Karpniki

Karpniki to wieś w województwie dolnośląskim, niedaleko Wojanowa i Jeleniej Góry, nad stawami.W ciągu wieków nazwa miejscowości ulegała zmianom, przyjmując różne warianty. Ostatecznie polską nazwę Karpniki nadano miejscowości w 1946 roku.

Historia Karpników

W przeszłości Karpniki należały do różnych możnych rodów. Miejscowość znana jest głównie dzięki XV-wiecznemu zamkowi wraz z otaczającym go parkiem.Pierwsze informacje o Karpnikach pochodzą z XIII wieku. W XVIII i XIX wieku miejscowość należała do Hohenzollernów i za panowania króla Prus Fryderyka Wilhelma III Pruskiego kwitło tu życie towarzyskie. Gościła tu również caryca Katarzyna, która pozostawiła w prezencie dla właścicieli złotą kołyskę. Posiadłość znana była z niezwykle bogatego wyposażenia i ogrodu stworzonego na ówczesną, sentymentalną modłę.

Zamek w Karpnikach

Zamek w Karpnikach datowany jest na pierwszą połowę XVII wieku, przebudowany w latach 1838–46. Obiekt nie uległ zniszczeniu podczas wojny, ale został zaraz po niej doszczętnie ograbiony przez wojska Armii Czerwonej.Od tego czasu obiekt popadał w ruinę, ale obecnie jest remontowany przez prywatnego właściciela z przeznaczeniem na hotel i restaurację. Po zakończeniu remontu prawdopodobnie będzie udostępniony dla turystów. W planach jest również wykonanie odwiertu wód termalnych. Jeśli się uda znaleźć dostęp do gorących źródeł, przy hotelu powstanie ośrodek SPA.

Karpniki
Karpniki

W północnej części wsi Karpniki, kilkaset metrów od pałacu Wilhelma Pruskiego, w 1875 roku marszałek dworu księstwa Hesji - Urlich de Tomneux von Saint Paul, na otrzymanej od księcia Hesji ziemi, wzniósł okazałą rezydencję ze wspaniałym parkiem – ogrodem, do którego sprowadził wiele egzotycznych okazów drzew, tworząc tu rozległy naturalistyczny park.

Obiekt ów zwany "Pałacem Dębowym" znajduje się już poza obrębem wsi Karpniki, u podnóży Gór Sokolich. Rezydencja jest budowlą trójkondygnacyjną o zróżnicowanej bryle, murowaną z cegły, z wysokimi spadzistymi dachami. Aktualnie jest to luksusowy hotel - obiekt Doliny Pałaców i Ogrodów.

Inne zabytki w Karpnikach

- Kościół Św. Jadwigi - z XIV-XIX wieku, pierwotnie gotycki, barokowy, a później renesansowy. W świątyni znajdowała się oryginalna, gotycka figura Madonny z Dzieciątkiem na półksiężycu z XV wieku, ale zaginęła w niewyjaśnionych okolicznościach. Kościół kryje elementy barokowego wyposażenia

- Kościół ewangelicki - budowla z połowy XVIII wieku, pozostaje w ruinie

- Dawna plebania z XVIII wieku

- Ruiny zamku Sokolec - z XIV–XV wieku

Karpniki
Karpniki

- Zespół willowy, ul. Stawowa 12 - zabytek z 1875 roku

- Młyn wodno-elektryczny z końca XIX wieku

Karpniki
Karpniki

- Schronisko Szwajcarka - drewniany budynek z 1823 roku

Karpniki noclegi

Karpniki to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
50°50'58N, 15°51'5E
24 maj 2016
03 luty 2020

Wasze opinie

ania
22 październik 2017 11:17

piękne miejsce i park wokół pałacu-niestety nie do zwiedzania-hotel i restauracja,ale i tak warto zajrzeć

Anna Piernikarczyk
29 kwiecień 2014 11:09

Zdjęcie jest sprzed kilkulat , niestety nie wiem, na jkim jest etapie

 

Wasze podróże do Karpnik

KOTLINA JELENIOGÓRSKA I OKOLICE
25 wrzesień 2017 22:26
Szklarska Poręba (i nie tylko) cz. 2
19 sierpień 2017 12:53
Dolina Pałaców i Ogrodów
08 czerwiec 2017 10:55
Sokolik
13 kwiecień 2017 15:10
Zamek w Karpnikach
05 październik 2016 21:23
Krzyżna Góra i Sokolik
23 maj 2016 07:37
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 200 Obserwujących.
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację