Zaryte to niezwykle malownicza część Rabki-Zdrój, położona na północ od centrum miasta, w dolinie rzeki Raby, u południowych podnóży Lubonia Wielkiego. Do 1927 roku Zaryte było samodzielną wsią, potem wcielono je w granice gminy Rabka.
Przez Zaryte biegnie linia kolejowa ze stacją obecnie używaną tylko do przejazdów pociągami retro, realizowanymi przez Skansen taboru kolejowego w Chabówce. W 2007 roku stacja Rabka- Zaryte była centralnym miejscem Parowozjady. Co ciekawe, stacja ta leży na Turystycznym Szlaku Kolejowym Przez Karpaty.
Z nazwą miejscowości Zaryte związana jest legenda o zbójniku Tomku Luboniu, który przejeżdżając tędy, ujrzał Arelkę - córkę złego czarownika Arwota. Wtedy zatrzymał nagle konie w biegu tak, że kopytami wryły się one w ziemię. Pasterze pasący nieopodal owce widząc ów zdarzenie, nazwali to miejsce Zarytem.
Narciarstwo w Zarytem
Na północnym zboczu "Grzebienia" w Rabce - Zarytem działa nowoczesny ośrodek narciarski. Polczakówka to stok ze średniotrudną, czerwoną trasą o długości 650 metrów. Dodatkowo udostępniono tu wyciąg linowy dla dzieci i początkujących. Ośrodek Polczakówka położony jest przy drodze nr 98: Wadowice - Nowy Sącz.
Szlaki w Zarytem
Rabka-Zaryte to również ważne miejsce dla turystów lubiących wędrować po górach. Wychodzą stąd 3 szlaki turystyczne na Luboń Wielki:
- szlak niebieski z Rabki Zaryte wzdłuż Rolskiego Potoku, 1 h 20 min., 3,3 km
- szlak żółty z Rabki-Zaryte, tzw. Perć Borkowskiego prowadząca przez rezerwat przyrody Luboń Wielki. Jest to najtrudniejszy szlak w obrębie rezerwatu, wspinaczka po skałach, 2 h, 5,1 km
- szlak zielony z Rabki-Zaryte, 1 h 50 min., 4,4 km
Noclegi w zarytem
Zaryte - mapa z zaznaczonymi atrakcjami
Częste pytania i odpowiedzi dotyczące zarytego
Turyści najczęściej odwiedzają: Stare Wierchy w Gorcach, a potem Rezerwat Luboń Wielki i Luboń Wielki.