Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
49°37'28" N, 19°58'42" E
Małopolskie
2016-11-08
2020-02-03 02:01

Opis zarytego

Zaryte to niezwykle malownicza część Rabki-Zdrój, położona na północ od centrum miasta, w dolinie rzeki Raby, u południowych podnóży Lubonia Wielkiego. Do 1927 roku Zaryte było samodzielną wsią, potem wcielono je w granice gminy Rabka.Przez Zaryte biegnie linia kolejowa ze stacją obecnie używaną tylko do przejazdów pociągami retro, realizowanymi przez Skansen taboru kolejowego w Chabówce. W 2007 roku stacja Rabka- Zaryte była centralnym miejscem Parowozjady. Co ciekawe, stacja ta leży na Turystycznym Szlaku Kolejowym Przez Karpaty.

Z nazwą miejscowości Zaryte związana jest legenda o zbójniku Tomku Luboniu, który przejeżdżając tędy, ujrzał Arelkę - córkę złego czarownika Arwota. Wtedy zatrzymał nagle konie w biegu tak, że kopytami wryły się one w ziemię. Pasterze pasący nieopodal owce widząc ów zdarzenie, nazwali to miejsce Zarytem.

Narciarstwo w Zarytem

Na północnym zboczu "Grzebienia" w Rabce - Zarytem działa nowoczesny ośrodek narciarski. Polczakówka to stok ze średniotrudną, czerwoną trasą o długości 650 metrów. Dodatkowo udostępniono tu wyciąg linowy dla dzieci i początkujących. Ośrodek Polczakówka położony jest przy drodze nr 98: Wadowice - Nowy Sącz.Szlaki w Zarytem

Rabka-Zaryte to również ważne miejsce dla turystów lubiących wędrować po górach. Wychodzą stąd 3 szlaki turystyczne na Luboń Wielki:

- szlak niebieski z Rabki Zaryte wzdłuż Rolskiego Potoku, 1 h 20 min., 3,3 km- szlak żółty z Rabki-Zaryte, tzw. Perć Borkowskiego prowadząca przez rezerwat przyrody Luboń Wielki. Jest to najtrudniejszy szlak w obrębie rezerwatu, wspinaczka po skałach, 2 h, 5,1 km

- szlak zielony z Rabki-Zaryte, 1 h 50 min., 4,4 km

Zaryte noclegi

Zaryte to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w zarytem. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Danuta Krajtroter 37207 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1136672 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020