Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
50°50'58" N, 15°51'5" E
Dolnośląskie
2016-05-24
2020-02-03 02:00

Opis Karpnik

Karpniki to wieś w województwie dolnośląskim, niedaleko Wojanowa i Jeleniej Góry, nad stawami.W ciągu wieków nazwa miejscowości ulegała zmianom, przyjmując różne warianty. Ostatecznie polską nazwę Karpniki nadano miejscowości w 1946 roku.

Karpniki
Karpniki

Historia Karpników

W przeszłości Karpniki należały do różnych możnych rodów. Miejscowość znana jest głównie dzięki XV-wiecznemu zamkowi wraz z otaczającym go parkiem.

Pierwsze informacje o Karpnikach pochodzą z XIII wieku. W XVIII i XIX wieku miejscowość należała do Hohenzollernów i za panowania króla Prus Fryderyka Wilhelma III Pruskiego kwitło tu życie towarzyskie. Gościła tu również caryca Katarzyna, która pozostawiła w prezencie dla właścicieli złotą kołyskę. Posiadłość znana była z niezwykle bogatego wyposażenia i ogrodu stworzonego na ówczesną, sentymentalną modłę.

Karpniki


Zamek w Karpnikach

Zamek w Karpnikach datowany jest na pierwszą połowę XVII wieku, przebudowany w latach 1838–46. Obiekt nie uległ zniszczeniu podczas wojny, ale został zaraz po niej doszczętnie ograbiony przez wojska Armii Czerwonej.

Od tego czasu obiekt popadał w ruinę, ale obecnie jest remontowany przez prywatnego właściciela z przeznaczeniem na hotel i restaurację. Po zakończeniu remontu prawdopodobnie będzie udostępniony dla turystów. W planach jest również wykonanie odwiertu wód termalnych. Jeśli się uda znaleźć dostęp do gorących źródeł, przy hotelu powstanie ośrodek SPA.

Karpniki
Karpniki


W północnej części wsi Karpniki, kilkaset metrów od pałacu Wilhelma Pruskiego, w 1875 roku marszałek dworu księstwa Hesji - Urlich de Tomneux von Saint Paul, na otrzymanej od księcia Hesji ziemi, wzniósł okazałą rezydencję ze wspaniałym parkiem – ogrodem, do którego sprowadził wiele egzotycznych okazów drzew, tworząc tu rozległy naturalistyczny park.

Obiekt ów zwany "Pałacem Dębowym" znajduje się już poza obrębem wsi Karpniki, u podnóży Gór Sokolich. Rezydencja jest budowlą trójkondygnacyjną o zróżnicowanej bryle, murowaną z cegły, z wysokimi spadzistymi dachami. Aktualnie jest to luksusowy hotel - obiekt Doliny Pałaców i Ogrodów.

Zamek Karpniki
Zamek Karpniki

Inne zabytki w Karpnikach

- Kościół Św. Jadwigi - z XIV-XIX wieku, pierwotnie gotycki, barokowy, a później renesansowy. W świątyni znajdowała się oryginalna, gotycka figura Madonny z Dzieciątkiem na półksiężycu z XV wieku, ale zaginęła w niewyjaśnionych okolicznościach. Kościół kryje elementy barokowego wyposażenia

- Kościół ewangelicki - budowla z połowy XVIII wieku, pozostaje w ruinie

Karpniki

- Dawna plebania z XVIII wieku

- Ruiny zamku Sokolec - z XIV–XV wieku

Karpniki
Karpniki

- Zespół willowy, ul. Stawowa 12 - zabytek z 1875 roku

- Młyn wodno-elektryczny z końca XIX wieku

Karpniki
Karpniki

- Schronisko Szwajcarka - drewniany budynek z 1823 roku

Karpniki noclegi

Karpniki to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w Karpnikach. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Danuta Krajtroter 37207 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1136465 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

Pałac Pakoszów

Wasze opinie

ania Zapaleniec 966 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2017-10-22 na

piękne miejsce i park wokół pałacu-niestety nie do zwiedzania-hotel i restauracja,ale i tak warto zajrzeć

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1136465 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2014-04-29 na

Zdjęcie jest sprzed kilkulat , niestety nie wiem, na jkim jest etapie

 

Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020