54°27'59" N, 17°1'51" E
Pomorskie
2017-01-02
2020-02-03 02:00

Opis Słupska

Słupsk to ciekawe historyczne miasto powiatowe położone nad rzeką Słupią, na Pomorzu Środkowym, 18 km od Bałtyku, przy trasie Szczecin-Gdańsk.Historia Słupska

Słupsk powstał około X wieku, a prawa miejskie otrzymał dwukrotnie. Po raz pierwszy miało to miejsce w roku 1265 z rąk księcia gdańskiego Świętopełka. Ponowna relokacja, tym razem na prawie magdenburskim, nastąpiła w 1310 roku. Przez lata Słupsk był jednym z miast hanzeatyckich z portem w Ustce. Nazwa miasta Słupsk nawiązuje do słowa słup, ponieważ ze względu na bardzo bagnisty i podmokły teren wszelkie budynki były tu wznoszone na słupach. Z języka kaszubskiego pochodzi początkowa nazwa Stolpsk, którą Niemcy z czasem przekształcili na Stolp.

Słupsk
Słupsk

Gotyckie zabytki w Słupsku

Pozostałością po średniowiecznej zabudowie miasta są dziś resztki murów obronnych z XIV wieku. Znajdują się tu również zabytki gotyku ceglanego. Należą do nich Kościół Najświętszej Marii Panny z krzywą wieżą, kościół Św. Jacka, kościół Św. Ottona czy budynek Biblioteki Miejskiej. Charakterystycznym zachowanym elementem dawnej zabudowy są dwie bramy miejskie: Nowa Brama i Brama Młyńska.

Niezwykłym zabytkiem jest średniowieczna Baszta Czarownic, pełniąca obecnie funcję galerii artystycznej. Początkowo była to baszta obronna w obrębie murów miejskich. W XIV wieku przekształcono ją na cele więzienne, w których osadzano kobiety posądzane o czary, stąd też wzięła się nazwa baszty. Ostatnią słupską "czarownicą" była Trina Papisten spalona na stosie w 1701 roku.

Słupsk - Starostwo Powiatowe
Tramwaj w Słupsku
Słupsk


Zamek w Słupsku

Ciekawym miejscem jest Zamek Książąt Pomorskich ,w którym obecnie znajduje się Muzeum Pomorza Środkowego oraz Młyn Zamkowy z Galerią Bursztynową i ze stałymi i czasowymi ekspozycjami dotyczącymi regionu słupskiego. W salach zamkowych prezentowana jest największa w Polsce kolekcja dzieł Stanisława Ignacego Witkiewicza. W piwnicach zamkowych otworzono restaurację Anna de Croy, od imienia ostatniej księżnej z rodu Gryfitów. W skład kompleksu muzealnego wchodzi także Spichlerz Richtera, w którym funkcjonuje klimatyczna herbaciarnia. Ciekawostką jest, że budynek spichlerza, zbudowany z pruskiego muru, został przeniesiony kawałek po kawałku z innej części miasta i od nowa postawiony w obecnym miejscu, na Rynku Rybackim.

Ratusz w Słupsku

W samym centrum miasta znajduje się jeden z piękniejszych magistratów na Pomorzu, neogotycki Ratusz Miejski z 1901 roku. Ciekawym jest fakt, że powstał on w miejscu dawnego bajora zasypanego przez mistrza piekarnictwa ze Słupska, niejakiego Wienanda. Podobno, by zasypać bajoro przewiózł on 30 tys. furmanek piasku, w miejsce, gdzie obecnie rozciąga się okazały Plac Zwycięstwa. W ratuszu zachowane zostały orginalne gazowe lampy oświetleniowe z kurkami gazowymi, oryginalne tapety w gabinecie prezydenta pieczołowicie restaurowane oraz biurko pierwszego burmistrza miasta. W sali obrad znajdują się malowidła przedstawiające sceny nadania praw miejskich i wykupu miasta przez mieszczan i duchowieństwo spod 12-letniej władzy Krzyżaków. Na korytarzu eksponowane są klucz do Europy i słupski niedźwiadek szczęścia. Dla zwiedzających udostępniona jest wieża widokowa,a po drodze na górę można podziwiać mechanizm ratuszowego zegara oraz portrety wszystkich burmistrzów i prezydentów Słupska.

