Muzeum Zagłębia Staropolskiego w Sielpi

Muzeum Zagłębia Staropolskiego w Sielpi
51°6'52" N, 20°20'51" E
Godziny otwarcia i informacje praktyczne
Zamknięte

Muzeum Zagłębia Staropolskiego w Sielpi Wielkiej koło Końskich mieści się w budynkach zabytkowego zakładu  przemysłowego, co jest wielkim atutem tego miejsca, które przez to jest jak najbardziej autentyczne.Fabryka została zbudowana w latach 1824-42 i był to wówczas jeden z większych zakładów, wzniesiony ze starannością i z zastosowaniem najnowszych dostępnych technologii na ówczesne czasy. Zakład korzystał z energii wodnej.

Muzeum Zagłębia Staropolskiego w Sielpi
Muzeum Zagłębia Staropolskiego w Sielpi

Siedziba Muzeum i zgromadzone w niej eksponaty są unikatowe w Polsce ale i również w Europie. Zbiory dotyczą dziejów przemysłu i techniki, a do najcenniejszych i zarazem najbardziej interesujących eksponatów należą: dmuchawa parowa z XIX wieku, używana przy wielkim piecu, drewniany żuraw przyścienny, maszyna parowa z 1858 roku, najstarsza obecnie na terenie Polski, drewniana suwnica. Wśród eksponatów znajduje się również wiele innych ciekawych maszyn, urządzeń np. największe koło wodne w Europie o średnicy 8,5 m. Znajdują się tu również kolekcje artystycznych i użytkowych odlewów z żeliwa.

Blisko stąd nad malowniczy i bardzo atrakcyjny zalew tworzony przez Jezioro Sielpia.

Muzeum Zagłębia Staropolskiego w Sielpi
Muzeum Zagłębia Staropolskiego w Sielpi
Muzeum Zagłębia Staropolskiego w Sielpi


Muzeum Zagłębia Staropolskiego
ul. Słoneczna 19, Sielpia k. Końskich
tel. 690-900-873, 698-862-332
Zwiedzanie: wt-sb 9.00-12.00 i 13.00-17.00
Bilety: normalny 6 zł, ulgowy 3 zł 

Sielpia Wielka noclegi

Sielpia Wielka to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Roman Świątkowski Krajtroter 70513 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1149528 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021