Cieplice Zdrój

50°51'46" N
15°40'54" W
Dolnośląskie
2014-07-11 15:11:03
Zdjęcia Cieplic (13)

Cieplice Zdrój to uzdrowiskowa dzielnica Jeleniej Góry w województwie dolnośląskim i dodatkowo najstarszy kurort w Polsce. W latach 1935-76 było to samodzielne miasto.



Bijące tu od wieków źródła, jedyne w Polsce o temperaturze dochodzącej do 90 stopni Celsjusza (najwyższa w Polsce), swoją skuteczność zawdzięczają związkom siarki i krzemu oraz zawartości fluoru.

Leczą schorzenia narządu ruchu, ortopedyczno-urazowe, reumatyczne, choroby dróg moczowych i nerek, układu nerwowego oraz oczu. Swoistą terapią są także spacery po okolicy i udział w bogatym życiu kulturalnym cieplickiego zdroju.

Zabytki w Cieplicach

- Pałac Schaffgotschów - w chwili obecnej w pałacu mieści się filia Politechniki Wrocławskiej.



- Park Zdrojowy - w 2012 roku oddany do użytkowania po gruntownej rewitalizacji

- Galeria i Teatr w Parku Zdrojowym - tworzące dziś jeden kompleks budowli w Parku Zdrojowym powstały w różnych okresach i z różnym przeznaczeniem

- Najstarszy budynek Cieplic - "Długi Dom", wybudowany w 1556 roku - jest to najstarszy klasztorny dom zdrojowy, wybudowany przez Cystersów.

- Kościół św. Jana Chrzciciela, z lat 1712-14, dzwonnic z lat 1709-11

- Klasztor cystersów, obecnie pijarów, z 1550 roku - najbogatszy zespół zabytkowy Cieplic

- Pawilon zdrojowy w parku Zdrojowym, z końca XVIII wieku

- Teatr zdrojowy w parku Zdrojowym

- Trójkątny Domek w Cieplicach - charakterystyczna budowla o ciekawym kształcie zdobiąca centralny plac Cieplic

Park Norweski w Cieplicach - piękny park z 1906 roku, w którym mieści się pawilon Norweski - dawniej Muzeum Przyrodnicze

Czy wiesz, że?

W Parku Zdrojowym w Cieplicach Zdroju, za Pałacem Schaffgotschów w 2012 roku wybudowano niewielki budynek naśladujący mur pruski. Budynek sam w sobie nie jest aż tak ciekawy, ale właśnie tutaj jest nowe ujęcie wód mineralnych, wód, które mają największą temperaturę wód głębinowych w uzdrowiskach w Polsce, aż 82 stopnie Celsjusza! Obok ujęcia powstał niewielki wybetonowany kanał z utworzonymi na jego dnie trzema gejzerami, kanał na razie jest pusty, ale ma się wkrótce wypełnić wodą i to gorącą, z nowego parkowego ujęcia!

Ciekawostkę przesłał(a) mokunka

Cieplicki kataryniarz to specyficzna postać łącząca się z tym cudnym Karkonoskim uzdrowiskiem. Trudno go nie spotkać w sezonie letnim, jest stałym gościem na cieplickim deptaku. Z reguły stawia swoją katarynkę na placu między Sanatorium Lalka a Pałacem Schaffgotschów, gdzie jest sporo ławeczek, wielkie kwiatowe klomby, a w niedalekiej odległości Dom Zdrojowy czy zabytkowy cieplicki Trójkątny Dom. Cieplicki kataryniarz wrósł niejako w pejzaż cieplickiego deptaka. Opowiada, że zamiłowanie do katarynki ma po ojcu.

Ciekawostkę przesłał(a) mokunka

W okolicy zobacz koniecznie

Śnieżka - zdjęcie

Komentarze

Nie znalazłem żadnych postów w tym temacie. Kliknij tutaj by dodać pierwszy
Newsletter Wypisz się z newslettera
Portal pozytywnych podróżników
Copyright 2005-2019
Znajdziesz nas na: