49°34'51" N, 19°9'23" E
Śląskie
2017-01-11
2020-02-03 02:00

Opis żabnicy

Żabnica to jedno z czterech sołectw wchodzących w skład gminy Węgierska Górka. Żabnica położona jest u podnóży łagodnych szczytów malowniczego Beskidu Żywieckiego w województwie śląskim.Otaczają ją popularne szczyty jak Romanka, Hala Rysianka, Hala Lipowska czy Hala Boracza. Wzdłuż miejscowości płynie potok Żabniczka wpadająca do rzeki Soły.

Hala Boracza - widok na Beskid Śląski
Hala Boracza - widok na Beskid Śląski

Historia Żabnicy

Pierwsze wzmianki o Żabnicy pochodzą z 1628 roku. W 1838 roku wieś, podlegajaca parafii Radziechowy została sprzedana z 12 mieszkańcami przez Adama Wielkopolskiego arcyksięciu Karolowi Ludwikowi Habsburgowi. W latach 1910-14 z inicjatywy księdza wikariusza z Milówki - Jana Figuły w Żabnicy, został tu wzniesiony drewniany kościółek, dzisiejszy kościół Matki Bożej Częstochowskiej w Żabnicy. Oprócz kościoła w Żabnicy-Skałce znajduje się tu kapliczka NMP Nieustającej Pomocy powstała w połowie XX wieku.

Z Żabnicy - Skałki biegnie wiele szlaków turystycznych pieszych i rowerowych. Ostatnio popularne stały się również szlaki do konnych przejażdżek, co ubogaca ofertę turystyczną miejscowości. W najbliższych latach planuje się również otwarcie wyciągu narciarskiego z trzema trasami oraz wyciągiem gondolowym, co na pewno przyciągnie wielu amatorów białego szaleństwa.

Droga na Halę Boraczą
Żabniczanka
Progi Żabniczanki


Co roku Żabnica kusi wieloma imprezami, charakterystycznymi dla tego regionu, m.in. niesopusty - przegląd grup kolędniczych, Łossod- koniec wypasu owiec, Pasterka Góralska oraz wiele innych typowo góralskich imprez, biegów górskich, rajdów rowerowych czy kulturowych.

Zabytki w Żabnicy

- Kościół Matki Bożej Częstochowskiej

Schronisko na Hali Boraczej
Schronisko na Hali Boraczej


- Kapliczka na Skałce NMP Nieustającej Pomocy

- Pomnik Upamiętniajacy Pomordowanych Partyzantów

Hala Boracza
Hala Boracza

- Schron Wąwóz - jeden z czterech schronów bojowych w okolicy

- Opaniówka - dom pracy twórczej Wojciecha Opani

Hala Boracza
Fort Wąwóz
Wyrwidąb

- Schronisko PTTK na Hali Boraczej

Rezerwat Romanka

Żabnica noclegi

Żabnica to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w Żabnicy. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
DoRi Krajtroter 11364 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1148112 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

Wasze opinie

Avatar użytkownika
MARIO Domator 11 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2020-06-27 na
Miejscowość ciekawa i warta odwiedzenia ze względu na piękne szlaki i widoki
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021