Karpniki, Krzysztof Dorota

Karpniki

(4.6 głosów: 35)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Karpniki to wieś w województwie dolnośląskim, niedaleko Wojanowa i Jeleniej Góry, nad stawami.

W ciągu wieków nazwa miejscowości ulegała zmianom, przyjmując różne warianty. Ostatecznie polską nazwę Karpniki nadano miejscowości w 1946 roku.

Karpniki, Krzysztof Dorota
Karpniki, Krzysztof Dorota


Historia Karpników

W przeszłości Karpniki należały do różnych możnych rodów. Miejscowość znana jest głównie dzięki XV-wiecznemu zamkowi wraz z otaczającym go parkiem.

Pierwsze informacje o Karpnikach pochodzą z XIII wieku. W XVIII i XIX wieku miejscowość należała do Hohenzollernów i za panowania króla Prus Fryderyka Wilhelma III Pruskiego kwitło tu życie towarzyskie. Gościła tu również caryca Katarzyna, która pozostawiła w prezencie dla właścicieli złotą kołyskę. Posiadłość znana była z niezwykle bogatego wyposażenia i ogrodu stworzonego na ówczesną, sentymentalną modłę.

, Krzysztof Dorota
, Krzysztof Dorota

Zamek w Karpnikach

Zamek w Karpnikach datowany jest na pierwszą połowę XVII wieku, przebudowany w latach 1838–46. Obiekt nie uległ zniszczeniu podczas wojny, ale został zaraz po niej doszczętnie ograbiony przez wojska Armii Czerwonej.

Od tego czasu obiekt popadał w ruinę, ale obecnie jest remontowany przez prywatnego właściciela z przeznaczeniem na hotel i restaurację. Po zakończeniu remontu prawdopodobnie będzie udostępniony dla turystów. W planach jest również wykonanie odwiertu wód termalnych. Jeśli się uda znaleźć dostęp do gorących źródeł, przy hotelu powstanie ośrodek SPA.

Karpniki, Krzysztof Dorota
Karpniki, Krzysztof Dorota
Karpniki, Krzysztof Dorota


W północnej części wsi Karpniki, kilkaset metrów od pałacu Wilhelma Pruskiego, w 1875 roku marszałek dworu księstwa Hesji - Urlich de Tomneux von Saint Paul, na otrzymanej od księcia Hesji ziemi, wzniósł okazałą rezydencję ze wspaniałym parkiem – ogrodem, do którego sprowadził wiele egzotycznych okazów drzew, tworząc tu rozległy naturalistyczny park.

Obiekt ów zwany "Pałacem Dębowym" znajduje się już poza obrębem wsi Karpniki, u podnóży Gór Sokolich. Rezydencja jest budowlą trójkondygnacyjną o zróżnicowanej bryle, murowaną z cegły, z wysokimi spadzistymi dachami. Aktualnie jest to luksusowy hotel - obiekt Doliny Pałaców i Ogrodów.

, Krzysztof Dorota
, Krzysztof Dorota

Inne zabytki w Karpnikach

- Kościół Św. Jadwigi - z XIV-XIX wieku, pierwotnie gotycki, barokowy, a później renesansowy. W świątyni znajdowała się oryginalna, gotycka figura Madonny z Dzieciątkiem na półksiężycu z XV wieku, ale zaginęła w niewyjaśnionych okolicznościach. Kościół kryje elementy barokowego wyposażenia

- Kościół ewangelicki - budowla z połowy XVIII wieku, pozostaje w ruinie

, Krzysztof Dorota
, Krzysztof Dorota


- Dawna plebania z XVIII wieku

- Ruiny zamku Sokolec - z XIV–XV wieku

Karpniki, Krzysztof Dorota
Zamek Karpniki, Krzysztof Dorota
, Krzysztof Dorota

- Zespół willowy, ul. Stawowa 12 - zabytek z 1875 roku

- Młyn wodno-elektryczny z końca XIX wieku

Karpniki, Krzysztof Dorota
Karpniki, Krzysztof Dorota

- Schronisko Szwajcarka - drewniany budynek z 1823 rokuAtrakcje Karpnik

Noclegi w Karpnikach

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Karpniki - mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Częste pytania i odpowiedzi dotyczące Karpnik

Turyści najczęściej odwiedzają: Dolina Pałaców i Ogrodów, a potem Zamek Karpniki i Schronisko Szwajcarka.

, Krzysztof Dorota
, ania
, ania
Jeżeli przydał Ci się nasz opis, to podziel się nim z Twoimi znajomymi.
Może zainspirujesz ich do ruszenia w Polskę.
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Wasze opinie

ania

piękne miejsce i park wokół pałacu-niestety nie do zwiedzania-hotel i restauracja,ale i tak warto zajrzeć

Anna Piernikarczyk

Zdjęcie jest sprzed kilkulat , niestety nie wiem, na jkim jest etapie

 

Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 60 000 obserwujących, na Instagramie 16 000, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 2 100 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022