Kaszuby zabudowania Sarniego Dworu

Somonino to duża wieś na Kaszubach, leżąca w województwie pomorskim, nad rzeką Radunią, na terenie Kaszubskiego Parku Krajobrazowego. Przez wieś przebiega linia kolejowa Gdynia-Kościerzyna.Historia Somonina

Pierwsze dokumenty, w których wymienia się wieś pod nazwą Semonino, pochodzą z 1241 roku. Wtedy to książę pomorski Sambor II przekazał tę osadę wraz z innymi wioskami biskupowi kujawskiemu.

Kaszuby
Kaszuby

W roku 1380 wieś została przekazana rycerzom krzyżackim, a od 1462 roku stanowiła własność zakonu Kartuzów. W 1772 roku, gdy Pomorze Gdańskie znalazło się pod zaborem pruskim, Somonino zostało przemianowane na Semlin i weszło w skład prowincji Prusy Zachodnie.W 1919 roku na mocy Traktatu Wersalskiego Somonino znalazło się w granicach II Rzeczypospolitej.

Atrakcje w Somoninie

- Wieża widokowa na Wieżycy - najwyższe wzniesienie nie tylko Pomorza, ale całej Niziny Europejskiej- Kamienne Kręgi w Trątkownicy - cmentarzysko gockie z początków naszej ery

- Rezerwat "Jar Rzeki Raduni"

- Szady Buk - miejsce upamiętniające rozstrzelanych w 1939 roku przez funkcjonariuszy SS mieszkańców okolic

- Czarny turystyczny Szlak Wzgórz Szymbarskich - wiodący skrajem wioski

- Kaszubskie Kajaki, Kiełpino - Trątkownica - spływy kajakowe organizowane po rzece Raduni innych rzekach kaszubskich

Somonino noclegi

Somonino to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
54°16'32N, 18°11'53E
02 styczeń 2017
03 luty 2020

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 200 Obserwujących.
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację