Zamek w Sobkowie, mokunka

Sobków leży w województwie świętokrzyskim, pomiędzy Kielcami i Jędrzejowem. Choć to obecnie wieś, kiedyś miejscowość posiadała prawa miejskie.

Sam Sobków jest niewielki, ale znajdujący się tu zamek rycerski z 1560 roku jest naprawdę sporych rozmiarów! Zamek jest właściwie parterowy, gdzie niegdzie tylko widać dwie kondygnacje, za to budowla jest pięknie wkomponowana w otoczenie. Mury rycerskiego zamku w Sobkowie tworzą ogromny czworobok z wewnętrznym dziedzińcem.

Zamek rycerski w Sobkowie

Zwiedzanie zamku w Sobkowie

W zabudowaniach zamku zobaczyć można stajnie, dawne izby rycerskie, kuchnię, restaurację oraz budynek zaadaptowany na pokoje hotelowe. Na wewnętrznym dziedzińcu zamku widoczny jest piękny staw z fontanną, po którym pływają łabędzie.

Stajnie zamkowe można zwiedzać, prócz koni zobaczysz tu powozy i sanie, które przenoszą w czasy minionych wieków.

Restauracja zamkowa to właściwie sale muzealne pełne ciekawostek. Są tu zbroje, broń biała, broń palna, obrazy czy dawne stroje. Wstęp na cały teren zamku jest bezpłatny, podobnie parking. Obsługa jest uprzejma i zachęca do zwiedzania. W pobliżu odwiedzić można również zamkową przystań, pięknie zagospodarowaną nad wodami Nidy, tuż za murami. Są tu łodzie do wypożyczenia. Zamek w Sobkowie jest mało znany na turystycznej mapie Polski, ale zdecydowanie warty odwiedzenia.

Zamek Rycerski
ul. Sobka 15, Sobków
tel. 41/ 387-11-36, 509-301-601
info@zameksobkow.pl
www.zameksobkow.pl

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

50°42'21" N, 20°26'41" E
Świętokrzyskie
2017-02-21

Noclegi w okolicy

Noclegi Spoko

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Newsletter Wypisz się z newslettera
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje
Copyright 2005-2020
Znajdziesz nas na: