Wąsosz, Barsolis Karol Turysta Kulturowy

Wąsosz

(4.5 głosów: 2)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Wąsosz to historyczne miasteczko na Dolnym Śląsku, położone przy granicy z Wielkopolską, niedaleko Rawicza. Ciekawostką jest, że Wąsosz leży u zbiegu dwóch rzek - Baryczy i Orli i stąd wzięła się jego nazwa, bowiem staropolskie słowo "wąsosze" właśnie oznaczało miejsce, gdzie coś się zbiega.Historia Wąsosza

Wąsosz prawa miejskie otrzymał w 1290 roku, z nadania księcia Henryka III głogowskiego. Widły Baryczy i Orli stanowiły naturalną ochronę ośrodka z trzech stron. W miejscu, w kórym miasto stało otworem, stanął w średniowieczu zamek otoczony fosą. W chronionych natomiast widłach powstał prostokątny rynek. Zabudowa z powodu braku murów obronnych nie była zwarta, a z czasem, wraz z rozwojem, przekroczyła koryto rzeki Orli.

Zabytki w Wąsoszu

- Zamek Piastowski, ul. Zamkowa - wybudowany w XIV wieku przez książąt oleśnicko-głogowskich w miejscu dawnego grodu książęcego, potem przebudowany w XVI stuleciu i kolejnych wiekach- Kościół Niepokalanego Serca NMP, pl. Kościelny 4 - gotycka świątynia sięgająca korzeniami XIII wieku, a w 1580 roku rozbudowana, obecnie kościół pomocniczy, na ścianach zewnętrznych podziwiać można lapidarium czyli epitafia z XVIII i XIX wieku

- Kościół Św. Józefa Oblubieńca NMP, ul. Parafialna 8, neogotycka budowla z lat 1892-94 roku- Plebiania, ul. Parafialna - neogotycka plebania z gotyckimi blendami profilowymi

- Średniowieczny układ urbanistyczny z zabytkową zabudową Rynku pochodzącą z XIII-XIX wieku

- Zapora przeciwpancerna, ul. Kolejowa - poniemiecka zapora, która miała blokować przejazd wojsk polskich i radzieckich, pochodzi z 1944 roku

- Wieża ciśnień kolejowa

- Mosty kolejowe na Baryczy i na Orli, ul. Janusza Korczaka - poniemieckie mosty z XIX wieku

Atrakcje w Wąsoszu

- Spływ kajakowy rzeką Barycz - początek i główną bazę szlaku stanowi Wąsosz, wypożyczania kajaków i pomost znajduje się przy amfiteatrze, trasa przez Sądowel i z powrotem do Wąsosza liczy około 15 km, na trasie spływu przygotowano 3 stanice kajakowe (drewniane pomosty): przy ujściu Orli do Baryczy, we wsi Bełcz Mały oraz trzecia - Sądowel (część wsi Lechitów)

Mapa Wąsosza z zaznaczonymi atrakcjami

Poniżej znajdziesz mapę z zaznaczonymi atrakcjami, które możesz zobaczyć i zwiedzić w Wąsoszu. Im większa i ciemniejsza jest pinezka, tym ważniejsza to atrakcja. Po kliknięciu w pinezkę pojawi się nazwa i zdjęcie atrakcji wraz z linkiem do jej szczegółów.

Wąsosz noclegi

Wąsosz to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w Wąsoszu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
51°33'45N, 16°41'30E
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021