Słupsk
Słupsk


Naprzeciwko ratusza znajduje się budynek dawnego Domu Towarowego Gustaw von Zeck, w którym wciąż funkcjonuje najstarsza w Europie drewniana winda.

Atrakcje w Słupsku

Symbolem Słupska z lat powojennych stał się tramwaj, który stoi przed Nową Bramą, w miejscu dawnego przystanku linii nr 1. Trakcja tramwajowa funkcjonowała w mieście do roku 1959. W tramwaju znajduje się informacja turystyczna, a latem odbywają się stąd transmisje słupskiej telewizji.

Słupsk
Słupsk

W centrum rozciągają się Planty imienia Jerzego Waldorffa, honorowego obywatela Słupska, pasjonata i melomana, który szczególnie upodobał sobie to miasto. To on nieustannie popularyzował odbywający się corocznie w Słupsku Festiwal Pianistyki Polskiej. Innym zielonym miejscem jest skwer przy ulicy H. Sienkiewicza, gdzie znajduje się, codziennie zmieniany w sezonie letnim, kwietny datownik. Z kolei zegar kwiatowy cieszy oko na pobliskim Skwerze Pierwszych Słupszczan przy ul. Starzyńskiego.

Przy ulicy Kaszubskiej od 1969 roku funkcjonuje karczma "Pod kluką" serwująca dania regionalne jak np. zupa orzechowa, gruszka po słowińsku, kwas chlebowy, polewka kminkowa, polewka smołdzińska, śledź korzenny, pieczeń klukowska, okładki słowińskie.

Słupsk
Słupsk
Słupsk

W okolicach miasta zlokalizowane są: Park Kajobrazowy "Dolina Słupi", "Kraina w kratę" (Swołowo), Wydma Orzechowska, Szlak Elektrowni Wodnych oraz bardzo ciekawa Dolina Charlotty w pobliskim Strzelinku, gdzie znaleźć można wiele fajnych atrakcji dla dzieci i nie tylko.

Słupsk Słupsk Słupsk Słupsk Słupsk Słupsk Słupsk Słupsk Słupsk Słupsk Słupsk Słupsk Słupsk Słupsk Słupsk Słupsk Słupsk Słupsk Słupsk Słupsk Słupsk Słupsk Słupsk Słupsk Słupsk Słupsk Słupsk Słupsk Słupsk Słupsk Słupsk Słupsk Słupsk Słupsk Słupsk Słupsk Słupsk Słupsk Słupsk Słupsk

Słupsk noclegi

Słupsk to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w Słupsku. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1145375 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

Pokoje u Witka

Słupsk na blogu

Zdjęcie Słupsk
Słupsk
Polecamy Słupsk i jego atrakcje, których opisy i zdjęcia mamy dzięki Danusi, która bierze udział w naszym konkursie Akcja Atrakcja. Dziękujemy i zapraszamy innych do wzięcia udziału! …
Wokół turystyki · 2013-10-03 13:18:11
Zdjęcie Słupsk
Słupsk
Zachęcamy do odwiedzenia wirtualnie i na żywo Słupska - pięknego historycznegp miasta na Pomorzu Środkowym, z cennymi zabytkami gotyckimi i nie tylko oraz nietypową atrakcją - tramwajem, w którym mieści się Informacja Turystyczna! …
Wokół turystyki · 2013-09-20 12:09:43

Wasze opinie

Avatar użytkownika
Wojciech Soroka Krajtroter 2014 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2009-09-22 na

Dzisiaj tam byłem i obiecuję, że następnym razem zrobię fotke

Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021