Słupsk to ciekawe historyczne miasto powiatowe położone nad rzeką Słupią, na Pomorzu Środkowym, 18 km od Bałtyku, przy trasie Szczecin-Gdańsk.
Słupsk powstał około X wieku, a prawa miejskie otrzymał dwukrotnie. Po raz pierwszy miało to miejsce w roku 1265 z rąk księcia gdańskiego Świętopełka. Ponowna relokacja, tym razem na prawie magdenburskim, nastąpiła w 1310 roku. Przez lata Słupsk był jednym z miast hanzeatyckich z portem w Ustce. Nazwa miasta Słupsk nawiązuje do słowa słup, ponieważ ze względu na bardzo bagnisty i podmokły teren wszelkie budynki były tu wznoszone na słupach. Z języka kaszubskiego pochodzi początkowa nazwa Stolpsk, którą Niemcy z czasem przekształcili na Stolp.
Pozostałością po średniowiecznej zabudowie miasta są dziś resztki murów obronnych z XIV wieku. Znajdują się tu również zabytki gotyku ceglanego. Należą do nich Kościół Najświętszej Marii Panny z krzywą wieżą, kościół Św. Jacka, kościół Św. Ottona czy budynek Biblioteki Miejskiej. Charakterystycznym zachowanym elementem dawnej zabudowy są dwie bramy miejskie: Nowa Brama i Brama Młyńska.
Niezwykłym zabytkiem jest średniowieczna Baszta Czarownic, pełniąca obecnie funcję galerii artystycznej. Początkowo była to baszta obronna w obrębie murów miejskich. W XIV wieku przekształcono ją na cele więzienne, w których osadzano kobiety posądzane o czary, stąd też wzięła się nazwa baszty. Ostatnią słupską "czarownicą" była Trina Papisten spalona na stosie w 1701 roku.
Ciekawym miejscem jest Zamek Książąt Pomorskich ,w którym obecnie znajduje się Muzeum Pomorza Środkowego oraz Młyn Zamkowy z Galerią Bursztynową i ze stałymi i czasowymi ekspozycjami dotyczącymi regionu słupskiego. W salach zamkowych prezentowana jest największa w Polsce kolekcja dzieł Stanisława Ignacego Witkiewicza. W piwnicach zamkowych otworzono restaurację Anna de Croy, od imienia ostatniej księżnej z rodu Gryfitów. W skład kompleksu muzealnego wchodzi także Spichlerz Richtera, w którym funkcjonuje klimatyczna herbaciarnia. Ciekawostką jest, że budynek spichlerza, zbudowany z pruskiego muru, został przeniesiony kawałek po kawałku z innej części miasta i od nowa postawiony w obecnym miejscu, na Rynku Rybackim.
W samym centrum miasta znajduje się jeden z piękniejszych magistratów na Pomorzu, neogotycki Ratusz Miejski z 1901 roku. Ciekawym jest fakt, że powstał on w miejscu dawnego bajora zasypanego przez mistrza piekarnictwa ze Słupska, niejakiego Wienanda. Podobno, by zasypać bajoro przewiózł on 30 tys. furmanek piasku, w miejsce, gdzie obecnie rozciąga się okazały Plac Zwycięstwa. W ratuszu zachowane zostały orginalne gazowe lampy oświetleniowe z kurkami gazowymi, oryginalne tapety w gabinecie prezydenta pieczołowicie restaurowane oraz biurko pierwszego burmistrza miasta. W sali obrad znajdują się malowidła przedstawiające sceny nadania praw miejskich i wykupu miasta przez mieszczan i duchowieństwo spod 12-letniej władzy Krzyżaków. Na korytarzu eksponowane są klucz do Europy i słupski niedźwiadek szczęścia. Dla zwiedzających udostępniona jest wieża widokowa,a po drodze na górę można podziwiać mechanizm ratuszowego zegara oraz portrety wszystkich burmistrzów i prezydentów Słupska.
Naprzeciwko ratusza znajduje się budynek dawnego Domu Towarowego Gustaw von Zeck, w którym wciąż funkcjonuje najstarsza w Europie drewniana winda.
Symbolem Słupska z lat powojennych stał się tramwaj, który stoi przed Nową Bramą, w miejscu dawnego przystanku linii nr 1. Trakcja tramwajowa funkcjonowała w mieście do roku 1959. W tramwaju znajduje się informacja turystyczna, a latem odbywają się stąd transmisje słupskiej telewizji.
W centrum rozciągają się Planty imienia Jerzego Waldorffa, honorowego obywatela Słupska, pasjonata i melomana, który szczególnie upodobał sobie to miasto. To on nieustannie popularyzował odbywający się corocznie w Słupsku Festiwal Pianistyki Polskiej. Innym zielonym miejscem jest skwer przy ulicy H. Sienkiewicza, gdzie znajduje się, codziennie zmieniany w sezonie letnim, kwietny datownik. Z kolei zegar kwiatowy cieszy oko na pobliskim Skwerze Pierwszych Słupszczan przy ul. Starzyńskiego.
Przy ulicy Kaszubskiej od 1969 roku funkcjonuje karczma "Pod kluką" serwująca dania regionalne jak np. zupa orzechowa, gruszka po słowińsku, kwas chlebowy, polewka kminkowa, polewka smołdzińska, śledź korzenny, pieczeń klukowska, okładki słowińskie.
W okolicach miasta zlokalizowane są: Park Kajobrazowy "Dolina Słupi", "Kraina w kratę" (Swołowo), Wydma Orzechowska, Szlak Elektrowni Wodnych oraz bardzo ciekawa Dolina Charlotty w pobliskim Strzelinku, gdzie znaleźć można wiele fajnych atrakcji dla dzieci i nie tylko.
Słupsk to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w Słupsku. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Dzisiaj tam byłem i obiecuję, że następnym razem zrobię fotke