Zagłosuj na nas!
Góra Chełmska

Ziemia Chełmska

(4.7 głosów: 29)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Ziemia Chełmska to swego rodzaju następczyni Grodów Czerwieńskich, wymienionych w 981 roku jako ziem zabranych Lachom (Polakom). Formalnie była to część województwa ruskiego, ale samodzielna, o prawach podobnych do województwa.


Trwa głosowanie w Turystycznych Mistrzostwach Blogerów!
Oddaj na nas głos (można głosować codziennie) - będzie nam niezmiernie miło!

W 1975 roku na części Ziemi Chełmskiej utworzono województwo chełmskie, zlikwidowane niestety w 1998 roku. Najbardziej znane i cenione miasta na terenie Ziemi Chełmskiej to oczywiście Chełm, Zamość, Krasnystaw oraz Włodawa.

Bazylika w Chełmie
Bazylika w Chełmie

Chełm był stolicą dwóch biskupstw - prawosławnego i rzymskokatolickiego, po Unii Brzeskiej, praktycznie od 1651 roku. Szlachta Ziemi Chełmskiej jako pierwsza rozpoczęła przygotowania do wolnej elekcji po śmierci Zygmunta Augusta.Lubelskie Zagłębie Węglowe jest praktycznie chełmskie, bo pokłady węgla ciągną się od pierwszej kopalni w Bogdance pod Chełmem pod Bugiem i dalej.

Chełm
Chełm

Atrakcje Ziemi Chełmskiej

- Góra Chełmska w Chełmie, ul. Lubelska - wzgórze unickie z katedrą i dawnym grodziskiem- Chełmskie Podziemia Kredowe, ul. Lebelska - udostępnione dla turystów podziemne korytarze

Zamość Bastion VII
Krasnystaw
Ratusz w Zamościu

- Twierdza Zamość, ul. Łukasińskiego w Zamościu

- Ratusz w Zamościu, Rynek Wielki - piękny i okazały budynek, który wraz z całą starówką wpisany jest na Listę Światowego Dziedzictwa Unesco

- Synagoga w Zamościu, ul. Zamenhofa

- Zoo w Zamościu, ul. Szczebrzeska

- Zespół pojezuicki z bazyliką w Krasnymstawie, ul. Kościelna

 

Mapa Ziemi Chełmskiej z zaznaczonymi atrakcjami

Poniżej znajdziesz mapę z zaznaczonymi atrakcjami, które możesz zobaczyć i zwiedzić w Ziemi Chełmskiej. Im większa i ciemniejsza jest pinezka, tym ważniejsza to atrakcja. Po kliknięciu w pinezkę pojawi się nazwa i zdjęcie atrakcji wraz z linkiem do jej szczegółów.

Ziemia Chełmska noclegi

Ziemia Chełmska to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w Ziemi Chełmskiej. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
51°8'34N, 23°28'12E
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

mariusz

 Warto choćby dla Jaskini Ducha Bielucha która jest też dużą atrakcją dla dzieci.Godne pollecenia jest wzgórze katedralne i rynek.

Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021