Słupsk - Ratusz, Danusia

Słupsk

(4.2 głosów: 60)

Słupsk to ciekawe historyczne miasto powiatowe położone nad rzeką Słupią, na Pomorzu Środkowym, 18 km od Bałtyku, przy trasie Szczecin-Gdańsk.Historia Słupska

Słupsk powstał około X wieku, a prawa miejskie otrzymał dwukrotnie. Po raz pierwszy miało to miejsce w roku 1265 z rąk księcia gdańskiego Świętopełka. Ponowna relokacja, tym razem na prawie magdenburskim, nastąpiła w 1310 roku. Przez lata Słupsk był jednym z miast hanzeatyckich z portem w Ustce. Nazwa miasta Słupsk nawiązuje do słowa słup, ponieważ ze względu na bardzo bagnisty i podmokły teren wszelkie budynki były tu wznoszone na słupach. Z języka kaszubskiego pochodzi początkowa nazwa Stolpsk, którą Niemcy z czasem przekształcili na Stolp.

Słupsk - Starostwo Powiatowe, Danusia
Słupsk - Starostwo Powiatowe, Danusia

Gotyckie zabytki w Słupsku

Pozostałością po średniowiecznej zabudowie miasta są dziś resztki murów obronnych z XIV wieku. Znajdują się tu również zabytki gotyku ceglanego. Należą do nich Kościół Najświętszej Marii Panny z krzywą wieżą, kościół Św. Jacka, kościół Św. Ottona czy budynek Biblioteki Miejskiej. Charakterystycznym zachowanym elementem dawnej zabudowy są dwie bramy miejskie: Nowa Brama i Brama Młyńska.Niezwykłym zabytkiem jest średniowieczna Baszta Czarownic, pełniąca obecnie funcję galerii artystycznej. Początkowo była to baszta obronna w obrębie murów miejskich. W XIV wieku przekształcono ją na cele więzienne, w których osadzano kobiety posądzane o czary, stąd też wzięła się nazwa baszty. Ostatnią słupską "czarownicą" była Trina Papisten spalona na stosie w 1701 roku.

Tramwaj w Słupsku, Danusia
Słupsk, Danusia
Słupsk, Danusia

Zamek w Słupsku

Ciekawym miejscem jest Zamek Książąt Pomorskich ,w którym obecnie znajduje się Muzeum Pomorza Środkowego oraz Młyn Zamkowy z Galerią Bursztynową i ze stałymi i czasowymi ekspozycjami dotyczącymi regionu słupskiego. W salach zamkowych prezentowana jest największa w Polsce kolekcja dzieł Stanisława Ignacego Witkiewicza. W piwnicach zamkowych otworzono restaurację Anna de Croy, od imienia ostatniej księżnej z rodu Gryfitów. W skład kompleksu muzealnego wchodzi także Spichlerz Richtera, w którym funkcjonuje klimatyczna herbaciarnia. Ciekawostką jest, że budynek spichlerza, zbudowany z pruskiego muru, został przeniesiony kawałek po kawałku z innej części miasta i od nowa postawiony w obecnym miejscu, na Rynku Rybackim.Ratusz w Słupsku

W samym centrum miasta znajduje się jeden z piękniejszych magistratów na Pomorzu, neogotycki Ratusz Miejski z 1901 roku. Ciekawym jest fakt, że powstał on w miejscu dawnego bajora zasypanego przez mistrza piekarnictwa ze Słupska, niejakiego Wienanda. Podobno, by zasypać bajoro przewiózł on 30 tys. furmanek piasku, w miejsce, gdzie obecnie rozciąga się okazały Plac Zwycięstwa. W ratuszu zachowane zostały orginalne gazowe lampy oświetleniowe z kurkami gazowymi, oryginalne tapety w gabinecie prezydenta pieczołowicie restaurowane oraz biurko pierwszego burmistrza miasta. W sali obrad znajdują się malowidła przedstawiające sceny nadania praw miejskich i wykupu miasta przez mieszczan i duchowieństwo spod 12-letniej władzy Krzyżaków. Na korytarzu eksponowane są klucz do Europy i słupski niedźwiadek szczęścia. Dla zwiedzających udostępniona jest wieża widokowa,a po drodze na górę można podziwiać mechanizm ratuszowego zegara oraz portrety wszystkich burmistrzów i prezydentów Słupska.

