Wpisy na naszym blogu, strona 5

Zagłosuj na hity tego lata! Ruszyły Top Atrakcje 2023!

Drodzy moi, jak co roku ruszamy z plebiscytem Top Atrakcje 2023! Hity turystyczne tego lata, same się nie wybiorą. Głosujcie więc i rozsyłajcie dalej: https://www.topatrakcje.pl

Jak działają Top Atrakcje?

Wybraliśmy blisko 100 atrakcji w Polsce, w 8 kategoriach. Głosować można codziennie (bez rejestracji) na jedną atrakcję w każdej kategorii. Głosowanie rozpoczyna się 12 czerwca i kończy 26 czerwca 2023 roku. Po zakończeniu głosowania wyłonionych zostaje 8 najlepszych atrakcji w Polsce, po jednej w poszczególnych kategoriach. Są to Top Atrakcje danego sezonu turystycznego.

12 czerwiec 2023 00:00

Największy drewniany kościół w Europie? #ciekawostki

Jaki jest największy drewniany kościół w Europie? To kościół Pokoju w Świdnicy!

11 czerwiec 2023 18:00

Chcesz się wspiąć na te skały? #ciekawostki

Na Bramie Bolechowickiej zaczynało wiele polskich himalaistów. Wśród nich Wojciech Kurtyka. Nie musisz jednak się na nią wspiąć by podziwiać z niej wspaniałe widoki. 

10 czerwiec 2023 20:38

Zamki Gotyckie na Pomorzu - przewodnik po warowniach i okolicznych atrakcjach

Szlak Zamków Gotyckich na Pomorzu to fantastyczna i zarazem popularna wstęga, tworzona przez trasę samochodową, łączącą średniowieczne warownie, wystawione tu za czasów krzyżackich, na terenie ich państwa. Kiedyś miały strzec granic, ale chyba przede wszystkim pokazywać wielkość nowej na tych ziemiach wiary. A zamki stawiano gęsto, w odległości około 20 km, by zakonnicy podróżując nie musieli nocować w miejscach o wątpliwej reputacji.

Do dziś na Kociewiu, Powiślu i Kaszubach odnaleźć można kilka cudnych zamków gotyckich - krzyżackich i biskupich. W większości udostępnione do zwiedzania, stanowią wspaniałe atrakcje turystyczne. Gdy przekroczysz ich progi i wnikniesz wgłąb murów, przeniesiesz się w świat średniowiecznej tradycji i poczujesz klimat tamtych lat. Tym bardziej, że dziedzińce i zamkowe podwoje często stają się areną ciekawych imprez - turniejów rycerskich, koncertów muzyki dawnej, pokazów rzemiosła czy barwnych jarmarków. Wjedź do krainy czerwonej cegły i poznaj bogactwo dawnego państwa Krzyżaków!

09 czerwiec 2023 12:30

Sabat Krajno - magiczny park rozrywki!

Park Rozrywki i Miniatur SabatKrajno w Krajnie Zagórzu to całoroczny rodzinny ośrodek edukacyjno-rozrywkowy. To również stacja narciarska z najdłuższymi w centralnej Polsce trasami zjazdowymi. To jedyne miejsce w Polsce, w którym zjedziesz na nartach pod piramidami oraz przy pięknie oświetlonej wieży Eiffla!

Muszę przyznać, że to bardzo ładny obiekt. Miniatury liczne i bardzo ciekawe, ładnie odwzorowane. Całość pięknie położona jest na stoku. Spacerując aleją wśród makiet zabytków, podchodziliśmy pod górę, a za plecami otwierał nam się coraz piękniejszy widok na szeroką okolicę.

09 czerwiec 2023 10:23

Cieszyn - miasto trzech braci!

Cieszyn to bardzo piękne, historyczne miasto, położone w południowej części województwa śląskiego. Malowniczo ulokowało się nad rzeką Olzą, u podnóża Beskidu, przy granicy z Czechami. To około 30 km od Bielsko-Białej i jeszcze bliżej Wisły. Legenda głosi, że w 810 roku trzej bracia - Cieszko, Bolko i Leszko spotkali się przy tutejszym źródle po długiej wędrówce i z tej radości założyli miasto o wymownej nazwie Cieszyn. Wydarzenie to upamiętnia Studnia Trzech Braci.

Cieszyn będący historyczną stolicą regionu, nazywany jest "Małym Wiedniem". Zarówno z racji architektury, jak i tego, że pomimo niewielkich rozmiarów, stanowi ważny ośrodek kulturalny i oświatowy. Te 2 miasta dzieli nieco ponad 280 km w linii prostej, stąd w przeszłości łączyły je żywe kontakty. Zobacz, jakie atrakcje zaoferuje Ci to miasto!

