Zamek w Krasiczynie to wspaniały zespół zamkowo-parkowy, będący niezwykle cennym zabytkiem o znaczeniu światowym.Historia zamku i miejscowości nierozerwalnie łączy się od XVI wieku, kiedy to Krasiccy wybudowali tu piękną rezydencję często nazywaną Perłą Renesansu. Krasiczyński zamek to jeden ze wspanialszych skarbów architektury renesansowo - manierystycznej nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Głównymi budowniczymi byli Stanisław i Marcin Krasicki.

Zamek w Krasiczynie
Zamek w Krasiczynie

Baszty na zamku

Zamek w Krasiczynie powstał na przełomie XVI i XVII wieku. Budowę rozpoczął Stanisław Krasicki, ale znaczącej rozbudowy dokonał Marcin Krasicki. W jej narożach wówczas stanęły cztery baszty, których nazwy: Boska, Papieska, Królewska i Szlachecka symbolizują wartości wyznawane przez Krasickich.

Baszta Papieska kryła komnaty dla dostojników kościelnych, a zdobi ją attyka wzorowana na koronie papieża Klemensa VIII. Dziś znajdują się tu surowe sale wystawowe, a w jej piwnicach powstały lochy - atrakcja dla turystów.

Zamek w Krasiczynie
Zamek w Krasiczynie
Zamek w Krasiczynie


Baszta Boska kryje wspaniałą kaplicę, porównywalną pięknem z tą na Wawelu. W jej podziemiach mieści się krypta Sapiehów - późniejszych właścicieli zamku. Z rodziny tej pochodził kardynał Adam Stefan Sapieha, który wyświęcił na księdza naszego Papieża Polaka - Jana Pawła II. W Baszcie Szlacheckiej również zwiedzać można wnętrza.

Dziedziniec

Najpiękniejszy jest dziedziniec zamkowy, który urzeka swym pięknem. Centralne ściany rezydencji zdobi efektowna, ażurowa attyka, natomiast zamkowy dziedziniec otaczają arkadowe podcienia. Ściany pokryte są dekoracjami sgraffitowymi. Pomiędzy Basztą Boską i Papieską wznosi się wysoka Wieża Zegarowa.

Krasiczyn
Krasiczyn


Zamek udostępniony jest dla turystów, a ponadto w części królewskiej mieści luksusowy Hotel Zamkowy oraz Restaurację. Całość otacza piękny, zabytkowy park powstały w dzisiejszej formie za czasów Sapiehów.

Zamek w Krasiczynie
ul. Zamkowa, Krasiczyn
tel. 16/ 671-83-12
hotel@krasiczyn.arp.com.pl
www.krasiczyn.com.pl
Godziny zwiedzania: IV-X codziennie 9.00-16.00, o pełnych godzinach, tylko z przewodnikiem, XI-III po wcześniejszej rezerwacji, min. 5 osób
Bilety: normalny 15 zł, ulgowy 8 zł (zamek i park), Wieża Zegarowa: 5 zł, 3 zł, Lochy z Salą Tortur: 5 zł, 3 zł, Park: 4 zł, 2 zł

Krasiczyn
Krasiczyn
Krasiczyn Krasiczyn widok z baszty szlacheckiej Krasiczyn Krasiczyn baszta szlachecka Krasiczyn Krasiczyn Krasiczyn Krasiczyn Krasiczyn Krasiczyn Krasiczyn kaplica zamkowa Krasiczyn krypty Krasiczyn zamek krypty Krasiczyn zamek Krasiczyn park zamkowy Krasiczyn Krasiczyn Krasiczyn Krasiczyn Krasiczyn zamek

Krasiczyn noclegi

Krasiczyn to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1144872 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Avatar użytkownika
DominikPL Uzależniony od podróży 1700 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2020-04-17 na
Super zamek!
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1144872 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2014-04-09 na

wspaniała budowla, polecam zwiedzać jej surowe wnętrza i poznać ciekawe tajemnice tego miejsca

Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021