Opis Bornego Sulinowa

Borne Sulinowo to niewielkie miasteczko w województwie zachodniopomorskim, leżące niedaleko Szczecinka, nad dużym Jeziorem Pile i wieloma mniejszymi zbiornikami wodnymi.Radziecka Baza Wojskowa w Bornem Sulinowie

Borne Sulinowo to miasto kojarzone głównie z obecnością w nim wojsk radzieckich, gdyż od 1945 do 1992 roku działała tutaj radziecka baza wojskowa i miejsce było to wyłączone z polskiej administracji. Obecnie jest to jedno z najmłodszych miast w Polsce, gdyż prawa miejskie otrzymało w 1993 roku, po przejściu pod administrację polską.

Borne Sulinowo
Borne Sulinowo

Wcześniej natomiast, przed bazą radziecką, istniała tu baza niemiecka. Powstał tu poligon, na którym ćwiczyły m.in. oddziały Afrika Korps dowodzone przez gen. Rommla (drugim poligonem Afrika Korps na obszarze obecnej Polski była Pustynia Błędowska.

Atrakcje w Bornem Sulinowie

Większa część budynków w mieście jest własnością prywatną, niektóre wciąż są niezamieszkałe, inne pozostają w ruinie świadcząc o przeszłości miasta. Do najciekawszych tego typu zabudowań należą Dom Oficera, willa Guderiana, willa Dubynina, dawny szpital wojskowy czy Tankodrom, w pobliżu którego corocznie odbywają się zloty pojazdów militarnych.

Borne Sulinowo
Borne Sulinowo
Borne Sulinowo


Jako, że duża część miasta to obszar mocno zdewastowany i przywodzący na myśl minioną epokę, miejscowe ośrodki wypoczynkowe wykorzystują ten fakt, kusząc turystów ofertą "biesiad w stylu СССР i PRL".

W okolicy atrakcją jest również tzw. podwodny las. To część wyspy, która zapadła się do jeziora tworzy niecodzienny obrazek.

Borne Sulinowo
Borne Sulinowo


Ścieżka w Bornem Sulinowie

Przez Borne Sulinowo wiedzie ścieżka turystyczno-spacerowa, która pozwala dotrzeć do ciekawych obiektów i poczytać opisy historii tych miejsc. Na trasie spotkasz m.in. Urząd Miejski - dawna siedziba dowództwa garnizonu, dawna kantyna oficerska, dawny szpital wojskowy, bramy wjazdowe do miasta, budynek aresztu wojskowego czy Willa gen. Dubynina. Co ciekawe, niemal wszystkie te budynki były wykorzystywane na te same cele zarówno przez wojska niemieckie przed i podczas II wojny światowej, jak i przez wojska radzieckie po wojnie aż do 1992 roku.

Borne Sulinowo Borne Sulinowo Borne Sulinowo Borne Sulinowo Borne Sulinowo Borne Sulinowo Borne Sulinowo Borne Sulinowo Cmentarz Radziecki - Borne Sulinowo Borne Sulinowo Borne Sulinowo

Borne Sulinowo noclegi

Borne Sulinowo to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w Bornem Sulinowie. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1168352 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021