Karpniki

Zdjęcia Karpnik (15)

Karpniki to wieś w województwie dolnośląskim, niedaleko Wojanowa i Jeleniej Góry, nad stawami.W ciągu wieków nazwa miejscowości ulegała zmianom, przyjmując różne warianty. Ostatecznie polską nazwę Karpniki nadano miejscowości w 1946 roku.

Historia Karpników

W przeszłości Karpniki należały do różnych możnych rodów. Miejscowość znana jest głównie dzięki XV-wiecznemu zamkowi wraz z otaczającym go parkiem.Pierwsze informacje o Karpnikach pochodzą z XIII wieku. W XVIII i XIX wieku miejscowość należała do Hohenzollernów i za panowania króla Prus Fryderyka Wilhelma III Pruskiego kwitło tu życie towarzyskie. Gościła tu również caryca Katarzyna, która pozostawiła w prezencie dla właścicieli złotą kołyskę. Posiadłość znana była z niezwykle bogatego wyposażenia i ogrodu stworzonego na ówczesną, sentymentalną modłę.

Zamek w Karpnikach

Zamek w Karpnikach datowany jest na pierwszą połowę XVII wieku, przebudowany w latach 1838–46. Obiekt nie uległ zniszczeniu podczas wojny, ale został zaraz po niej doszczętnie ograbiony przez wojska Armii Czerwonej.

Od tego czasu obiekt popadał w ruinę, ale obecnie jest remontowany przez prywatnego właściciela z przeznaczeniem na hotel i restaurację. Po zakończeniu remontu prawdopodobnie będzie udostępniony dla turystów. W planach jest również wykonanie odwiertu wód termalnych. Jeśli się uda znaleźć dostęp do gorących źródeł, przy hotelu powstanie ośrodek SPA.

W północnej części wsi Karpniki, kilkaset metrów od pałacu Wilhelma Pruskiego, w 1875 roku marszałek dworu księstwa Hesji - Urlich de Tomneux von Saint Paul, na otrzymanej od księcia Hesji ziemi, wzniósł okazałą rezydencję ze wspaniałym parkiem – ogrodem, do którego sprowadził wiele egzotycznych okazów drzew, tworząc tu rozległy naturalistyczny park.

Obiekt ów zwany "Pałacem Dębowym" znajduje się już poza obrębem wsi Karpniki, u podnóży Gór Sokolich. Rezydencja jest budowlą trójkondygnacyjną o zróżnicowanej bryle, murowaną z cegły, z wysokimi spadzistymi dachami. Aktualnie jest to luksusowy hotel - obiekt Doliny Pałaców i Ogrodów.Inne zabytki w Karpnikach

- Kościół Św. Jadwigi - z XIV-XIX wieku, pierwotnie gotycki, barokowy, a później renesansowy. W świątyni znajdowała się oryginalna, gotycka figura Madonny z Dzieciątkiem na półksiężycu z XV wieku, ale zaginęła w niewyjaśnionych okolicznościach. Kościół kryje elementy barokowego wyposażenia

- Kościół ewangelicki - budowla z połowy XVIII wieku, pozostaje w ruinie

- Dawna plebania z XVIII wieku

- Ruiny zamku Sokolec - z XIV–XV wieku

- Zespół willowy, ul. Stawowa 12 - zabytek z 1875 roku

- Młyn wodno-elektryczny z końca XIX wieku

- Schronisko Szwajcarka - drewniany budynek z 1823 roku

Zaznacz dom w profilu by obliczyć odległość

Noclegi w okolicy

Pałac Pakoszów

Miejscowości w okolicy

Zobacz kolejne

Wasze opinie

Krajtroter ocenił to miejsce 2017-10-22 11:17:13 na

piękne miejsce i park wokół pałacu-niestety nie do zwiedzania-hotel i restauracja,ale i tak warto zajrzeć

Krajtroter ocenił to miejsce 2014-04-29 11:09:45 na

Zdjęcie jest sprzed kilkulat , niestety nie wiem, na jkim jest etapie

 

Newsletter Wypisz się z newslettera
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje
Copyright 2005-2020
Znajdziesz nas na: