V weekend Dni Karpia 2020

Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Chcesz przenieść się do krainy przyrody objętej największym parkiem krajobrazowym w Polsce? Dni Karpia 2020 w Dolinie Baryczy trwają na całego, przed nami V weekend tegorocznej edycji, już w scenerii jesiennej 🙂

Wydarzenia odbywające się w weekend 2-4 X 2020

2 października /piątek/
Kolacja rybna "Ryba do syta"
Miejsce: Restauracja Lido w Antoninie

Wybierz się do Antonina, by skosztować potraw rybnych rodem z kuchni wielkopolskiej. Tradycję przyrządzania ryb krzewili na tym terenie sami Radziwiłłowie! Restauracja Lido zaserwuje pełen wachlarz rybnych pyszności w najrozmaitszych postaciach (gorące dania i przystawki na zimno). W programie losowanie nagród, w tym nagrody głównej – vouchera na dowolną usługę Restauracji i Pensjonatu Lido o wartości 200 zł. Degustację wykwintnych potraw umili muzyka na żywo. Zakup biletów do 10 września br., płatność przelewem bądź osobiście w restauracji.

2 października /piątek/
Śladami Sapiehów. Spacer historyczno - przyrodniczy z przewodnikiem
Miejsce: Cieszków

Spacer historyczno-przyrodniczy z przewodnikiem po Cieszkowie i jego najbliższej okolicy. Tym razem będziemy szukali śladów rodu Sapiehów. Odwiedzimy Cieszków, by zwiedzić barokowy kościół ufundowany przez Katarzynę z Sapiehów, odwiedzimy również wybudowany z jej inicjatywy kościół poewangelicki. Zobaczymy, gdzie stał jej pałac, a może nawet ukaże się nam duch samej Katarzyny. To będzie pierwsza część spaceru. Kto nie lubi dużo chodzić, będzie mógł na tym zakończyć swoją trasę. Komu jednak chodzenie nie jest straszne, wyruszy na drugą część wycieczki po cieszkowskich lasach. Zobaczymy, gdzie znajdowały się pałacowa lodownia i cmentarz rodowy, odwiedzimy najgrubszy dąb w okolicy Cieszkowa, będziemy podziwiać widoki z wieży przeciwpożarowej i odnajdziemy wydmy Sindry, gdzie stoczyli bitwę konfederaci barscy. Można wziąć ze sobą kijki do nordic walking. Trasa liczy 8,5 km. Na zakończenie będzie można zjeść karpia w Restauracji Teo w Cieszkowie oraz posłuchać ballad i legend wykonywanych z akompaniamentem liry korbowej.

3 października /sobota/ - 4 października /niedziela/
Odłowy pokazowe OSTOJA Milicz
Miejsce: Ostoja konika polskiego, Gospodarstwo Rybackie "MILICZ"

W trakcie imprezy plenerowej na stawach Gospodarstwa Rybackiego MILICZ odbędzie się pokaz tradycyjnych połowów ryb, a potem możliwy będzie jej zakup oraz degustacja na miejscu w punkcie gastronomicznym. Podczas imprezy odbędą się występy zespołów ludowych. Wioski tematyczne będą wystawiały swoje regionalne produkty - zarówno owoce, przetwory, miody, jak i rękodzieło - które będzie można nabyć. Planowane są imprezy dla dzieci, wycieczki bryczkami, a także możliwość obejrzenia rezerwatowej hodowli konika polskiego.

3 października /sobota/
Zwiedzanie fabularne Milicza
Miejsce: Milicz PKP

Wycieczką po Miliczu z fabułą nawiązującą do czasów średniowiecza, podczas której nie tylko poznamy najciekawsze zakątki miasta i jego zabytki, ale również napotkamy postacie z historii. Kluczowym elementem będzie odtworzenie wydarzeń związanych z przejęciem zamku przez wojska króla Jana Luksemburskiego przez Milicką Grupę Rekonstrukcyjną, o godzinie 11 pod zamkiem w Miliczu. Posłuchamy także legend i ballad wykonywanych przy dźwiękach liry korbowej w wykonaniu Tymoteusza Słowińskiego i Włodzimierza Ranoszka. Na zakończenie będzie można dojść na odbywającą się tego dnia imprezę plenerową Odłowy na Ostoi, podczas której będzie możliwość zakupu świeżej ryby i degustacji dań z karpia.  
Są jeszcze wolne miejsca, zapraszamy do zapisów!  

3 października /sobota/
Bryczką z ornitologiem przez Czarne Stawy i ognisko
Miejsce: Krośnice - przy stacji PKP

Zapraszamy na przejazd bryczkami przez tajemniczą krainę Czarnych Stawów - kompleks Krośnice. Podczas wycieczki poznacie Państwo historię i tradycje regionu, a przede wszystkim będziecie mogli delektować się pięknem otaczającej przyrody. O ciekawe obserwacje przyrodnicze zadba jadący z nami ornitolog, a ułatwią je będące na wyposażeniu bryczek lornetki i luneta. W trakcie wycieczki zaplanowana jest przerwa na ognisko (ok. 1 godz.). Dla gości przygotowany będzie poczęstunek (kiełbaska, bułka, sok, herbata, jabłko, karp wędzony do degustacji).

3 października /sobota/
Kolacja Rybna "Ryba do Syta"
Miejsce: Jaworowy Dom

Zastanawiasz się, jak spędzić pierwszy październikowy weekend?
Mamy dla Ciebie ciekawą propozycję – kolację rybną Ryba do syta! w Jaworowym Domu.
-> Pyszne dania z lokalnych ryb z Doliny Baryczy oraz smakołyki z innych lokalnych produktów,
-> Coś pysznego dla łasuchów,
-> Ognisko,
-> Spacery po lesie,
-> Rozgrzewająca kawa przy kominku,
-> Niesamowity klimat wyjątkowego miejsca,
-> Jak co roku nieoczywista niespodzianka 🙂.

Zapraszamy bardzo serdecznie smakoszy ryb oraz wielbicieli produktów ekologicznych, a także osoby ceniące sobie bliskość natury. Spędź październikowe popołudnie właśnie z nami 🙂

3 października /sobota/
Rajd Rowerowy w ramach Europejskich Dni Ptaków
Miejsce: Przygodzice

Świętuj z nami Europejskie Dni Ptaków tak, jak można najlepiej – na rowerze z lornetkami! Październik to najlepszy miesiąc na ich obserwację przed odlotami. Rajd rowerowy połączony z obserwacjami ptaków i zwiedzaniem wystaw produktów lokalnych z terenu Doliny Baryczy. Trasa rajdu wynosi ok. 15 km i jest tak opracowana, by wiodła przez najpiękniejsze przyrodniczo tereny – stawy i lasy gminy Przygodzice. Rajd poprowadzi doświadczony ornitolog. Na mecie uczestnicy będą mogli obejrzeć i zakupić produkty lokalne w Karczmie Górecznik oraz skorzystać z posiłków oferowanych przez Karczmę.

4 października /niedziela/
Obserwacje ptaków z ornitologiem
Miejsce: Folwark Jeździecki Jurand

Wyrusz z nami na ornitologiczną przygodę w okolicach Stawów Przygodzickich. Nasi uczestnicy będą mogli poznać uroki birdwatchingu, czyli obserwacji ptaków gołym okiem lub przez przyrządy optyczne. Na naszym obserwacyjnym "celowniku" znajdą się ptaki wodno-błotne, np. perkoz dwuczuby, błotniak stawowy i wiele, wiele innych. Nie wiemy, jakie ptaki wspólnie zobaczymy, może tym razem znajdzie się wśród nich orzeł bielik? Trasa wiedzie przez najpiękniejsze przyrodniczo tereny gminy Przygodzice - stawy kompleksu Trzcieliny oraz lasy - i została tak opracowana, by nasi goście mogli delektować się kontaktem z przyrodą w swobodnej atmosferze i miłym towarzystwie.

