Sztolnie Kowary, DoRi

Planując wyprawę do sztolni w Kowarach na Dolnym Śląsku nie spodziewałam się niczego ciekawego - od zwykła kopalnia, zapewne kilka dróżek pod ziemią, skały, kamienie etc. Szału nie będzie. Ku mojemu wielkiemu zaskoczeniu było całkowicie inaczej. Kopalnia ma to coś o czym się nie zapomina.Historia kopalni

Na początek może jednak trochę historii. Złoże odkryte zostało w 1950 roku, natomiast eksploatacje rozpoczęto rok później i trwała ona aż do 1958 roku w skutek wyczerpania zasobów kopalnię zamknięto. Podzielona jest na pięć sztolni-nr 16, 17, 18, 19, 19a i na trzy strefy-północną, środkową i południową. Najważniejszym wyrobiskiem była sztolnia nr 19a, która sięgała -240 m poniżej poziomu 0. na poziomie -240 m znajdowały się kolejne dwa szyby transportowe nr 4 i 5 sięgające na głębokość -520 m. W całej kopalni podczas okresu jej eksploatacji wykonano 34 000 metrów wyrobisk, wydobyto 140 000 ton rudy z której uzyskano prawie 200 000 kg czystego uranu.

sztolnie kowary

W kopalni po zamknięciu otwarto podziemny ośrodek inhalacji radonowych pomagających przy schorzeniach układu krążenia, układu oddechowego i zaburzeń odporności. Na komorę inhalacyjną przeznaczono sztolnię o numerze 19 gdzie wydzielający się ze skał i wody  radon był odpowiednio przygotowywany, mieszany ze świeżym powietrzem, a następnie wtłaczany do komór inhalacyjnych. Kowarskie inhalatorium było jedynym takim obiektem w Polsce i jednym z pięciu na świecie. Pod koniec lat 80-tych inhalatorium niestety zamknięto z powodu braku pieniędzy i zawalaniu się poziomu 2 skąd czerpano znaczną część radonu. Najwięcej szkód wyrządzili sztolni złomiarze, którzy rabowali co popadło w ich ręce i tak do 2010 roku kopalnia opustoszała…przełomowy moment nadszedł gdy kilka osób będących pasjonatami postanowiła ją wydzierżawić i urządzić podziemną trasę turystyczną.

Podziemna Trasa Turystyczna

Obecnie w sztolni numer 19 i 19a funkcjonuje Podziemna Trasa Turystyczna KOWARSKIE KOPALNIE. Jej wygląd w środku jest oszałamiający. Dochodzi do tego wszystkiego gra świateł tworzących odpowiedni nastrój do opowieści przewodnika. Co jakiś czas podchodzimy do wnęk gdzie oglądać możemy przeróżne zachowane przedmioty z czasów, gdy kopalnia przeżywała swą świetność. Znajduje się w jednej z nich również scena poświęcona Św. Barbarze.

kowary

Sztolnie Kowary - Podziemna Trasa Turystyczno - Edukacyjna Kopalnia "Liczyrzepa"
ul. Podgórze 55, Kowary 
tel. 75/ 752-84-58
info@jeleniastruga.pl
www.sztolniekowary.com

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

50°45'48" N, 15°52'0" E
Dolnośląskie
2017-02-09
2020-02-03 02:02

Noclegi w okolicy

Pałac Pakoszów

Wasze opinie

Krajtroter ocenił to miejsce 2017-07-30 na

Fajne miejsce, widać dużo włożonej pracy w budowę trasy.

Krajtroter ocenił to miejsce 2017-07-10 na

Byłem ,polecam zwiedzić Sztolnie Kowary

Krajtroter ocenił to miejsce 2015-07-25 na

Sama w sobie kopalnia jest malo ciekawa - jest wiele ciekawszych długi ciemny wilgotny "tunel". Poza tym w środku mała wystawa minerałów. Pokaz świateł laserwoych na koniec zwiedzania zupełnie nie pasuje ani do tego miejsca ani do momentu "odtworzenia" pokazu Natomiast duże uznanie dla przewodnika, który w ciekawy sposób opowiadał o historii kopalni. Generalnie atrakcja dla osób lubiących historię. Dzieci raczej będą znudzone.  

Krajtroter ocenił to miejsce 2015-06-25 na

Cieszy mnie zastosowanie nowoczesnych środków. Przejmujące nagranie wraz z efektami świetlnymi i muzycznymi bardzo mi się podobało.

Krajtroter ocenił to miejsce 2013-07-15 na

Jako autor powinnam wiedzieć, ale niestety moja wiedza na zadawane pytania jest zerowa :( Może uzupełnisz te informacje? :)

Krajtroter ocenił to miejsce 2013-07-11 na

Dori, możesz dodać teraz zdjęcia do atrakcji, wyświetlanych jest 10 zdjęć :)

Kopalnia uranu była w Kletnie ale nie wiem czy ją miał "Przewodnik" na mysli