05 czerwiec 2023 19:56

Energylandia - największy park rozrywki w Polsce!

Energylandia w Zatorze to obecnie największy i zarazem najnowocześniejszy park rozrywki w Polsce. Powstał na kilkudziesięciu hektarach. To miejsce zachwyca i wyzwala taką adrenalinę, że trudno sobie to wyobrazić, nie przekraczając progu Energylandii! Jeśli więc jeszcze nie znasz tego Parku, gorącą zachęcam do jego odwiedzenia. Miejscówka słynie z rollercoasterów, znajdzie tu prawdziwe potwory w tej kwestii, mega szybkie, długie, z przeciążeniami, wodne itp. Ale nie martw się wcale, jeśli roller coastery to nie Twój żywioł. Tutaj jest takie mnóstwo różnych atrakcji, że na pewno znajdziesz ich sporo dla siebie i swojej rodziny!

Wczoraj z okazji Dnia Dziecka wyśmienicie się tu bawiliśmy, jak zawsze. Czas minął niepostrzeżenie, na basenach, karuzelach i rejsach. Zjedliśmy w restauracji Hall od Columns w strefie Aqualantis, gdzie wczoraj otwarto Garden Gourmet. To marka, która jest w Polsce od 2020 roku i chce rozkochać Polaków w żywności pochodzenia roślinnego. Muszę przyznać że burgery w ich wykonaniu są fantastyczne i trudno się zorientować, że bezmięsne. Jest też menu dla dzieci. Zobaczcie więcej atrakcji Energylnadii!

02 czerwiec 2023 13:06

Wisła - ciekawe atrakcje w sercu Beskidu Śląskiego!

Wisła to perła Beskidu Śląskiego leżąca w województwie śląskim, w dolinie rzeki Wisły, na poziomie 431 m n.p.m., u stóp Baraniej Góry (1220 m n.p.m.), gdzie właśnie królowa rzek polskich bierze swój początek. To bardzo atrakcyjne i uniwersalne miejsce, zarówno na letni, jak i zimowy wypoczynek. Atrakcji tu nie brakuje, a wśród nich są także świetne miejsca dla dzieci. Nawet trasy w otoczeniu gór znajdą się takie przystosowane dla rodzin z malutkimi dziećmi w wózkach, np. wyasfaltowana Dolina Białej Wisełki czy łatwa trasa wyasfaltowana z Przełęczy Szarcula na Stecówkę. 

Wisła otoczona jest od zachodu pasmem Czantorii (995 m n.p.m.), Stożka (978 m n.p.m.) i Przełęczą Kubalonki (761 m n.p.m.), a od wschodu Równicą, Trzema Kopcami Wiślańskimi i Przełęczą Salmopolską (934 m n.p.m.). Szlaki pozwalają cieszyć się urokiem i cudnymi panoramami gór, a na szlakach odpoczniemy w schroniskach, np. w Schronisku na Soszowie czy w 100-letniem Schronisku na Stożku. Bliskie sąsiedztwo atrakcyjnych turystycznie miejscowości takich jak letni Ustroń czy zimowy Szczyrk podnosi walory Wisły jako świetnej bazy wypadowej. Zobacz nasz przewodnik po Wiśle, w którym poznasz nie tylko najlepsze atrakcje miasta, ale i pyszne restauracje czy noclegi!

31 maj 2023 15:48

Dziewięćsił Festiwal - góralska impreza folkowa Beskidów i Śląska Cieszyńskiego!

Dziewięćsił Festiwal to nowa impreza na mapie plenerowych wydarzeń województwa śląskiego. W 2023 roku odbyła się pierwsza odsłona festiwalu, ale na pewno zagości na stałe w tym regionie. Już w tym roku, pod koniec maja, przyciągnęła wiele osób, które chętnie zgłębiały kulturę i tradycje miejscowych górali. Festiwal odbywa się w Beskidzie Śląskim, Beskidzie Żywieckim i na Śląsku Cieszyńskim, w 9 miejscowościach, nawiązując do jego nazwy.

A skąd taka nazwa? Początek bierze ona od magicznej górskiej rośliny - dziewięćsił bezłodygowy. Według starych górali miała ona szczególne moce i obdarzała nimi tych, którzy ją napotykali. Dziś organizatorzy pięknie nawiązali do rośliny, ukazując moce tego regionu. Festiwal odbywa się bowiem w cudownych 9 miejscowościach: Bielsko-Biała, Szczyrk, Ustroń, Żywiec, Cięcina, Cieszyn, Istebna, Brenna i Wisła. Zobacz jakie niesie ze sobą atrakcje i jak nas zachwycił!

30 maj 2023 13:48

Zamek krzyżacki w Malborku - pomorskie zamki gotyckie!

Największy ceglany zamek w Europie, a nawet na świecie przywitał nas cudną pogodą! Zanim weszliśmy do wnętrza jego murów, godzinę obchodziliśmy go wokół, podziwiając jego ogrom. Malbork od 1309 roku był stolicą Państwa Zakonnego i wtedy rozpoczęła się rozbudowa rezydencji z takim rozmachem, jakiego nie znał żaden ówczesny, średniowieczny zamek. Szacuje się, że użyto do tego około 30 milionów cegieł! A w tym ogromnym kompleksie złożonym z przedzamcza, zamku średniego i wysokiego, mieszkało co najwyżej kilkudziesięciu braci zakonnych. Którzy notabene ślubowali ubóstwo, ale tylko z perspektywy prywatnego majątku. Bo zakonowi mieli służyć i pomnażać jego zasoby.

Choć znamy już te mury, to ponownie onieśmieliły nas swym rozmachem i potęgą, tak, jak miały za czasów Krzyżaków przytłaczać wręcz i onieśmielać ich gości, podejmowanych tu najwystawniejszymi ucztami na świecie, w najnowocześniejszym zamku tego globu. Nawet swoiste ogrzewanie podłogowe umilało zimowe posiadówki.

Jeśli chcesz zajrzeć we wszystkie zakątki trasy turystycznej, musisz przeznaczyć na zamek w Malborku co najmniej 3 godziny. Twierdzę zwiedza się z audioprzewodnikiem, choć można też przejść trasę z przewodnikiem. A co najbardziej urzeka w zamku malborskim? Na pewno Wielki Refektarz, Kaplica Św. Anny będąca kaplicą grzebalną Wielkich Mistrzów Krzyżackich oraz kościół NMP - prawdziwy majstersztyk! Po drodze mija się wstęgi murów obronnych, chroniących fragmentów mieszkalnych. W dalszym ciągu masywna wieża na Zamku Wysokim jest wyłączona z trasy zwiedzania, ale podobno wkrótce ma się to zmienić.

23 maj 2023 14:19

Zamek krzyżacki w Gniewie - pomorskie zamki gotyckie!

Czy wiecie, że zamek Gniew to najpotężniejsza twierdza Zakonu Krzyżackiego powstała na lewym brzegu Wisły? Ma charakterystyczny kształt warowni z czterema narożnymi wieżami. Postawili go tak zgrabnie Krzyżacy w czasach średniowiecza, na przełomie XIII i XIV wieku, wkrótce po tym, jak w 1297 roku osada Gniew otrzymała prawa miejskie.

Choć budowla była mocno pokiereszowana dziejami, dziś prezentuje się wyśmienicie, w niezwykle malowniczej scenerii Gniewu, usytuowana na wzgórzu ponad Wisłą, gdzie spotyka się ona z rzeką Wierzycą. Urok tego miejsca jest przejmujący wręcz. Można tu wpaść na samo zwiedzanie warowni, albo zostać na dłużej w hotelu. Jedzenie podają tu nieziemsko dobre! Podobnież ono wygląda.

A skoro o zwiedzaniu mowa, to polecam gorąco. Zamek Gniew co prawda nie zaskakuje mnogością udostępnionych komnat czy eksponatów, ale formuła spaceru po zamku jest fantastyczna za sprawą niesamowitego przewodnika oratora. Nie brakuje mu powagi, świetnego poczucia humoru i wyobraźni zarazem. Szczególnie dobrze bawiliśmy się podczas zwiedzania nocnego.
 

22 maj 2023 14:19

Zamek kapituły w Kwidzynie - pomorskie zamki gotyckie!

W tym tygodniu zwiedzamy Szlak Zamków Gotyckich na Pomorzu. Będziemy Wam pokazywać piękne obiekty warowne z tego regionu. Dziś podrzucamy Kwidzyn. To historyczna stolica Pomezanii. Od połowy XIII wieku miasto należało do biskupów pomezańskich, a później było siedzibą kapituły biskupstwa. 

Zbudowano tu wówczas potężny Zamek w Kwidzynie, do którego później dobudowano katedrę. Ogromną! To unikalne rozwiązanie, którego nie znajdziesz na innych zamkach. Jest jeszcze jeden powód, dla którego Kwidzyn jest wyjątkowy, znajdziesz tu największe gdanisko na świecie, czyli wychodek. W wieży tej czeka dziś ciekawa wystawa o mennonitach. W pozostałych fragmentach zamku zobaczyć można też inne wystawy. Polecamy gorąco również wnętrze katedry, dostępne odpłatnie. To niezwykle interesujący obiekt, z pasjonującym przewodnikiem!

19 maj 2023 14:45
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023
Obserwuj na Instagramie