49°46'34" N
22°38'59" E
Podkarpackie
2016-04-20 09:48:01
215m npm
Ważna
Zdjęcia (27)

Zamek w Krasiczynie to wspaniały zespół zamkowo-parkowy, będący niezwykle cennym zabytkiem o znaczeniu światowym.Historia zamku i miejscowości nierozerwalnie łączy się od XVI wieku, kiedy to Krasiccy wybudowali tu piękną rezydencję często nazywaną Perłą Renesansu. Krasiczyński zamek to jeden ze wspanialszych skarbów architektury renesansowo - manierystycznej nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Głównymi budowniczymi byli Stanisław i Marcin Krasicki.

Baszty na zamku

Zamek w Krasiczynie powstał na przełomie XVI i XVII wieku. Budowę rozpoczął Stanisław Krasicki, ale znaczącej rozbudowy dokonał Marcin Krasicki. W jej narożach wówczas stanęły cztery baszty, których nazwy: Boska, Papieska, Królewska i Szlachecka symbolizują wartości wyznawane przez Krasickich.Baszta Papieska kryła komnaty dla dostojników kościelnych, a zdobi ją attyka wzorowana na koronie papieża Klemensa VIII. Dziś znajdują się tu surowe sale wystawowe, a w jej piwnicach powstały lochy - atrakcja dla turystów.

Baszta Boska kryje wspaniałą kaplicę, porównywalną pięknem z tą na Wawelu. W jej podziemiach mieści się krypta Sapiehów - późniejszych właścicieli zamku. Z rodziny tej pochodził kardynał Adam Stefan Sapieha, który wyświęcił na księdza naszego Papieża Polaka - Jana Pawła II. W Baszcie Szlacheckiej również zwiedzać można wnętrza.

Dziedziniec

Najpiękniejszy jest dziedziniec zamkowy, który urzeka swym pięknem. Centralne ściany rezydencji zdobi efektowna, ażurowa attyka, natomiast zamkowy dziedziniec otaczają arkadowe podcienia. Ściany pokryte są dekoracjami sgraffitowymi. Pomiędzy Basztą Boską i Papieską wznosi się wysoka Wieża Zegarowa.

Zamek udostępniony jest dla turystów, a ponadto w części królewskiej mieści luksusowy Hotel Zamkowy oraz Restaurację. Całość otacza piękny, zabytkowy park powstały w dzisiejszej formie za czasów Sapiehów.

Zamek w Krasiczynie
ul. Zamkowa, Krasiczyn
tel. 16/ 671-83-12
hotel@krasiczyn.arp.com.pl
www.krasiczyn.com.pl
Godziny zwiedzania: IV-X codziennie 9.00-16.00, o pełnych godzinach, tylko z przewodnikiem, XI-III po wcześniejszej rezerwacji, min. 5 osób
Bilety: normalny 15 zł, ulgowy 8 zł (zamek i park), Wieża Zegarowa: 5 zł, 3 zł, Lochy z Salą Tortur: 5 zł, 3 zł, Park: 4 zł, 2 złZaznacz dom w profilu by obliczyć odległość

Noclegi w okolicy

Zamek Dubiecko

Powiązane miejsca

Komentarze

2014-04-09 14:21:42

wspaniała budowla, polecam zwiedzać jej surowe wnętrza i poznać ciekawe tajemnice tego miejsca

Newsletter Wypisz się z newslettera
Portal pozytywnych podróżników
Copyright 2005-2019
Znajdziesz nas na: