Turzno, Marcin_Henioo

Turzno

(4.5 głosów: 19)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Turzno leży w województwie kujawsko-pomorskim, niedaleko na północ od Torunia i na południe od Chełmży, w gminie Łysomice. Turzno może stanowić dobrą bazę wypadową do zwiedzania Torunia i okolic, gdyż jest dobrze skomunikowane z autostradą A-1.

Historia Turzna

Na kartach historii pojawiła się po raz pierwszy w 1222 roku. Do 1466 roku Turzno należało do Krzyżaków, do komturii toruńskiej. Od pierwszej połowy XVIII wieku pozostawało w rękach Zboińskich herbu Ogończyk, następnie Działowskich (od 1801) i Gajewskich (od 1861).

, Marcin_Henioo
, Marcin_Henioo


Ciekawostka związana z Turznem to fakt, że dwukrotnie, najpierw w 1825 roku, a następnie na kilka dni w 1827 roku, w drodze do Gdańska, zatrzymał się tutaj Fryderyk Chopin. Upamiętnia to dzisiaj popiersie kompozytora znajdujące się przed pałacem, na końcu alei kasztanowej.

W lutym 1833 roku w majątku przebywał Artur Zawisza - polski działacz niepodległościowy, uczestnik powstania listopadowego. Tu spotkał się z matką i bratem oraz napisał swój testament.

Zameczek, Marcin_Henioo
Zameczek, Marcin_Henioo


Pałac w Turznie

Niewątpliwie najpiękniejszym miejscem Turzna jest zespół pałacowo-parkowy. Budowle pochodzą z około połowy XIX wieku, a zbudowane zostały według projektu Henryka Marconiego. Pałac przebudowano na początku XX wieku, w 1913 roku wzniesiono skrzydło boczne. W czasie II wojny światowej pałac został przejęty przez wojska niemieckie. Dokonano w nim wielu zmian w celu przystosowania go do ośrodka rehabilitacyjnego dla żołnierzy Wehrmachtu.

Po wojnie, w 1947 roku, pałac przeznaczono na szkołę powszechną, co wiązało się z licznymi zmianami w układzie pomieszczeń i  sposobie ich użytkowania.

Pałac widziany z tyłu, Marcin_Henioo
Pałac, Marcin_Henioo
Tzw. Belwederek, Marcin_Henioo


W  2007 roku zabytkowy pałac w Turznie wraz  z otaczającym go parkiem  został  zakupiony  przez  obecnych  właścicieli. W latach 2008-09 zaprojektowano przebudowę pałacu, wraz z dobudowaniem nowego skrzydła. W Walentynki 2012 roku obiekt oddano turystom jako Pałac Romantyczny.

Wokół pałacu roztacza się piękny park w stylu angielskim, powiększony na początku XX wieku, rozciągający się na powierzchni 16 hektarów. Dziś rosną tu okazałe stare drzewa - lipy, klony, platany, kasztanowce i wiele gatunków egzotycznych drzew i krzewów. Uroku temu miejscu dodają piękne parkowe stawy, malownicze ścieżki spacerowe oraz urokliwe mostki.

Pałac widziany od strony stawów, Marcin_Henioo
Pałac widziany od strony stawów, Marcin_Henioo

Z tyłu za pałacem znajduje się śliczny Zameczek. Jest to neogotycka altanka, powstała około 1850 roku, za panowania ówczesnego właściciela - hrabiego Augustyna Działowskiego. W okresie powojennym uległa zniszczeniu i popadła w ruinę. Odbudowano ją w 2011 roku. Na tablicy znajdującej się po prawej stronie można przekonać się, w jakim stanie był ten piękny budynek. Obecnie znajduje się tutaj kapliczka.

Atrakcje w Turznie

- Kaplica klasycystyczna fundacji Jeżewskich z końca XVIII wieku, poświęcona w 1800 roku

- Karczma klasycystyczna z początku XX wieku

- Żeliwny krzyż z 1883 roku

- Kapliczka z rzeźbą Św. Antoniego

Noclegi w Turznie

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Turzno - mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Częste pytania i odpowiedzi dotyczące Turzna

Turyści najczęściej odwiedzają: Pałac w Turznie, a potem i .

Jeżeli przydał Ci się nasz opis, to podziel się nim z Twoimi znajomymi.
Może zainspirujesz ich do ruszenia w Polskę.
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 60 000 obserwujących, na Instagramie 16 000, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 2 100 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022