Muzeum Zagłębia Staropolskiego w Sielpi, Roman Świątkowski

Muzeum Zagłębia Staropolskiego w Sielpi

(4.5 głosów: 6)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Muzeum Zagłębia Staropolskiego w Sielpi Wielkiej koło Końskich mieści się w budynkach zabytkowego zakładu  przemysłowego, co jest wielkim atutem tego miejsca, które przez to jest jak najbardziej autentyczne.

Fabryka została zbudowana w latach 1824-42 i był to wówczas jeden z większych zakładów, wzniesiony ze starannością i z zastosowaniem najnowszych dostępnych technologii na ówczesne czasy. Zakład korzystał z energii wodnej.

Muzeum Zagłębia Staropolskiego w Sielpi, Roman Świątkowski
Muzeum Zagłębia Staropolskiego w Sielpi, Roman Świątkowski


Siedziba Muzeum i zgromadzone w niej eksponaty są unikatowe w Polsce ale i również w Europie. Zbiory dotyczą dziejów przemysłu i techniki, a do najcenniejszych i zarazem najbardziej interesujących eksponatów należą: dmuchawa parowa z XIX wieku, używana przy wielkim piecu, drewniany żuraw przyścienny, maszyna parowa z 1858 roku, najstarsza obecnie na terenie Polski, drewniana suwnica. Wśród eksponatów znajduje się również wiele innych ciekawych maszyn, urządzeń np. największe koło wodne w Europie o średnicy 8,5 m. Znajdują się tu również kolekcje artystycznych i użytkowych odlewów z żeliwa.

Blisko stąd nad malowniczy i bardzo atrakcyjny zalew tworzony przez Jezioro Sielpia.

Muzeum Zagłębia Staropolskiego w Sielpi, Roman Świątkowski
Muzeum Zagłębia Staropolskiego w Sielpi, Roman Świątkowski


Muzeum Zagłębia Staropolskiego
ul. Słoneczna 19, Sielpia k. Końskich
tel. 690-900-873, 698-862-332
Zwiedzanie: wt-sb 9.00-12.00 i 13.00-17.00
Bilety: normalny 6 zł, ulgowy 3 zł 

Muzeum Zagłębia Staropolskiego w Sielpi na mapie

Poniżej znajdziesz mapę wraz z zaznaczoną atrakcją. Zaznaczone są również inne atrakcje, które możesz zobaczyć w pobliżu. Im większa i ciemniejsza jest pinezka, tym ważniejsza to atrakcja. Po kliknięciu w pinezkę pojawi się nazwa i zdjęcie atrakcji wraz z linkiem do jej szczegółów.

Sielpia Wielka noclegi

Sielpia Wielka to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Muzeum Zagłębia Staropolskiego w Sielpi, Roman Świątkowski
Muzeum Zagłębia Staropolskiego w Sielpi, Roman Świątkowski
51°6'52N, 20°20'51E
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 50 000 obserwujących, na Instagramie 4 300, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 400 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022