 baszty, ale pewnie nie każdy wie, dlaczego każda jest inna. Każda bowiem powstała dla kogo innego. Dziś dla turystów podczas zwiedzania niedostępna jest tylko jedna baszta - królewska. Mieszczą się w niej hotel i biura. Baszty wybudował wspomniany już Marcin Krasicki.
Baszty na zamku w Krasiczynie
Budowla powstała na przełomie XVI i XVII wieku. Jej powstawanie rozpoczął Stanisław Krasicki, ale znaczącej rozbudowy rezydencji dokonał Marcin Krasicki. W jej narożach wówczas stanęły cztery baszty, których nazwy: Boska, Papieska, Królewska i Szlachecka symbolizują wartości wyznawane przez Krasickich.
Baszta Boska
Tutaj zachwyca odrestaurowana niemałym kosztem kaplica porównywana z kaplicą Zygmuntowską na Wawelu. Wspaniała jest ta kaplica, misternie zdobiona, ze złoconym ołtarzem. Mieści się tutaj sarkofag Zosi Sapieżanki - córki Leona Sapiehy, która przeżyła zaledwie 16 wiosen. Ponoć jej duch pojawia się na zamku. To biała dama. Przecież każdy szanujący się zamek musi taką mieć.
Z rodziny tej pochodził kardynał Adam Stefan Sapieha, który wyświęcił na księdza naszego Papieża Polaka - Jana Pawła II. Co ciekawe, a zarazem tragiczne, Książę Leon - dziadek kardynała Adama Sapiehy, miał 9-cioro dzieci. Tylko Adam Stanisław dożył dorosłości (ojciec kardynała). Pozostałe dzieci zmarły w wieku od 1 do 20 lat, większość poniżej 8 roku życia. Ponoć było tak dlatego, że małżeństwo to było związane rodzinnie. A nie od dziś wiadomo, że wówczas geny są słabsze i bardziej podatne na choroby.
Właśnie pod kaplicą, w piwnicach zamkowych mieści się krypta Sapiehów. Tak faktycznie ciała zgromadzone są w kilku zaledwie trumnach, z czym znów wiąże się tragiczna opowieść. Podczas II wojny światowej Rosjanie, a właściwie skośnoocy dzicy ze wschodu zniszczyli dotychczasowe groby Sapiehów. Jakby tego było mało, rozczłonkowali ich ciała i porzucili pośrodku krypty.
Nie był to ich jedyny rozbój w tym miejscu. W cudnym zamku, gdzie na podłogach leżały perskie dywany, było ogrzewanie, wspaniałe meble i łoża, zniszczyli posadzki, nawlekli słomy i na niej spali. Widać luksus ich przerósł.
Baszta Szlachecka
Później zwiedzaliśmy Basztę Szlachecką (Rycerską), łącznie z wejściem na jej szczyt.
Baszta Papieska
W Baszcie Papieskiej, której attyka odwzorowuje koronę papieża Klemensa XVIII, zobaczyć można salę Kardynała i trofea myśliwskie Leona Sapiehy. Jeździł on polować do... Afryki! Kryła ona dawniej komnaty dla dostojników kościelnych. W podziemiach tej baszty urządzono lochy.
Dziedziniec zamku w Krasiczynie
Najpiękniejszy jest dziedziniec zamkowy, który urzeka swą urodą. Centralne ściany rezydencji zdobi efektowna, ażurowa attyka, natomiast zamkowy dziedziniec otaczają arkadowe podcienia. Ściany pokryte są dekoracjami sgraffitowymi. Pomiędzy Basztą Boską i Papieską wznosi się wysoka Wieża Zegarowa. Zarówno wieża, jak i inne fragmenty zamku są udostępnione dla turystów, a ponadto w części królewskiej mieści się luksusowy Hotel Zamkowy oraz Restauracja.
Cały kompleks krasiczyńskiego zamku otacza piękny, zabytkowy park, powstały w dzisiejszej formie za czasów Sapiehów.
Zobacz nasz ranking: Najpiękniejsze zamki w Polsce z Zamkiem w Krasiczynie
Informacje praktyczne
Park: codziennie 6.00-22.00
Zamek: IV-X codziennie 9.00-16.00 (wejście o pełnych godzinach po wykupieniu minimum 5 biletów
XI-III zwiedzanie wyłącznie po wcześniejszej rezerwacji z minimum jednodniowym wyprzedzeniem
Trasa zwiedzania obejmuje: dziedziniec zamkowy, kryptę w Baszcie Boskiej, gabinet myśliwski, kaplicę zamkową pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, sale ekspozycyjne
Czas zwiedzania około 50 minut
Zwiedzanie zamku wyłącznie z przewodnikiem
Aktualne godziny zwiedzania i cennik biletów znajdziesz na stronie: https://www.krasiczyn.com.pl/
Zamek w Krasiczynie
ul. Zamkowa, Krasiczyn
tel. 16/ 671-83-12
Noclegi w Krasiczynie
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Co zobaczyć w okolicy?
Jeśli szukasz więcej pomysłów na ciekawe miejsca do odwiedzenia, mamy dla Ciebie kilka propozycji w okolicy. W promieniu 30 kilometrów znajduje się kilka atrakcji, które warto dodać do swojego planu podróży.
- Zamek w Przemyślu, odległość: 8.4 km
- Kopiec Tatarski w Przemyślu, odległość: 8.5 km
- Katedra w Przemyślu, odległość: 8.5 km
- Wąwóz Lelos w Pruchniku, odległość: 15.4 km
- Kalwaria Pacławska, odległość: 16.6 km
- Rynek w Pruchniku, odległość: 17.3 km
- Kościół w Pruchniku, odległość: 17.4 km
- Zamek Dubiecko, odległość: 19 km
- Sanktuarium w Jodłówce, odległość: 19.8 km
- Pałac w Zarzeczu, odległość: 24.5 km
Mapa z zaznaczonymi atrakcjami
Sprawdź pogodę
Poniżej pokazujemy Ci prognozę pogody. Sprawdź ją przed wyjazdem!