4 października /niedziela/
Przez stawy, lasy i wzgórza. Wycieczka piesza przewodnikiem.
Miejsce: Smażalnia "Pod dębami"

Popołudniowy spacer pieszy z przewodnikiem o charakterze przyrodniczo-edukacyjnym, zaczynający się i kończący przy smażalni ryb "Pod Dębami" w Grabówce. Na trasie wiele miejsc ciekawych ze względu na historię, lokalne legendy i przyrodę. Przez wydmy zwane Wzgórzami Czarownic dojdziemy do najpiękniejszego stawu kompleksu Ruda Sułowska - Mewiego Dużego. Po drodze odnajdziemy Szwedzkie Cmentarzysko i Szwedzki Dąb, pod którym odpoczywał król Karol XII. Poobserwujemy także ptaki na stawach. Cała trasa liczy 10 km. Na zakończenie będzie możliwość zjedzenia karpia oraz posłuchania ballad i legend przy dźwiękach liry korbowej. Spotkamy także ożywioną postać z legend Doliny Baryczy.

4 października /niedziela/
Spacer z ornitologiem
Miejsce: ścieżka edukacyjna w kompleksie Stawno. Miejsce zbiórki - główna brama przed Zakładem Rybackim

Czy ptaki posiadają osobowość? Czy sokoły spokrewnione są z papugami? Dowiedz się, czym jest zjawisko migracji i jak ptaki przygotowują się do wyczerpującej wędrówki. Naucz się rozróżniać w locie czaplę siwą od żurawia i dowiedz się, dlaczego remiz nazywany jest ptasim architektem. Poznaj sekrety życia ptaków oraz terminologię ornitologiczną. W programie spacer ścieżką przyrodniczą w kompleksie rezerwatu przyrody Stawno, połączony z obserwacjami. Ornitolog podczas wędrówki udostępnia lunetę. Po wcześniejszym uzgodnieniu możliwość wypożyczenia lornetek.

4 października /niedziela/
Konno przez krainę karpia
Miejsce: Niesułowice - Stajnia u Macieja

Zapraszamy na konną wyprawę terenową po Dolinie Baryczy. Stawy, lasy, łąki w jesiennej scenerii - w czasie trwających odłowów, rykowiska jeleni oraz migracji tysięcy ptaków - widziane z perspektywy końskiego grzbietu to niesamowita przygoda i niezapomniane wrażenia. Wyjazd w teren prowadzi instruktor i lokalny przewodnik. Nie zabraknie więc także ciekawych informacji na temat regionu, jego przyrody, historii i tradycji, a to wszystko w towarzystwie koników polskich - potomków dzikich tarpanów. Organizator zastrzega sobie prawo do możliwości odwołania wydarzenia ze względu na zbyt małą liczbę chętnych (min. 3 osoby) lub ze względu na złą pogodę.

4 października /niedziela/
Rodzinna gra terenowa – Poszukiwanie zaginionej ikry
Miejsce: Gospodarstwo Rybackie Ruda Żmigrodzka

Rodzinna impreza przeznaczona jest dla dzieci w wieku 5-12 lat w towarzystwie osoby dorosłej (rodzica lub opiekuna). Wędrujemy z odręcznie sporządzoną mapą po Gospodarstwie Rybackim w Rudzie Żmigrodzkiej w poszukiwaniu pochowanych "jaj" karpia. Skrywają one w swoim wnętrzu zagadki, rebusy lub polecenia nawiązujące do specyfiki rybactwa stawowego, stroju i wyposażenia rybaków oraz flory i fauny Doliny Baryczy, a także zawierają wskazówki, jak dotrzeć do kolejnej „ikry”. Uczestnicy wydarzenia będą mieli okazję zwiedzić płuczkę, gdzie przyjrzą się żywym rybom z bliska, przejdą się niedostępnymi na co dzień groblami stawów, poznają sprzęt i strój rybacki. Jeśli czas pozwoli, na koniec odbędą się zawody wędkarskie „na sucho” dla wszystkich dzieci. Każde dziecko otrzyma dyplom „Poszukiwacza zaginionej ikry”.

Więcej na stronie: https://dnikarpia.barycz.pl/

Sprawdź pogodę

Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!

 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024