Siedlęcin to wieś w województwie dolnośląskim, leżąca niedaleko Jeżowa Sudeckiego i Jeleniej Góry, pomiędzy Jeziorem Modrym na południowym wschodzie a Jeziorem Wrzeszczyńskim na zachodzie. Miejscowość ma charakter wsi łańcuchowej, rozciągającej się na długości około 5 km, w otoczeniu malowniczych Gór Kaczawskich.
Siedlęcin został założony na przełomie XIII i XIV wieku. Jego historyczna nazwa z 1305 roku to Rudgersdorf, a później długo funkcjonował jako Boberröhsdorf. Polską nazwę Siedlęcin nadano miejscowości 12 listopada 1946 roku.
- Dwór obronny z XIV wieku, tzw. wieża książęca - gotycka budowla mieszkalna, z zachowanymi malowidłami ściennymi. Jej wnętrze zdobią unikatowe w skali światowej malowidła, nawiązujące do życia i śmierci postaci św. Krzysztofa i legendy o Lancelocie - rycerzu króla Artura. Wieża ta jest jedną z największych wież tego typu w Europie.
- Oficyna przy wieży, z II połowy XVIII wieku
- Kościół św. Mikołaja, gotycki z XIV–XIX wieku, przy kościele mieści się zabytkowy cmentarz
- Kościół ewangelicki, obecnie rzymsko-katolicki pomocniczy pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy, z XVIII wieku
- Jezioro Modre powstałe na Bobrze
- Kładka wisząca nad jeziorem Modrym
- Zapora na Bobrze
Siedlęcin to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w Siedlęcinie. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.