Lwówek Śląski

Lwówek Śląski, Ela
Lwówek Śląski, Ela
Szwajacaria Lwówecka, Nieznany
Szwajcaria Lwówecka, Nieznany
Szwajcaria Lwówecka, Nieznany
Szwajcaria Lwówecka, Nieznany
zamek we wleniu, Ela
Lwóweckie Skałki, Nieznany
Szwajcaria Lwówecka, Anna Piernikarczyk
Lwówek, Nieznany
Lwóweckie Skałki, Nieznany
Kościół Oj. Franciszkanów, Ela
Lwówek, Ela
Lwówek, Ela
Basteja Archonattiego, Ela
Pomnik Poległym za Wolność i Niepodległośc, Ela
Zdjęcia Lwówka Śląskiego (27)

Lwówek Śląski to niezwykle ciekawe miasto na Dolnym Śląsku, jeden z najstarszych ośrodków w regionie. Leży nad rzeką Bóbr, na południe od Bolesławca i na północ od Jeleniej Góry, na granicy Pogórza Izerskiego i Kaczawskiego.Historia Lwówka Śląskiego

Lwówek to jedno z pierwszych miast w Polsce lokowanych na prawie magdeburskim. Już we wczesnym średniowieczu Lwówek stał się lokalnym centrum gospodarczym i ośrodkiem osadnictwa wiejskiego, a jego rozwój przyspieszyło dogodne położenie przy znanym szlaku handlowym zwanym Królewską Drogą - Via Regia oraz eksploatacja złota na obszarze dawnych Płakowic. Już w 1217 roku ks. Henryk l Brodaty nadał Lwówkowi Śląskiemu prawa miejskie.

Zabytki w Lwówku Śląskim

- Ratusz - stojący przy Rynku ratusz to osobliwa XVI-wieczna budowla będąca jedną z ładniejszych w regionie. Wokół niego ustawiły się zabytkowe kamieniczki, kramy oraz zachowały się dwie studnie.

- Kościół Wniebowzięcia NMP, ul. Kościelna - monumentalna budowla, której początki sięgają XIII wieku, najstarsza, gotycka część to zachodnia fasada.- Mury miejskie w Lwówku Śląskim - w mieście zachowały się fragmenty fortyfikacji, z basztami bram miejskich. Do dzisiaj zobaczyć można Wieżę Bramy Bolesławieckiej i Bramy Lubańskiej.

- Kościół franciszkanów z klasztorem w Lwówku Śląskim, ul. Szkolna 1

- Zamek w Lwówku Śląskim, dawne Płakowice, ul. Pałacowa 4 - renesansowa budowla z XVI wieku, budowla pozostaje w rękach wspólnoty chrześcijańskiej, można wejść bezpłatnie na dziedziniec, ale wnętrza nie są dostępne dla turystów.

- Szwajcaria Lwówecka - ciekawy zespół piaskowców, tworzących charakterystyczne grupy skalne przypominajace Góry Stołowe

- Komandoria Joannitów, ul. Kościelna
- Most na Bobrze

W okolicy zobacz koniecznie

Komentarze

2016-04-12 14:40:53

Często bywam we Lwówku, bo stamtąd pochodzi moja rodzina i to miejsce zawsze bedzie dla mnie wyjątkowe. Wiele osób się smieje, ze to miasto zyje, tylko przez 3 dni w Lipcu podczas Lata Agatowego, ale dla mnie to cos wiecej ;)

Swoja droga, maja tam super borwar, wiec jak lubicie dobre piwa to sprobujcie np. Lwówek Jankes. Pozdrawiam ;)

Lwówek Slaski  to piekne i zadbane miasteczko .

bylem tam kilka razy , na rynku ladne kawiarenki z klimatem  .

To miasteczko kojarzy mi sie   z  "Nasza"   ELĄ , ktora pieknie  reprezentuje  ten region Polski .

 

Pozdrawiam Karol Barsolis . 

Newsletter
Portal pozytywnych podróżników
Copyright 2005-2017
Znajdziesz nas na: