53°45'49" N
19°50'13" E
Warmińsko-mazurskie
2017-02-01 12:24:55
Zdjęcia Miłomłynu (1)

Miłomłyn to miasto w województwie warmińsko-mazurskim, położone na granicy Pojezierza Iławskiego i Olsztyńskiego, na trasie kanału Ostródzko-Elbląskiego, przy drodze E-7, 12 km od Ostródy.Historia Miłomłyna

Prawa miejskie Miłomłyn otrzymał w 1335 roku. Na początku XIV wieku na miejscu osady pruskiej Krzyżacy zbudowali zamek i młyn a przyległe osiedle targowe nazwano "Liebemühle". Od tej nazwy wywodzi się aktualna nazwa miejscowości.

Zabytki w Miłomłynie

Miasteczko i jego okolice obfitują w wiele ciekawych atrakcji, zarówno historycznych jak i przyrodniczych. Jednym z cenniejszych zabytków jest Kanał Ostródzko-Elbląski - jedyna na świecie droga wodna, gdzie przeszło 100-metrową różnicę poziomów wody zniwelowano dzięki systemowi śluz i pochylni.Cennym zabytkiem sztuki hydrotechnicznej z XIX wieku jest śluza komorowa na kanale Ostródzko-Elbląskim. Mimo upływu czasu stare mechanizmy nadal służą turystom korzystającym z tej drogi wodnej.

Inne ciekawe zabytki Miłomłyna to neogotycki kościół Św. Bartłomieja z przełomu XIX i XX wieku, powstały w miejscu pochodzącego z czasów krzyżackich oraz fragment muru obronnego z XIV wieku.

Atrakcje w Miłomłynie

W okolicy odwiedzić można rezerwaty przyrody - "Rzeka Drwęca" z Jeziorem Drwęckim i rezerwat ornitologiczny "Jezioro Iłgi", położony około 10 km na zachód od Miłomłyna. Na terenie rezerwatu znajdują się liczne stanowiska lęgowe ptactwa wodnego i błotnego.

Zaznacz dom w profilu by obliczyć odległość

Miejscowości w okolicy

Zobacz kolejne

Komentarze

2011-08-28 12:42:56
Super miejsce tylko troche dlugo sie plynie bo ok.10 godz.Elblag Ostroda
Newsletter Wypisz się z newslettera
Portal pozytywnych podróżników
Copyright 2005-2019
Znajdziesz nas na: