Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne

Sam Mariawityzm pojawił się na ziemiach zaboru rosyjskiego jako ruch odnowy życia religijnego w obrębie kościoła rzymskokatolickiego, a początek tego ruchu związany jest z objawieniem nazwanym: Dziełem Wielkiego Miłosierdzia. Słowo Mariawita pochodzi od łacińskiego Mariae Vitam, co oznacza życie Maryi, a co za tym idzie ruch skupia się na kulcie Maryjnym. Początki kościoła w Starczy koło Częstochowy, na Jurze sięgają do 1906 roku kiedy to urządzono kaplicę w prywatnym domu, gdzie spotykano się aż do czasu napaści na wiernych. Po tym incydencie uczęszczano na nabożeństwa do kościoła w Gniazdowie.W 1907 roku ponownie podjęto próby założenia kaplicy w Starczy, w latach 1907-08 został postawiony drewniany kościół, który z zewnątrz oszalowano oraz pomalowano olejnymi farbami, a wewnątrz pokryto tynkiem. Posiadał 3 nawy typu bazylikowego. Budynek nie ucierpiał w wyniku działań wojennych, musiał zmagać się natomiast z napaściami w celu dewastacji oraz w celu grabieży (okradziono go z cennej pozłacanej monstrancji, starego zegara, obrazu Matki Boskiej Nieustającej Pomocy oraz zabytkowego krzyża z tabernakulum).

W związku ze stuleciem konsekracji kościoła postanowiono przeprowadzić kapitalny remont, dzięki któremu wnętrze zyskało drewniane wnętrze, które możemy oglądać do dziś.

Częstochowa noclegi

Częstochowa to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Magdalena Krajtroter 71330 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1137778 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020