Turzno, Marcin_Henioo

Turzno

(4.5 głosów: 19)

Turzno leży w województwie kujawsko-pomorskim, niedaleko na północ od Torunia i na południe od Chełmży, w gminie Łysomice. Turzno może stanowić dobrą bazę wypadową do zwiedzania Torunia i okolic, gdyż jest dobrze skomunikowane z autostradą A-1.Historia Turzna

Na kartach historii pojawiła się po raz pierwszy w 1222 roku. Do 1466 roku Turzno należało do Krzyżaków, do komturii toruńskiej. Od pierwszej połowy XVIII wieku pozostawało w rękach Zboińskich herbu Ogończyk, następnie Działowskich (od 1801) i Gajewskich (od 1861).

Zameczek, Marcin_Henioo
Zameczek, Marcin_Henioo

Ciekawostka związana z Turznem to fakt, że dwukrotnie, najpierw w 1825 roku, a następnie na kilka dni w 1827 roku, w drodze do Gdańska, zatrzymał się tutaj Fryderyk Chopin. Upamiętnia to dzisiaj popiersie kompozytora znajdujące się przed pałacem, na końcu alei kasztanowej.W lutym 1833 roku w majątku przebywał Artur Zawisza - polski działacz niepodległościowy, uczestnik powstania listopadowego. Tu spotkał się z matką i bratem oraz napisał swój testament.

Pałac widziany z tyłu, Marcin_Henioo
Pałac, Marcin_Henioo
Tzw. Belwederek, Marcin_Henioo

Pałac w Turznie

Niewątpliwie najpiękniejszym miejscem Turzna jest zespół pałacowo-parkowy. Budowle pochodzą z około połowy XIX wieku, a zbudowane zostały według projektu Henryka Marconiego. Pałac przebudowano na początku XX wieku, w 1913 roku wzniesiono skrzydło boczne. W czasie II wojny światowej pałac został przejęty przez wojska niemieckie. Dokonano w nim wielu zmian w celu przystosowania go do ośrodka rehabilitacyjnego dla żołnierzy Wehrmachtu.Po wojnie, w 1947 roku, pałac przeznaczono na szkołę powszechną, co wiązało się z licznymi zmianami w układzie pomieszczeń i  sposobie ich użytkowania.

Pałac widziany od strony stawów, Marcin_Henioo
Pałac widziany od strony stawów, Marcin_Henioo

W  2007 roku zabytkowy pałac w Turznie wraz  z otaczającym go parkiem  został  zakupiony  przez  obecnych  właścicieli. W latach 2008-09 zaprojektowano przebudowę pałacu, wraz z dobudowaniem nowego skrzydła. W Walentynki 2012 roku obiekt oddano turystom jako Pałac Romantyczny.

Wokół pałacu roztacza się piękny park w stylu angielskim, powiększony na początku XX wieku, rozciągający się na powierzchni 16 hektarów. Dziś rosną tu okazałe stare drzewa - lipy, klony, platany, kasztanowce i wiele gatunków egzotycznych drzew i krzewów. Uroku temu miejscu dodają piękne parkowe stawy, malownicze ścieżki spacerowe oraz urokliwe mostki.

Z tyłu za pałacem znajduje się śliczny Zameczek. Jest to neogotycka altanka, powstała około 1850 roku, za panowania ówczesnego właściciela - hrabiego Augustyna Działowskiego. W okresie powojennym uległa zniszczeniu i popadła w ruinę. Odbudowano ją w 2011 roku. Na tablicy znajdującej się po prawej stronie można przekonać się, w jakim stanie był ten piękny budynek. Obecnie znajduje się tutaj kapliczka.

Atrakcje w Turznie

- Kaplica klasycystyczna fundacji Jeżewskich z końca XVIII wieku, poświęcona w 1800 roku

- Karczma klasycystyczna z początku XX wieku

- Żeliwny krzyż z 1883 roku

- Kapliczka z rzeźbą Św. Antoniego

Turzno noclegi

Turzno to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w Turznie. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
53°6'27N, 18°43'40E
12 grudzień 2016
01 luty 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację