Skansen Bukówiec Górny, Barsolis Karol Turysta Kulturowy

Opis Bukówca Górnego

Bukówiec Górny bardzo ciekawa wioska w Wielkopolsce, leżąca nieco na północny zachód od Leszna. Bukówiec słynny jest z patriotycznego ruchu powstańczego przeciwko zaborcom i kultywowania oraz krzewienia polskiej historii wśród młodzieży. Podczas zaborów nie osiedlali się tu Niemcy, a wiele mieszkańców wzięło udział w powstaniu wielkopolskim.

Skansen Bukowiec Górny

Ale Bukówiec Górny to także wioska żywego folkloru. Wraz z patriotyzmem, zachowała się tutaj tradycja, staropolskie zwyczaje, oryginalne stroje, tańce, śpiewy i muzykowanie. Obyczaje te i kulturę oglądać można i poznawać podczas konkursów, imprez oraz w miejscowej Izbie Regionalnej.

Bukówiecka poetka Marianna Maćkowiak pisze o tym miejscu: "Ziemio bukówiecka, chłopska nie szlachecka, krojona miedzami, dzielona wiekami, pachnąca chlebem, roszona łzami…"

Zabytki w Bukówcu Górnym

- Izba regionalna, ul. Powstańców Wlkp. 12 - mały skansnen - chałupa z XIX wieku z autentycznym wyposażeniem wnętrza (tel. 605-646-262)

- Kościół parafialny z  XVIII wieku

- Pomnik powstańców

- Zabytkowy układ przestrzenny wsi

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

51°56'45" N, 16°24'36" E
Wielkopolskie
2017-02-07
2020-02-03 02:01

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą