Kaczka Krzyżówka, Anna Piernikarczyk

Park Krajobrazowy Dolina Baryczy to największy park krajobrazowy w Polsce, leżący na pograniczu Wielkopolski i Dolnego Śląska, w obrębie dwóch kotlin - Milickiej i Żmigrodzkiej, na północ od Trzebnicy, w pobliżu miejscowości Milicz.

Swym obszarem Park obejmuje niezwykle cenną pod względem przyrodniczym dolinę rzeki Baryczy - prawy dopływ Odry, która stanowi malowniczą mozaikę stawów, mokradeł, łąk i lasów. PK Dolina Baryczy powstał w 1996 roku w celu ochrony tych niecodziennych siedlisk wodnych, będących prawdziwym ptasim rajem.

Cenna ostoja ptaków

Dolina Baryczy uważana jest za Europejską Ostoję Ptaków, chronioną w ramach Europejskiej Sieci Natura 2000. Występuje tu m.in. bielik, myszołów, rybołów, kormoran, bocian czarny, czapla biała, kszyk, łyska, mewa śmieszka, a czasem nawet rzadki pelikan różowy. Najcenniejszym obszarem w dolinie Baryczy jest rezerwat Stawy Milickie, należący do obszarów wodno-błotnych o znaczeniu międzynarodowym, objętych Konwencją Ramsarską.

Zwiedzanie Doliny Baryczy

Dolina Baryczy to rozległy teren, który nie sposób poznać podczas jednodniowego pobytu, tym bardziej że w wiele miejsc trudno dostać się rowerem a tym bardziej samochodem. Zwiedzanie z pewnością ułatwią poprowadzone w dolinie ścieżki przyrodnicze i szlaki turystyczne, pozwalające odnaleźć najatrakcyjniejsze zakątki tego regionu. Co ciekawe, Park można zwiedzać na różne sposoby - pieszo, rowerem, konno, a nawet kajakiem, bowiem malowniczą rzeką Barycz poprowadzono szlak kajakowy. Jakkolwiek byś nie zwiedzał tego przepięknego obszaru, warto wziąć ze sobą lornetkę, co umożliwi podglądanie ptaków w naturalnym ich siedlisku.

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Newsletter Wypisz się z newslettera
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje
Copyright 2005-2020
Znajdziesz nas na: