54°12'21" N, 18°6'32" E
Godziny otwarcia i informacje praktyczne
  • poniedziałek: 09:00–16:00
  • wtorek: 09:00–16:00
  • środa: 09:00–16:00
  • czwartek: 09:00–16:00
  • piątek: 09:00–16:00
  • sobota: 10:00–16:00
  • niedziela: 10:00–17:00

Niedaleko Kartuz, w lesie za Szymbarkiem, przy ul. Szymbarskich Zakładników znajduje się Centrum Edukacji i Promocji Regionu - bardzo ciekawa atrakcja turystyczna, położona na terenie pięknej Szwajcarii Kaszubskiej, promująca kulturę i historię Kaszub.Kaszuby w pigułce

Centrum Edukacji i Promocji Regionu to rodzaj Skansenu, w którym znajduje się wiele niezwykle ciekawych obiektów np. Dom Sybiraka przywieziony spod Irkucka, Dom do Góry Nogami, Bunkier i pomnik Gryfa Pomorskiego, Dom Harcerza, Muzeum Ciesielstwa, Muzeum Gospodarstwa Domowego, Dom Trapera, Dom Powstańca Polskiego, Chata Kaszubska, kościółek św. Rafała, Dwór Salino czy Statua Światowida. Odnajdziesz tu również Stół Noblisty powstały na pamiątkę Pokojowej Nagrody Nobla dla Lecha Wałęsy. 

Szymbark
Szymbark

Kaszubska Najdłuższa Deska Świata

W czerwcu 2012 roku Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku ustanowiło nowy  rekord Guinnessa w kategorii Najdłuższa Deska Świata! 

Wcześniej rekord pobili austriaccy drwale, ale CEPR dorzucił jeszcze do niego 3 metry i tak ich rekordowa deska liczy 36 m i 83 cm!  Jej waga przekraczała 1100 kg i trzeba było 50 mężczyzn, by zawiesić ją na ścianie. Deska pochodzi z drzewa Daglezja. Jest to drzewo amerykańskie, z tej samej rodziny, co polski modrzew. Rekordowa daglezja rosła w jarze przez 120 lat i miała ponad 51 m wysokości!

Centrum Edukacji w Szymbarku
Centrum Edukacji w Szymbarku
Centrum Edukacji w Szymbarku


Atrakcje w Centrum Edukacji

Na terenie Centrum na turystów czeka także okazały hotel, restauracja oraz browar "Kaszubska korona". Ciekawostki tutaj nie kończą się, można np. degustować tabakę w Muzeum Tabaki "Tabacznik". Dla dzieci natomiast powstał w 2013 roku kolorowy Kaszubski Świat Bajek. Wizyta w Centrum Edukacji pozostawi niezatarte wspomnienia, a to również świetna baza do dalszych wycieczek na cudowne Kaszuby.

W pobliżu odwiedzić koniecznie trzeba również słynną Wieżycę, gdzie stoi drewniana wieża widokowa, z której podziwiać można piękny Kaszubski Park Krajobrazowy!

Centrum Edukacji w Szymbarku
Centrum Edukacji w Szymbarku


Centrum Edukacji i Promocji Regionu
ul. Szymbarskich Zakładników 12, Szymbark
tel. 512-043-759, 725-994-001
cepr@cepr.pl
http://cepr.pl

 

Centrum Edukacji w Szymbarku
Centrum Edukacji w Szymbarku
Centrum Edukacji w Szymbarku Centrum Edukacji w Szymbarku Centrum Edukacji w Szymbarku Centrum Edukacji w Szymbarku Centrum Edukacji w Szymbarku Centrum Edukacji w Szymbarku Centrum Edukacji w Szymbarku Centrum Edukacji w Szymbarku Centrum Edukacji w Szymbarku Centrum Edukacji w Szymbarku Centrum Edukacji w Szymbarku Centrum Edukacji w Szymbarku Centrum Edukacji w Szymbarku Centrum Edukacji w Szymbarku Centrum Edukacji w Szymbarku

Szymbark noclegi

Szymbark to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1146590 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Shane Noise Weekendowy turysta 31 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2015-01-04 na

Największą atrakcją, jaka się tu znajduje, jest bezapelacyjnie domek odwrócony "do góry nogami". W środku nasz błędnik po prostu szaleje. ;-) 

Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021