Borne Sulinowo, Danusia

Borne Sulinowo

(4.4 głosów: 37)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Borne Sulinowo to niewielkie miasteczko w województwie zachodniopomorskim, leżące niedaleko Szczecinka, nad dużym Jeziorem Pile i wieloma mniejszymi zbiornikami wodnymi.

Radziecka Baza Wojskowa w Bornem Sulinowie

Borne Sulinowo to miasto kojarzone głównie z obecnością w nim wojsk radzieckich, gdyż od 1945 do 1992 roku działała tutaj radziecka baza wojskowa i miejsce było to wyłączone z polskiej administracji. Obecnie jest to jedno z najmłodszych miast w Polsce, gdyż prawa miejskie otrzymało w 1993 roku, po przejściu pod administrację polską.

Borne Sulinowo, Danusia
Borne Sulinowo, Danusia


Wcześniej natomiast, przed bazą radziecką, istniała tu baza niemiecka. Powstał tu poligon, na którym ćwiczyły m.in. oddziały Afrika Korps dowodzone przez gen. Rommla (drugim poligonem Afrika Korps na obszarze obecnej Polski była Pustynia Błędowska.

Atrakcje w Bornem Sulinowie

Większa część budynków w mieście jest własnością prywatną, niektóre wciąż są niezamieszkałe, inne pozostają w ruinie świadcząc o przeszłości miasta. Do najciekawszych tego typu zabudowań należą Dom Oficera, willa Guderiana, willa Dubynina, dawny szpital wojskowy czy Tankodrom, w pobliżu którego corocznie odbywają się zloty pojazdów militarnych.

Borne Sulinowo, Danusia
Borne Sulinowo, Danusia


Jako, że duża część miasta to obszar mocno zdewastowany i przywodzący na myśl minioną epokę, miejscowe ośrodki wypoczynkowe wykorzystują ten fakt, kusząc turystów ofertą "biesiad w stylu СССР i PRL".

W okolicy atrakcją jest również tzw. podwodny las. To część wyspy, która zapadła się do jeziora tworzy niecodzienny obrazek.

Borne Sulinowo, Danusia
Borne Sulinowo, Danusia
Borne Sulinowo, Danusia


Ścieżka w Bornem Sulinowie

Przez Borne Sulinowo wiedzie ścieżka turystyczno-spacerowa, która pozwala dotrzeć do ciekawych obiektów i poczytać opisy historii tych miejsc. Na trasie spotkasz m.in. Urząd Miejski - dawna siedziba dowództwa garnizonu, dawna kantyna oficerska, dawny szpital wojskowy, bramy wjazdowe do miasta, budynek aresztu wojskowego czy Willa gen. Dubynina. Co ciekawe, niemal wszystkie te budynki były wykorzystywane na te same cele zarówno przez wojska niemieckie przed i podczas II wojny światowej, jak i przez wojska radzieckie po wojnie aż do 1992 roku.

Noclegi w Bornem Sulinowie

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Borne Sulinowo - mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Częste pytania i odpowiedzi dotyczące Bornego Sulinowa

Borne Sulinowo, Danusia
Borne Sulinowo, Danusia
Borne Sulinowo, Danusia
Borne Sulinowo, Danusia
Borne Sulinowo, Danusia
Borne Sulinowo, Danusia
Borne Sulinowo, Danusia
Borne Sulinowo, Danusia
Cmentarz Radziecki - Borne Sulinowo, Danusia
Borne Sulinowo, Danusia
Borne Sulinowo, Danusia
Jeżeli przydał Ci się nasz opis, to podziel się nim z Twoimi znajomymi.
Może zainspirujesz ich do ruszenia w Polskę.
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 60 000 obserwujących, na Instagramie 16 000, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 2 100 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022