, Danuta

Zaryte

(4.5 głosów: 30)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Zaryte to niezwykle malownicza część Rabki-Zdrój, położona na północ od centrum miasta, w dolinie rzeki Raby, u południowych podnóży Lubonia Wielkiego. Do 1927 roku Zaryte było samodzielną wsią, potem wcielono je w granice gminy Rabka.

Przez Zaryte biegnie linia kolejowa ze stacją obecnie używaną tylko do przejazdów pociągami retro, realizowanymi przez Skansen taboru kolejowego w Chabówce. W 2007 roku stacja Rabka- Zaryte była centralnym miejscem Parowozjady. Co ciekawe, stacja ta leży na Turystycznym Szlaku Kolejowym Przez Karpaty.Z nazwą miejscowości Zaryte związana jest legenda o zbójniku Tomku Luboniu, który przejeżdżając tędy, ujrzał Arelkę - córkę złego czarownika Arwota. Wtedy zatrzymał nagle konie w biegu tak, że kopytami wryły się one w ziemię. Pasterze pasący nieopodal owce widząc ów zdarzenie, nazwali to miejsce Zarytem.

Narciarstwo w Zarytem

Na północnym zboczu "Grzebienia" w Rabce - Zarytem działa nowoczesny ośrodek narciarski. Polczakówka to stok ze średniotrudną, czerwoną trasą o długości 650 metrów. Dodatkowo udostępniono tu wyciąg linowy dla dzieci i początkujących. Ośrodek Polczakówka położony jest przy drodze nr 98: Wadowice - Nowy Sącz.Szlaki w Zarytem

Rabka-Zaryte to również ważne miejsce dla turystów lubiących wędrować po górach. Wychodzą stąd 3 szlaki turystyczne na Luboń Wielki:

- szlak niebieski z Rabki Zaryte wzdłuż Rolskiego Potoku, 1 h 20 min., 3,3 km- szlak żółty z Rabki-Zaryte, tzw. Perć Borkowskiego prowadząca przez rezerwat przyrody Luboń Wielki. Jest to najtrudniejszy szlak w obrębie rezerwatu, wspinaczka po skałach, 2 h, 5,1 km

- szlak zielony z Rabki-Zaryte, 1 h 50 min., 4,4 km

Noclegi w zarytem

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Zaryte - mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Częste pytania i odpowiedzi dotyczące zarytego

Turyści najczęściej odwiedzają: Stare Wierchy w Gorcach, a potem Rezerwat Luboń Wielki i Luboń Wielki.

Jeżeli przydał Ci się nasz opis, to podziel się nim z Twoimi znajomymi.
Może zainspirujesz ich do ruszenia w Polskę.
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 60 000 obserwujących, na Instagramie 16 000, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 2 100 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022