Pierwsze wzmianki o istnieniu majątku w Starej Hańczy (obecnie przysiółku wsi Mierkinie) pochodzą z XVII wieku. Dwór należący do majątku zbudowano w XVIII wieku. Był on malowniczo położony na wzniesieniu z widokiem na jezioro Hańcza. W otoczeniu dworu znajdowały się zabudowania gospodarcze, stawy rybne, a także park i ogród.
Dwór wielokrotnie zmieniał właścicieli. Najbardziej znanym był książę Tomasz Bogumił Światopełk -Mirski. Uczestniczył on w Powstaniu Listopadowym, a po upadku powstania stracił majątek w Starej Hańczy. Nie odzyskał go później pomimo podporządkowania się carowi. Dobra nad jeziorem Hańcza przechodziły z rąk do rąk, a kolejni właściciele prowadzili rabunkową gospodarkę.
Budynek dworu przetrwał II wojnę światową, a ostatecznie uległ zniszczeniu w wyniku pożaru w 1946 roku. Jedna z wersji wydarzeń mówi, że został specjalnie spalony w ramach akcji niszczenia dworów szlacheckich. Inna wersja podaje, że spłonął z powodu przypadkowego zaprószenia ognia przez milicjantów stacjonujących we dworze.
Obecnie z dworu księcia Mirskiego pozostały tylko zasypane piwnice i fragment murów oraz park podworski z zabytkową aleją lipową. Ruiny stoją nad samym jeziorem Hańcza. Biegnie w pobliżu niebieski szlak pieszy oraz kilka szlaków rowerowych, w tym Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo znakowany na pomarańczowo.
Booking.com