Udany weekend w Polsce? 10 miejsc na krótki wypoczynek
Weekend w Polsce to fantastyczny pomysł! O tym, że Polska jest piękna i warta zachodu wiemy od dawna, ale cieszy mnie fakt, że coraz więcej Polaków tak sądzi i polubiło podróżowanie po Polsce, zarówno w formie jednodniowych wycieczek, weekendowych wypadów czy nawet wakacyjnych podróży. Chętnie podpowiem Ci, gdzie przyjemnie i urokliwie spędzić czas, jakie miejsca wybrać, aby fantastycznie wypocząć, w ciekawej i wspaniałej scenerii. Koniecznie chciałam wybrać miejscówki porozrzucane po całej Polsce, tak, by każdy znalazł tutaj coś dla siebie. Mam nadzieję, że te pomysły okażą się dla Ciebie fajne i pomocne, tym bardziej, że zawierają też podpowiedzi noclegów i smacznych restauracji. Niektóre latem bywają tłoczne, natomiast wszystkie są piękne przez cały rok, dlatego te najpopularniejsze zaplanuj poza szczytem sezonu, bo zwiedzanie będzie na pewno przyjemniejsze. Jeśli któreś miejsce zainteresowało Cię szczególnie, możesz też kliknąć w niebieskie linki, wtedy znajdziesz więcej szczegółowych informacji. Zobacz 10 sprawdzonych propozycji na udany weekend w Polsce!
1. Trójmiasto z historycznym Gdańskiem
Trójmiasto to jeden z najlepszych kierunków w Polsce, bowiem łączy wypoczynek nad morzem i cudowne, historyczne miasto, jakim jest Gdańsk z zachwycającymi zabytkami. Trudno znaleźć w Polsce inne miejsce tak piękne i atrakcyjne zarazem. To idealne połączenie starego i nowego, już sam Gdańsk, poza tradycją i historią np. w postaci obowiązkowego Traktu Królewskiego i unikatowej Ulicy Mariackiej, oferuje miejsca modne, świetne na rozrywkę, jak zrewitalizowana i robiąca spore wrażenie Wyspa Spichrzów czy Olivia Star z zapierającym dech zachodem słońca widzianym z tarasu widokowego na 32 piętrze! A do tego żaglowce i inne jednostki pływające na Molo Południowym w Gdyni. Co krok to zachwyt, tak działa na mnie Trójmiasto, jestem przekonana, że i dla Was okaże się bardzo dobrym pomysłem na weekend w Polsce, szczególnie jesienią.
W każdym miejscu znajdziesz tu pyszne restauracje, np. we wspomnianej Olivii Star w Restauracji Vidokówka czy w luksusowych spichrzach, polecam też pyszną Wozownię w Hevelianum i piekarnię cukiernię W-Z w Gdańsku na ulicy Słodowników. Na nocleg zaś na pewno zachwyci Was Hotel Central w Gdańsku, położony przy samym dworcu, z eleganckim i nowoczesnym zarazem wystrojem oraz browarem na miejscu.
2. Szlak Zamków Gotyckich
Szlak Zamków Gotyckich w północnej Polsce łączy Pomorze, Warmię i Mazury. Jeśli lubisz aktywne zwiedzanie i bliskie są Ci warownie, na pewno spodoba Ci się ta propozycja. Na pewno w 1 weekend nie uda Ci się zwiedzić wszystkich obiektów na Szlaku, ale szczególnie polecam Zamek w Malborku i Kwidzynie, a na nocne zwiedzanie zamek w Gniewie, gdzie można spędzić też niezapomniany czas w hotelu. W kolejny dzień warto zaplanować zamek w Olsztynie, Kętrzynie lub Lidzbarku Warmińskim, a na koniec porozkoszować się Rynem i tamtejszym zamkiem z hotelem oraz pysznym Gościńcem Ryński Młyn nad malowniczym Jeziorem Ryńskim. Skosztuj tu lokalnych przysmaków. Najlepsze są plińce z pomoćką i baba ziemniaczana, ale kartacze, pierogi i małe rybki stynki też są fantastyczne. To serce Mazur, z wodą dookoła.
Warto o kulinarnych doznaniach pamiętać, bo to nieodzowny element podróżowania, a skoro o tym mowa, to godna Waszej uwagi będzie też magiczna Restauracja Cudne Manowce niedaleko katedry w Olsztynie na Warmii. Niesamowite jest wnętrze tej restauracji, ale to oczywiście kuchnia przyciąga na pierwszym miejscu, podaje się tu dania tradycyjne Warmii i Mazur.
3. Mały Rzym czyli Sandomierz
Sandomierz to piękne, królewskie miasto ulokowane na 7 wzgórzach, dziś bardzo popularne, ale nadal zachowało przyjemny klimat. Sandomierz może poszczycić się jednym z najładniejszych i najlepiej zachowanych Starych Miast w Polsce, ze średniowiecznym jeszcze układem. Brama Opatowska wprowadzająca do serca Sandomierza, śliczny Ratusz z attyką, Podziemia, okazała katedra, niecodzienny Dom Gotycki czy zamek zapraszają do zagłębienia się w historię miasta. A jeśli chcesz trochę szaleństwa, nad Wisłą czeka łódź typu Dubas, która weźmie Cię w rejs (tel. 601-616-446), zaś po prastarych Górach Pieprzowych obwiozą Cię samochody terenowe (tel. 667-339-628). Roztacza się stąd śliczny widok na Wisłę i Sandomierz.
W okolicy sporo też winnic czekających na turystów, np. Winnica nad Jarem, gdzie nie tylko skosztujesz lokalnego wina, ale i przenocujesz, w spokojnej miejscowości o ślicznej nazwie Złota. W mieście dobrze zjesz w Willi Pod Bramą oraz na rynku w Restauracji Pod Ciżemką, a kawy napijesz się zaraz obok, w kawiarni Iluzjon. Niedrogi nocleg w samym Sandomierzu znajdziesz w Domu Turysty.
4. Jura i glamping
Jurę chyba wszyscy znają, gorąco polecam Wam ją zawsze, ale co to jest ten glamping? Sprawdziliśmy na sobie, to połączenie "glamour" i "camping", co w sumie daje luksusowy kamping. Ta opcja właśnie podbija Europę i jest dla osób, które chcą odpocząć na łonie natury, ale w komfortowych warunkach. Idealnie nadaje się do tego Jura Glamp w Woli Kalinowskiej, z widokiem na Ojcowski Park Narodowy. Do odwiedzenia tego najmniejszego parku narodowego w Polsce chyba nie muszę Was namawiać, to zawsze dobry pomysł, choć to jedno z tych miejsc, które lepiej zaplanować poza szczytem sezonu, bo jest tłoczne. Ale znajdziesz na Jurze, w niedalekiej okolicy, miejsca bardziej zaciszne, jak Dolina Kobylańska, Dolina Czernki albo Dolina Mnikowska czy zamki - Rabsztyn, Korzkiew lub Tenczyn.
Piękne są Dolina Bolechowicka z okazałą bramą skalną oraz Będkowska z wodospadem i ogromnym ostańcem - Sokolicą. Ta ostatnia to jedyna wyasfaltowana, nadaje się więc nawet na spacery z wózkiem, ale przez to też jest zatłoczona w ciepłe niedziele. Na miejscu zjesz smacznie w Brandysówce, w plenerze, a elegancką kolację możesz zaproponować drugiej połówce w pysznym Chochołowym Dworze w Jerzmanowicach blisko dolinek, gdzie czeka też hotel. Pyszną kawę z równie pysznym ciachem dostaniesz w kawiarni na zamku Rabsztyn, miejscówka warta polecenia, tylko z parkingu trzeba dojść około 300 metrów do zamku.
5. Świdnica i Góra Ślęża
Świdnica to piękne miasto o bogatej tradycji i 700-letniej historii. W średniowieczu był to drugi co do wielkości i znaczenia ośrodek na Śląsku, zaraz po Wrocławiu. Dziś nadal zobaczysz tu ślady tej wielkości, cenne zabytki zachwycają, bo są ładnie utrzymane, do tego zawsze warto zajrzeć do unikatowego Kościoła Pokoju, wpisanego na Listę Unesco. Od niedawna wejdziesz lub wjedziesz na odbudowaną Wieżę Ratusza po ładną panoramę miasta czy zobaczysz odnowiony samolot słynnego Czerwonego Barona. A jeśli lubisz wieczorne spacery, poza Rynkiem zaprasza Park Centralny - jeden z lepiej oświetlonych parków w całej Polsce! Poza centrum może Cię zszokować niecodzienny pomnik - Srający Chłopek 😉
Świdnica to znów miejsce, gdzie zachwycą Cię kulinaria - włoska Restauracja Wieża w zabytkowej wieży ciśnień i bardzo smaczna Cafe Fosa zrobiły na nas spore wrażenie. Spaliśmy natomiast w Park Hotel, to miejsce również możemy polecić z czystym sumieniem. A następnego dnia zachęcam do spaceru na Ślężę - świętą górę pogan jeszcze w XI wieku! Dziś to popularne miejsce, szczyt jest wysoki na nieco ponad 700 metrów, więc nie zrobi trudności, tym bardziej, gdy wybierzesz żółty szlak z Przełęczy Tąpadła. Jest najkrótszy i najłatwiejszy, za to tłoczny. My wybraliśmy szlak dłuższy i trudniejszy, też żółty, ale z Sobótki. Prowadzi wśród rzeźb kultowych i przez wieżę widokową zorganizowaną w dawnej wieży Bismarcka. Parking płatny w sezonie czeka zarówno przy jednym, jak i drugim szlaku.
6. Białowieski Park Narodowy
Słynny Białowieski Park Narodowy swym obszarem obejmuje prastarą Puszczę Białowieską na Podlasiu. To ten Park z żubrami, gdzie może nie spotkasz ich oko w oko w samej puszczy, ale na pewno możesz je podejrzeć w Pokazowym Rezerwacie. Nie żyłyby już dziko, gdyby nie ratunek człowieka i odnowienie gatunku. Co więc człowiek zepsuł, potem naprawił, na szczęście. Dobrze przygotowano tu infrastrukturę turystyczną, wytyczono szlaki piesze i rowerowe, przy których stanęły wiaty wypoczynkowe. Fajne są też różne kładki i wieże widokowe umożliwiające obserwację zwierząt.
Ciekawy jest Szlak Dębów Królewskich w Starej Białowieży, a niedaleko stąd, na skraju Puszczy Białowieskiej stoi XIX-wieczna zagroda, przenosząca turystów w klimat minionych wieków, świetnie pokazująca zwyczaje i kulturę ówczesnych mieszkańców Podlasia. To Sioło Budy, zarazem skansen i gospodarstwo agroturystyczne, w sąsiedztwie dziewiczej przyrody. Jeśli lubisz bliskość natury, Białowieża będzie wymarzonym miejscem.
7. Jezioro Czorsztyńskie
Bardzo lubię scenerię Jeziora Czorsztyńskiego, to prześliczna miejscówka blisko Pienin, ale z widokiem również na Tatry. Gorąco polecam objazdówkę wokół jeziora, właśnie po wspaniałe panoramy. Nad samym jeziorem oczywiście hitem są 2 zamki - ruiny w Czorsztynie i zamek w Niedzicy, oba dostępne odpłatnie dla turystów. Niedzica bywa oblegana w sezonie, ale jest tu kilka atrakcji, więc tłum się rozchodzi, można spacerować po tamie z obrazem 3D, widoki przednie, odwiedzić park miniatur albo skusić się na rejs gondolą lub statkiem. Gondole pływają pomiędzy zamkami.
W zabudowaniach zamkowych w Niedzicy, przy parkingu, zjesz smacznie w Karczmie Hajduk, a przy trakcie spacerowym prowadzącym od zamku do zapory, skosztujesz oscypków z żurawiną, również na gorąco z grilla. Niedaleko warto zajrzeć do starego, drewnianego kościółka w Dębnie Podhalańskim. To obiekt Unesco dostępny za dobrowolną ofiarę! Nie spaliśmy nigdy nad samym Jeziorem Czorsztyńskim, ale niedaleko mogę polecić Pensjonat Jurkowski w Ochotnicy Dolnej albo Pensjonat Skalny w Szczawnicy.
8. Międzyzdroje i Woliński Park Narodowy
Międzyzdroje to znany kurort, który latem jest tłumny, ale nie w każdym miejscu. Sprawdziliśmy to osobiście i najpiękniejsza plaża przy porcie jest zawsze pustawa i bardzo klimatyczna, zjesz tu pyszną rybę, wędzoną lub smażoną, np. w pięknej miejscówce Złota Wydma, gdzie poczujesz się trochę jak nad Morzem Śródziemnym. W centrum warto wejść na molo, zajrzeć do Oceanarium i Gabinetu Figur Woskowych, ale te miejsca lepiej odwiedzać rano. Nieco poza centrum czeka fajny Bałtycki Park Miniatur.
Polecam Wam też gorąco punkty widokowe Wolińskiego Parku Narodowego - Górę Gosań (najwyższy klif w Polsce), Kawczą Górę (tu warto podejść nie tylko pod wiatę, ale i pod schody), Wzgórze Zielonka, Piaskową Górę z widokiem na Jezioro Turkusowe oraz Grodzisko Lubin Tarasy Widokowe. Ten ostatni to jedyny płatny punkt widokowy, już poza Parkiem ale blisko. Jest najbardziej spektakularny, pozwala zobaczyć Zalew Szczeciński i Krainę 44 wysp, podobnie jak Wzgórze Zielonka, z tym że tutaj już mocno zarosła roślinność. Będąc w tej części wybrzeża spaliśmy w Międzyzdrojach, w Rezydencji 5 Dębów, z dobrą domową kuchnią i bogatymi śniadaniami.
9. Rodzinna Łódź
Łódź to bardzo unikatowe miasto w Polsce, inne niż wszystkie. Fabryczne, loftowe, z bogatą ofertą kulturalną i filmową. A ja może nietypowo pokażę Wam je od strony rodzinnej, bo tak ją odkrywaliśmy ostatnio. W drodze do Łodzi proponuję Wam świetną zabawę w Mandorii - XVI-wiecznym mieście portowym pełnym przygód. Tak właśnie został zaaranżowany ten park rozrywki z atrakcjami rodzinnymi, z których oprócz dzieci, mogą też śmiało korzystać rodzice. Tanio nie jest, ale jest fajnie i można płacić bonem.
W samej Łodzi polecam Wam oczywiście Zoo, lada moment otworzy się tutaj wspaniałe Orientarium z całkowicie nowoczesnymi wybiegami dla zwierząt azjatyckich. Zajrzeliśmy już do niego i jesteśmy zachwyceni tym miejscem. A naprzeciw Zoo na spokojny spacer pozwala Ogród Botaniczny - rozległy i pełny kwiecia, dzieci mogą tu szaleć do woli. W Manufakturze ciekawe jest Experymentarium, zaś w centrum Łodzi na pewno dzieciom spodoba się podążanie Szlakiem Bajkowa Łódź. Zresztą nie tylko im, rodzice sentymentalnie zareagują na pewno na figurki Misia Uszatka, Plastusia czy Kota Filemona, które koiły nas do snu w dzieciństwie. Smacznie jest na kultowej Piotrkowskiej w Restauracji Gruzińskiej Lavash i niezwykle klimatyczne i również smacznie w Hotelu Stare Kino, gdzie spaliśmy.
10. Geopark Łuk Mużakowa i Park Mużakowski
Geopark Łuk Mużakowa oraz Park Mużakowski to bardzo efektowne atrakcje województwa lubuskiego, wpisane na Listę Unesco, położone przy miejscowości Łęknica. Choć piękne, nadal trochę nieodkryte i jeszcze nie tak bardzo popularne, więc nie ma tu tłumów. Można tu spędzić wyjątkowo przyjemnie czas, wśród ślicznej przyrody. Warto pokusić się o rowery i na nich przemierzać atrakcje. Park Mużakowski to projekt polsko-niemiecki, w czasie korony nie można było swobodnie przechodzić do Niemiec, ale w normalnych warunkach pieszymi mostkami w parku można przechodzić bez przeszkód i spacerować po obu stronach rzeki. Park jest rozległy, bardzo piękny, oferuje kajaki, bryczki, a po niemieckiej stronie czeka efektowny zamek Bad Muskau.
W Geoparku koniecznie odwiedź Geościeżkę Dawna Kopalnia Babina, która ma około 5 km długości i prowadzi wśród malowniczych, kolorowych jeziorek, wyglądających bajkowo ze swymi intensywnymi barwami. Są antropogeniczne, tzn. przy ich powstaniu palce maczał człowiek, bowiem eksploatował tu kopaliny. Wody jeziorek nadal są kwaśne, pełne związków żelaza, dlatego mają niespotykane kolory, a życie w nich zamiera. Tu i ówdzie można spotkać wystające z wody martwe kikuty drzew. Całość wygląda przejmująco i cudownie zarazem. Wieża widokowa w centralnej części ścieżki pozwala podziwiać największe tu Jezioro Afryka. Zarówno Park Mużakowski, jak i ścieżka, są dostępne bezpłatnie. Zjeść można w jednej z kilku knajpek w Łęknicy. Noc luksusowo spędzisz w Hotelu Mużakowskim, a jak chcesz dużo taniej, to polecam Agroturystykę Pod Brzozą w pobliskiej Olszynie.
Przedstawiłam Ci 10 pomysłów na piękny weekend w Polsce, ale tak naprawdę nasz kraj oferuje ich znacznie więcej, o czym przekonasz się, przeglądając nasz blog i portal, do czego Cię namawiam 🙂 Mam nadzieję, że wśród opisanych tutaj przeze mnie miejsc znajdziesz jakąś ciekawą propozycję dla siebie. Życzę przyjemnej podróży, a jeśli masz inne, ciekawe propozycje, napisz nam o tym w komentarzach. Czekamy i chętnie je poznamy!