Planując wyprawę do sztolni w Kowarach na Dolnym Śląsku nie spodziewałam się niczego ciekawego - od zwykła kopalnia, zapewne kilka dróżek pod ziemią, skały, kamienie etc. Szału nie będzie. Ku mojemu wielkiemu zaskoczeniu było całkowicie inaczej. Kopalnia ma to coś o czym się nie zapomina.
Historia kopalni
Na początek może jednak trochę historii. Złoże odkryte zostało w 1950 roku, natomiast eksploatacje rozpoczęto rok później i trwała ona aż do 1958 roku w skutek wyczerpania zasobów kopalnię zamknięto. Podzielona jest na pięć sztolni-nr 16, 17, 18, 19, 19a i na trzy strefy-północną, środkową i południową. Najważniejszym wyrobiskiem była sztolnia nr 19a, która sięgała -240 m poniżej poziomu 0. na poziomie -240 m znajdowały się kolejne dwa szyby transportowe nr 4 i 5 sięgające na głębokość -520 m. W całej kopalni podczas okresu jej eksploatacji wykonano 34 000 metrów wyrobisk, wydobyto 140 000 ton rudy z której uzyskano prawie 200 000 kg czystego uranu.

W kopalni po zamknięciu otwarto podziemny ośrodek inhalacji radonowych pomagających przy schorzeniach układu krążenia, układu oddechowego i zaburzeń odporności. Na komorę inhalacyjną przeznaczono sztolnię o numerze 19 gdzie wydzielający się ze skał i wody radon był odpowiednio przygotowywany, mieszany ze świeżym powietrzem, a następnie wtłaczany do komór inhalacyjnych. Kowarskie inhalatorium było jedynym takim obiektem w Polsce i jednym z pięciu na świecie. Pod koniec lat 80-tych inhalatorium niestety zamknięto z powodu braku pieniędzy i zawalaniu się poziomu 2 skąd czerpano znaczną część radonu. Najwięcej szkód wyrządzili sztolni złomiarze, którzy rabowali co popadło w ich ręce i tak do 2010 roku kopalnia opustoszała…przełomowy moment nadszedł gdy kilka osób będących pasjonatami postanowiła ją wydzierżawić i urządzić podziemną trasę turystyczną.
Podziemna Trasa Turystyczna
Obecnie w sztolni numer 19 i 19a funkcjonuje Podziemna Trasa Turystyczna KOWARSKIE KOPALNIE. Jej wygląd w środku jest oszałamiający. Dochodzi do tego wszystkiego gra świateł tworzących odpowiedni nastrój do opowieści przewodnika. Co jakiś czas podchodzimy do wnęk gdzie oglądać możemy przeróżne zachowane przedmioty z czasów, gdy kopalnia przeżywała swą świetność. Znajduje się w jednej z nich również scena poświęcona Św. Barbarze.
Sztolnie Kowary - Podziemna Trasa Turystyczno - Edukacyjna Kopalnia "Liczyrzepa"
ul. Podgórze 55, Kowary
tel. 75/ 752-84-58
info@jeleniastruga.pl
www.sztolniekowary.com
Godziny otwarcia i informacje praktyczne
- poniedziałek: 10:00–11:00
- wtorek: Zamknięte
- środa: Zamknięte
- czwartek: Zamknięte
- piątek: Zamknięte
- sobota: Zamknięte
- niedziela: Zamknięte
Kowary noclegi
Kowary to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!