Zamek w Łapalicach

Zamek w Łapalicach

(4.6 głosów: 21)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Zamek w Łapalicach - szalony pomysł niepoprawnego marzyciela. Są tacy, których przechodzi dreszcz zdziwienia na samą myśl, że ktoś mógłby chcieć dzisiaj wybudować zamek. Nikogo już nie dziwi wielka rezydencja, prestiżowa willa z basenami czy kilkupoziomowy pensjonat z salą taneczną. Chyba każdy z nas potrafi to sobie wyobrazić. Ale zamek? W dzisiejszych czasach? Taki z wieżami, dziedzińcem, bramą wjazdową, wieloma piętrami i pokojami? A co byście powiedzieli, jakby do tej wizji dodać jeszcze basen i wysoki na 3 metry betonowy mur odgradzający posiadłość? Ciężko to sobie wyobrazić, prawda?

A jednak. Taką właśnie wizję posiadał Piotr Kazimierczak, który już w latach 80. rozpoczął realizację swojego marzenia - inwestycji, która miała być dziełem jego życia. Szalony pomysł? Budowla miała nawiązywać do świetności dawnych rezydencji. Ręcznie zdobione wnętrza, drewniane figury i rzeźbiarskie dzieła sztuki miały wypełniać każde z pomieszczeń. Wizję artysty dopełniała fontanna na najniższym piętrze, zadaszony basen, wielka sala balowa, gigantyczna brama wjazdowa i 12 wież, które mogły symbolizować 12 apostołów. Pomysł nie do końca zgodny z prawem. Jak się jednak okazuje, w budowie przeszkodziła mieszanka polskiego prawa i zaniedbania inwestora. W sieci można natknąć się na informacje, że zamek powstał na podstawie pozwolenia na budowę 170m2 domu z pracownią rzeźby. Jak to możliwe, że w tym miejscu powstało wielkie zamczysko o powierzchni ponad 5 tys. metrów kwadratowych?

Łapalice
Łapalice


Sam inwestor w wywiadzie dla Kuriera Kaszubskiego przyznaje, że padł ofiarą urzędniczej i politycznej nagonki, która doprowadziła do bankructwa jego firm i zaprzepaszczenia możliwości dokończenia budowy, a sama budowla jest już legalna, bo od czasu rozpoczęcia samowoli minęło już 20 lat. Ale po kolei.

Przeszkody nie do pokonania

Inwestor do szczęśliwców nie należał. Należąca do niego gdańska firma produkująca meble oraz milionowe kontrakty na dostawy miały być gwarantami budowy zamku. Pierwsze kłody pod nogi zaczęły się jednak, gdy jego firma, po okresie polskiej transformacji, wkraczała w decydującą fazę rozwoju. Zaczęło się od problemów z Zakładem Energetycznym, który odmówił dostaw prądu. Później Bank nakazał zwrot zainwestowanych już pieniędzy, gdy na jaw wyszły pogłoski o problemach prawnych inwestora. W takiej sytuacji nie udało się ruszyć z wielką produkcją. I tak w 1991 roku majątek firmy został zajęty przez komorników, a firma przestała istnieć.Po kilku latach batalii sądowo-urzędniczej w 1999 roku pojawiła się nadzieja na ponowne uruchomienie firmy meblarskiej w Świętym Wojciechu. Niestety, po roku Gdańsk nawiedziła wielka powódź niszcząc zakład i efekty pracy. Spowodowało to po raz kolejny problemy z wypłacalnością, urzędnikami, ZUS-em i… komornikami, którzy ponownie zajęli majątek firmy.

W obliczu braku środków, pozwolenia na budowę i oficjalnego projektu budowlanego o swojej obecności przypomniał skutecznie powiatowy nadzór budowlany wydając nakaz rozbiórki samowoli (zainteresowanym gorąco polecamy wywiad w Kurierze Kaszubskim - historia, którą nakreśla Pan Piotr nadawałaby się co najmniej na scenariusz filmowej superprodukcji pokroju Układu Zamkniętego)Jaka przyszłość czeka XX-wieczny zamek?

W 2008 roku pojawiły się pierwsze doniesienia o dobrej woli Powiatowego Nadzoru Budowlanego, którego urzędnicy postanowili znieść nakaz rozbiórki pod warunkiem dostarczenia pełnej dokumentacji projektowej. Udało się po kilku latach i wydano decyzję pozwalającą stworzyć w tym miejscu pensjonat.

Niestety dobrej woli władz powiatowych nie podzieliły władze wojewódzkie nie wyrażając zgody na budowę ze względu na braki formalne w projekcie. I tak, po raz kolejny prysły nadzieje na dokończenie budowy. Ostatnią informacją, jaką znajdujemy w prasie jest ta z października 2013 roku, mówiąca o tym, że władze powiatowe zakazały prowadzenia prac budowlanych na zamku.

Co będzie dalej z zamkiem, lub jak ktoś woli z Pałacem w Łapalicach? Zdaje się, że inwestor nadal marzy o ukończeniu swojego projektu i będzie dalej walczyć o pozwolenie na budowę. Póki sprawy nie wygra, na terenie zamku żadne prace nie będą mogły być prowadzone.

Budowla dzisiaj

Prace są oficjalnie wstrzymane i zawieszona jest tabliczka z ostrzeżeniem o zakazie wstępu i terenie budowy. Pojawiają się głosy, że budowla może się w każdej chwili zawalić, a część z niej już teraz osiada na grząskim gruncie. Nie odstrasza to jednak amatorów eksploracji urządzających liczne wycieczki po zamku, łącznie z krętymi schodami, w żaden sposób nie zabezpieczonymi. 

Zamek o takich walorach mógłby stać się największą atrakcją turystyczną Kaszub, a kto wie, może i nawet Polski i Europy? Każdy chciałby go zobaczyć. Bo przecież w dzisiejszych czasach nikt rozsądny nie buduje już zamków

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

Budowla jest nieogrodzona, ale to teren prywatny i wstęp jest ograniczony

Adres

Zamek
ul. Zamkowa, Łapalice

GPS: 54°19'51N, 18°8'22E

Kaszuby noclegi

Kaszuby to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Jeżeli przydał Ci się nasz opis, to podziel się nim z Twoimi znajomymi.
Może zainspirujesz ich do ruszenia w Polskę.
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

W pobliżu koniecznie zobacz!

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 60 000 obserwujących, na Instagramie 16 000, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 2 100 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022