Zagłosuj na Top Atrakcje 2021!
, Danuta

Zaryte

(4.5 głosów: 30)

Zaryte to niezwykle malownicza część Rabki-Zdrój, położona na północ od centrum miasta, w dolinie rzeki Raby, u południowych podnóży Lubonia Wielkiego. Do 1927 roku Zaryte było samodzielną wsią, potem wcielono je w granice gminy Rabka.Przez Zaryte biegnie linia kolejowa ze stacją obecnie używaną tylko do przejazdów pociągami retro, realizowanymi przez Skansen taboru kolejowego w Chabówce. W 2007 roku stacja Rabka- Zaryte była centralnym miejscem Parowozjady. Co ciekawe, stacja ta leży na Turystycznym Szlaku Kolejowym Przez Karpaty.

Z nazwą miejscowości Zaryte związana jest legenda o zbójniku Tomku Luboniu, który przejeżdżając tędy, ujrzał Arelkę - córkę złego czarownika Arwota. Wtedy zatrzymał nagle konie w biegu tak, że kopytami wryły się one w ziemię. Pasterze pasący nieopodal owce widząc ów zdarzenie, nazwali to miejsce Zarytem.Narciarstwo w Zarytem

Na północnym zboczu "Grzebienia" w Rabce - Zarytem działa nowoczesny ośrodek narciarski. Polczakówka to stok ze średniotrudną, czerwoną trasą o długości 650 metrów. Dodatkowo udostępniono tu wyciąg linowy dla dzieci i początkujących. Ośrodek Polczakówka położony jest przy drodze nr 98: Wadowice - Nowy Sącz.

Szlaki w Zarytem

Rabka-Zaryte to również ważne miejsce dla turystów lubiących wędrować po górach. Wychodzą stąd 3 szlaki turystyczne na Luboń Wielki:- szlak niebieski z Rabki Zaryte wzdłuż Rolskiego Potoku, 1 h 20 min., 3,3 km

- szlak żółty z Rabki-Zaryte, tzw. Perć Borkowskiego prowadząca przez rezerwat przyrody Luboń Wielki. Jest to najtrudniejszy szlak w obrębie rezerwatu, wspinaczka po skałach, 2 h, 5,1 km

- szlak zielony z Rabki-Zaryte, 1 h 50 min., 4,4 km

Zaryte noclegi

Zaryte to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w zarytem. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
49°37'28N, 19°58'42E
08 listopad 2016
26 maj 2021
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Top Atrakcje 2021
Wybierz najpiękniejsze atrakcje w Polsce!
Top Atrakcje 2021

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację