Muzeum Zagłębia Staropolskiego w Sielpi Wielkiej koło Końskich mieści się w budynkach zabytkowego zakładu przemysłowego, co jest wielkim atutem tego miejsca, które przez to jest jak najbardziej autentyczne.
Fabryka została zbudowana w latach 1824-42 i był to wówczas jeden z większych zakładów, wzniesiony ze starannością i z zastosowaniem najnowszych dostępnych technologii na ówczesne czasy. Zakład korzystał z energii wodnej.
Siedziba Muzeum i zgromadzone w niej eksponaty są unikatowe w Polsce ale i również w Europie. Zbiory dotyczą dziejów przemysłu i techniki, a do najcenniejszych i zarazem najbardziej interesujących eksponatów należą: dmuchawa parowa z XIX wieku, używana przy wielkim piecu, drewniany żuraw przyścienny, maszyna parowa z 1858 roku, najstarsza obecnie na terenie Polski, drewniana suwnica. Wśród eksponatów znajduje się również wiele innych ciekawych maszyn, urządzeń np. największe koło wodne w Europie o średnicy 8,5 m. Znajdują się tu również kolekcje artystycznych i użytkowych odlewów z żeliwa.
Blisko stąd nad malowniczy i bardzo atrakcyjny zalew tworzony przez Jezioro Sielpia.
Muzeum Zagłębia Staropolskiego
ul. Słoneczna 19, Sielpia k. Końskich
tel. 690-900-873, 698-862-332
Zwiedzanie: wt-sb 9.00-12.00 i 13.00-17.00
Bilety: normalny 6 zł, ulgowy 3 zł
Sielpia Wielka to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.