Ziemia Chełmska to swego rodzaju następczyni Grodów Czerwieńskich, wymienionych w 981 roku jako ziem zabranych Lachom (Polakom). Formalnie była to część województwa ruskiego, ale samodzielna, o prawach podobnych do województwa.
W 1975 roku na części Ziemi Chełmskiej utworzono województwo chełmskie, zlikwidowane niestety w 1998 roku. Najbardziej znane i cenione miasta na terenie Ziemi Chełmskiej to oczywiście Chełm, Zamość, Krasnystaw oraz Włodawa.

Chełm był stolicą dwóch biskupstw - prawosławnego i rzymskokatolickiego, po Unii Brzeskiej, praktycznie od 1651 roku. Szlachta Ziemi Chełmskiej jako pierwsza rozpoczęła przygotowania do wolnej elekcji po śmierci Zygmunta Augusta.
Lubelskie Zagłębie Węglowe jest praktycznie chełmskie, bo pokłady węgla ciągną się od pierwszej kopalni w Bogdance pod Chełmem pod Bugiem i dalej.

Atrakcje Ziemi Chełmskiej
- Góra Chełmska w Chełmie, ul. Lubelska - wzgórze unickie z katedrą i dawnym grodziskiem
- Chełmskie Podziemia Kredowe, ul. Lebelska - udostępnione dla turystów podziemne korytarze



- Twierdza Zamość, ul. Łukasińskiego w Zamościu
- Ratusz w Zamościu, Rynek Wielki - piękny i okazały budynek, który wraz z całą starówką wpisany jest na Listę Światowego Dziedzictwa Unesco
- Synagoga w Zamościu, ul. Zamenhofa
- Zoo w Zamościu, ul. Szczebrzeska
- Zespół pojezuicki z bazyliką w Krasnymstawie, ul. Kościelna
Noclegi w Ziemi Chełmskiej
Ziemia Chełmska - mapa z zaznaczonymi atrakcjami
Częste pytania i odpowiedzi dotyczące Ziemi Chełmskiej
Turyści najczęściej odwiedzają: Dworek Kościuszki w Sosnowicy, a potem Skansen w Holi i Kościół Trójcy Świętej w Sosnowicy.