Pierwsze wzmianki o istnieniu majątku w Starej Hańczy (obecnie przysiółku wsi Mierkinie) pochodzą z XVII wieku. Dwór należący do majątku zbudowano w XVIII wieku. Był on malowniczo położony na wzniesieniu z widokiem na jezioro Hańcza. W otoczeniu dworu znajdowały się zabudowania gospodarcze, stawy rybne, a także park i ogród.
Dwór wielokrotnie zmieniał właścicieli. Najbardziej znanym był książę Tomasz Bogumił Światopełk -Mirski. Uczestniczył on w Powstaniu Listopadowym, a po upadku powstania stracił majątek w Starej Hańczy. Nie odzyskał go później pomimo podporządkowania się carowi. Dobra nad jeziorem Hańcza przechodziły z rąk do rąk, a kolejni właściciele prowadzili rabunkową gospodarkę.
Budynek dworu przetrwał II wojnę światową, a ostatecznie uległ zniszczeniu w wyniku pożaru w 1946 roku. Jedna z wersji wydarzeń mówi, że został specjalnie spalony w ramach akcji niszczenia dworów szlacheckich. Inna wersja podaje, że spłonął z powodu przypadkowego zaprószenia ognia przez milicjantów stacjonujących we dworze.
Obecnie z dworu księcia Mirskiego pozostały tylko zasypane piwnice i fragment murów oraz park podworski z zabytkową aleją lipową. Ruiny stoją nad samym jeziorem Hańcza. Biegnie w pobliżu niebieski szlak pieszy oraz kilka szlaków rowerowych, w tym Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo znakowany na pomarańczowo.
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.