51°8'34" N, 23°28'12" E
Lubelskie
2016-12-14
2020-02-03 02:00

Opis Ziemi Chełmskiej

Ziemia Chełmska to swego rodzaju następczyni Grodów Czerwieńskich, wymienionych w 981 roku jako ziem zabranych Lachom (Polakom). Formalnie była to część województwa ruskiego, ale samodzielna, o prawach podobnych do województwa.W 1975 roku na części Ziemi Chełmskiej utworzono województwo chełmskie, zlikwidowane niestety w 1998 roku. Najbardziej znane i cenione miasta na terenie Ziemi Chełmskiej to oczywiście Chełm, Zamość, Krasnystaw oraz Włodawa.

Bazylika w Chełmie
Bazylika w Chełmie

Chełm był stolicą dwóch biskupstw - prawosławnego i rzymskokatolickiego, po Unii Brzeskiej, praktycznie od 1651 roku. Szlachta Ziemi Chełmskiej jako pierwsza rozpoczęła przygotowania do wolnej elekcji po śmierci Zygmunta Augusta.

Lubelskie Zagłębie Węglowe jest praktycznie chełmskie, bo pokłady węgla ciągną się od pierwszej kopalni w Bogdance pod Chełmem pod Bugiem i dalej.

Chełm
Zamość Bastion VII
Krasnystaw


Atrakcje Ziemi Chełmskiej

- Góra Chełmska w Chełmie, ul. Lubelska - wzgórze unickie z katedrą i dawnym grodziskiem

- Chełmskie Podziemia Kredowe, ul. Lebelska - udostępnione dla turystów podziemne korytarze

Ratusz w Zamościu
Ratusz w Zamościu


- Twierdza Zamość, ul. Łukasińskiego w Zamościu

- Ratusz w Zamościu, Rynek Wielki - piękny i okazały budynek, który wraz z całą starówką wpisany jest na Listę Światowego Dziedzictwa Unesco

- Synagoga w Zamościu, ul. Zamenhofa

- Zoo w Zamościu, ul. Szczebrzeska

- Zespół pojezuicki z bazyliką w Krasnymstawie, ul. Kościelna

 

Ziemia Chełmska noclegi

Ziemia Chełmska to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w Ziemi Chełmskiej. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Andrzej Sawa Zapaleniec 531 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1149528 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

mariusz Domator 19 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2013-04-15 na

 Warto choćby dla Jaskini Ducha Bielucha która jest też dużą atrakcją dla dzieci.Godne pollecenia jest wzgórze katedralne i rynek.

Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021