Słupsk, Danusia
Słupsk, Danusia

Naprzeciwko ratusza znajduje się budynek dawnego Domu Towarowego Gustaw von Zeck, w którym wciąż funkcjonuje najstarsza w Europie drewniana winda.

Atrakcje w Słupsku

Symbolem Słupska z lat powojennych stał się tramwaj, który stoi przed Nową Bramą, w miejscu dawnego przystanku linii nr 1. Trakcja tramwajowa funkcjonowała w mieście do roku 1959. W tramwaju znajduje się informacja turystyczna, a latem odbywają się stąd transmisje słupskiej telewizji.

Słupsk, Danusia
Słupsk, Danusia

W centrum rozciągają się Planty imienia Jerzego Waldorffa, honorowego obywatela Słupska, pasjonata i melomana, który szczególnie upodobał sobie to miasto. To on nieustannie popularyzował odbywający się corocznie w Słupsku Festiwal Pianistyki Polskiej. Innym zielonym miejscem jest skwer przy ulicy H. Sienkiewicza, gdzie znajduje się, codziennie zmieniany w sezonie letnim, kwietny datownik. Z kolei zegar kwiatowy cieszy oko na pobliskim Skwerze Pierwszych Słupszczan przy ul. Starzyńskiego.

Przy ulicy Kaszubskiej od 1969 roku funkcjonuje karczma "Pod kluką" serwująca dania regionalne jak np. zupa orzechowa, gruszka po słowińsku, kwas chlebowy, polewka kminkowa, polewka smołdzińska, śledź korzenny, pieczeń klukowska, okładki słowińskie.

Słupsk, Danusia
Słupsk, Danusia
Słupsk, Danusia

W okolicach miasta zlokalizowane są: Park Kajobrazowy "Dolina Słupi", "Kraina w kratę" (Swołowo), Wydma Orzechowska, Szlak Elektrowni Wodnych oraz bardzo ciekawa Dolina Charlotty w pobliskim Strzelinku, gdzie znaleźć można wiele fajnych atrakcji dla dzieci i nie tylko.

Słupsk, Danusia
Słupsk, Danusia
Słupsk, Danusia
Słupsk, Danusia
Słupsk, Danusia
Słupsk, Danusia
Słupsk, Danusia
Słupsk, Danusia
Słupsk, Danusia
Słupsk, Danusia
Słupsk, Danusia
Słupsk, Danusia
Słupsk, Danusia
Słupsk, Danusia
Słupsk, Danusia
Słupsk, Danusia
Słupsk, Danusia
Słupsk, Danusia
Słupsk, Danusia
Słupsk, Danusia
Słupsk, Danusia
Słupsk, Danusia
Słupsk, Danusia
Słupsk, Danusia
Słupsk, Danusia
Słupsk, Danusia
Słupsk, Danusia
Słupsk, Danusia
Słupsk, Danusia
Słupsk, Danusia
Słupsk, Danusia
Słupsk, Danusia
Słupsk, Danusia
Słupsk, Danusia
Słupsk, Danusia
Słupsk, Danusia
Słupsk, Danusia
Słupsk, Danusia
Słupsk, Danusia

Słupsk noclegi

Słupsk to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w Słupsku. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
54°27'59N, 17°1'51E
02 styczeń 2017
03 luty 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Wojciech Soroka
22 wrzesień 2009 17:08

Dzisiaj tam byłem i obiecuję, że następnym razem zrobię fotke

Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację